אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת המשנה של המועצה הארצית אישרה את תוכנית המתאר לתחבורה יבשתית צילום: ענבל מרמרי

ועדת המשנה של המועצה הארצית אישרה את תוכנית המתאר לתחבורה יבשתית

עיקרי התוכנית הם תוספת מזערית של דרכים ומסילות חדשים תוך התבססות אל תוואי קיים בשני המקרים, אבל עם התאמה באמצעות שילוב תשתיות בצמידות לתחבורה. עוד הוגדרו דרכים רבות קיבולת שם יישמר שטח לנתיבים ייעודיים

19.02.2020, 17:32 | ליאור גוטמן

ועדת המשנה של המועצה הארצית לעניינים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע), אישרה אתמול (ג') את תוכנית המתאר המשולבת לתחבורה יבשתית (תמ"א 42). התוכנית צפויה להגיע לאישור סופי במועצה הארצית בחודש הבא לדיון סופי.

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית המתאר היבשתית החדשה לענייני תחבורה תאפשר תכנון מפורט של פרויקטים תחבורתיים בישראל, זאת במקביל לגידול באוכלוסייה וכפועל יוצא לעומסים בדרכים. לפי מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, "התוכנית מציגה תמונה שלמה של כלל תשתיות התחבורה במדינת ישראל, והיא נותנת מענה לא רק לאתגרי השעה אלא עם לאתגרי העתיד, תוך מתן מענה לפרמטרים נוספים של תשתיות, דיור, תעסוקה ושטחים פתוחים".

פקקים בכביש 4 (ארכיון), צילום: יובל חן פקקים בכביש 4 (ארכיון) | צילום: יובל חן פקקים בכביש 4 (ארכיון), צילום: יובל חן

עיקרי התוכנית הם תוספת מזערית של דרכים ומסילות חדשים תוך התבססות אל תוואי קיים בשני המקרים, אבל עם התאמה באמצעות שילוב תשתיות בצמידות לתחבורה. עוד הוגדרו דרכים רבות קיבולת שם יישמר שטח לנתיבים ייעודיים לצורך כך. במקביל יקבעו צירים בלעדיים לתחבורה ציבורית שיוכלו לשמש גם כתשתית מאפשרת לתנועה אוטונומית בנסיעות שיתופיות, אך גם לתחבורה ציבורית, כגון רכבת קלה או רכבת כבדה.

דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון , צילום: ענבל מרמרי דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון | צילום: ענבל מרמרי דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון , צילום: ענבל מרמרי

בניגוד לעבר, תוכנית המתאר מתייחס גם לשבילי אופניים ותחבורה מקיימת כמו גם שמירת שטחים עבור מסופי מטענים כדי לחזק את האפשרויות לתכנון הובלת מטענים באמצעות הרכבת, זאת לאור הקמת שני נמלים חדשים בישראל, אחד בחיפה שני באשדוד.

חסרונה של תוכנית מתאר ארצית לתחבורה הוזכר בדו"ח מבקר המדינה משנה שעברה, שעסק במחדלי התחבורה הציבורית. מבקר המדינה הקודם יוסף שפירא מצא ש"העבודה על התוכנית החלה עוד ב-2008, אך במועד סיום הביקורת עדיין לא הסתיימה, זאת למרות החלטת הממשלה להביא את התמ"א לאישור המועצה הארצית ולאישור הממשלה עד סוף 2011. "משרד מבקר המדינה רואה בחומרה את אי-השלמת התמ"א במשך שנים ארוכות, לאחר המועד שנקבע לאישורה". כך או כך, עשור ויותר אחרי שהתוכנית יצאה לדרך ברמת התכנון, היא תושלם חודש הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות