אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרה מדיניות להכפלת מספר התושבים בנהריה - עד לכ-140 אלף צילום: שאול גולן

אושרה מדיניות להכפלת מספר התושבים בנהריה - עד לכ-140 אלף

הוועדה המחוזית מחוז צפון בחנה כיצד נהריה יכולה לשאת גידול אוכלוסייה מ-66 אלף לכ-140 אלף עד לשנת 2040. המסמך של הוועדה הצביע בצורה חד משמעית, כי אין צורך בהפשרת שטחים חקלאיים נוספים לצורך הכפלת האוכלוסייה, וכי ניתן וחיוני לשמרם לדורות הבאים, לצד חיזוק העירוניות

18.02.2020, 16:28 | ענת דניאלי

הוועדה המחוזית, מחוז צפון החליטה לאשר מסמך אסטרטגי לנהריה, שקודם כמדיניות לפיתוח העיר נהריה עד לשנת 2040. במסגרת כך בחנו כיצד העיר נהריה יכולה לשאת גידול אוכלוסייה, מ- 66 אלף תושבים לכדי 120 אלף תושבים בעיקר בהתחדשות עירונית ועיבוי עירוני, אך הופתעו לגלות כי ניתן לעבות את העיר ב-140 אלף איש עד לשנת 2040 בעיקר בהתחדשות עירונית.  

קראו עוד בכלכליסט

"לאחר בחינת קיבולת וכושר הנשיאה של העיר באזורים שנבחרו, עלו תוצאות מפתיעות. מלבד שלוש תוכניות, אשר מקודמות כיום בעיר, ומייצרות מלאי תכנוני ומוקדי פיתוח חדשים, ניתן לייצר תשתית תכנונית איכותית עבור כ-140 אלף תושבים, בעיקר באמצעות התחדשות עירונית", נכתב.

קו החוף של נהריה, צילום: דורית ריטבו קו החוף של נהריה | צילום: דורית ריטבו קו החוף של נהריה, צילום: דורית ריטבו

המדיניות מקדמת התחדשות עירונית ולא הפשרת שטחים חקלאיים

לאור המסקנות שעלו מבדיקת הקיבולת במרחב הבנוי, הקרקעות הנוספות אשר מתוכננות כיום לבנייה מחוץ לעיר - יהוו פוטנציאל לתמיכה בתהליכי התחדשות עירונית, אשר נדרשת על מנת לחזק את השכונות הוותיקות.

המסמך מצביע בצורה חד משמעית, כי אין צורך בהפשרת שטחים חקלאיים נוספים גם לעת הכפלת האוכלוסייה, וכי ניתן וחיוני לשמרם לדורות הבאים, לצד חיזוק העירוניות.

הוועדה המחוזית ממליצה במסמך, לחדש בתחילה את השכונות הנמצאות ממזרח לכביש 4. שכונות אלו מאופיינות במבנים במצב תחזוקתי ירוד, ורוב תושביהן במעמד סוציואקונומי נמוך. חיזוק השכונות המזרחיות, ייעשה לצד חיזוק צירי מזרח-מערב לכיוון רצועת חוף הים, בעזרת עירוב שימושים והעצמת זכויות, דבר שיביא ליצירת קישוריות בין שני חלקי העיר.

בנוסף, הומלץ כי יש לפתח את השכונות הצפוניות כחלק אינטגרלי מהעיר, ולהאיץ פיתוח לאורך ציר כביש 4 ו-89 הקיים, כשדרות עירוניות עם פיתוח אורבני לאורכן, וחיבורן למתחם בית החולים. המסמך מציע שיקום שימור ושיפור תשתית הנחלים, להעצמת נוכחותם כחלק מהטבע העירוני של העיר, ואת שימורה של שכונת רסקו החקלאית כריאה עירונית בעלת ערך נוף ומורשת תרבותית. 

התכנון והמציאות: שנתיים אחרי אישור תוכנית המתאר לעיר

הכנת מסמך המדיניות העלתה שאלות כי לנהריה כבר יש תוכנית מתאר מאושרת משנת 2018 ויעד האוכלוסייה בתכנית המתאר עומד על כ-101 אלף תושבים, מתוכם צפי מימוש ב-2030 להתרחבות לכדי 75 אלף תושבים. כיום בעיר כבר 66 אלף תושבים ומדובר בתוספת נמוכה על פי הניתוח שבוצע במחזון צפון וגם תוכנית המתאר אינה כוללת את כל תחום השיפוט של העיר.

עולה כי גיבוש המסמך במקום תיקון תוכנית המתאר הנה משום שתכנית המתאר לא לקחה בחשבון היתכנות לתוספת אוכלוסיה משמעותית וכי היתרון במסמך המדיניות הוא בזריזות שמתאפשרת ללא הליך סטטוטורי. מה שמרמז שאולי הליכים אלו – מיותרים כאשר לוקחים הם 3 שנים והופכים לא רלוונטים שנתיים מאישורם והתכנון לא פוגש מציאות.

הבחינה למדיניות אסטרטגית זו בוצעה מתוך רצון לעמידה ביעדי הממשלה של מנהל התכנון. במסגרתה למחוז צפון יש לאשר לשנת 2040 כ-440 אלף יח"ד כמענה ל1.5 מיליון נפשות. הפער כיום עומד על 120 יח"ד חסרות במחוז ל- 420 אלף נפשות. בנהריה רצו לבחון את האפשרות לתוספת 37.5 אלף יח"ד שיאפשר מענה ל-120 אלף נפש ומצאו שניתן בטווח הרחוק אף להגיע למענה של 200 אלף תושבים בנהריה.

אדר' יהונתן כהן-ליטאנט, מתכנן מחוז צפון :"אנחנו בלשכת התכנון מאמינים שהגיעה העת להסתכל פנימה אל תוך הערים שלנו, שניתנה לנו ההזדמנות לתקן, לרפא, לחדש ולהצמיח ערים שוקקות, אנושיות ומזמינות. לנהריה כבר היום יש את כל היתרונות והבסיס הנדרש, ומסמך זה מציע כעת כלים נוספים כדי לשפר את איכות חיי התושבים (הקיימים והעתידיים), איכות המרחבים הבנויים, בדגש על פיתוח עירוניות, התחדשות עירונית ממוקדת, ותכנון נהריה כעיר מוטת תחבורה ציבורית. ממש חגיגה עירונית. מעבר ליצירת תשתית לאיכות העירונית הרצויה, ההישג הגדול של מסמך זה הוא ההמחשה שבטווח הארוך ניתן למעלה מלהכפיל את אוכלוסיית העיר תוך הכוונת הפיתוח פנימה, אל תוך המרקם העירוני הקיים, למען שמירה על השטחים הפתוחים, ערכי הנוף, החקלאות והטבע הסובבים, למען איכות החיים של כולנו ולדורות הבאים".

המסמך נערך על ידי משרד גורדון אדר' בליווי לשכת התכנון המחוזית ובשיתוף עיריית נהריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות