אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צדיק בינו מקדם את מינוי סמדר ברבר־צדיק ליו"רית הבינלאומי צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

צדיק בינו מקדם את מינוי סמדר ברבר־צדיק ליו"רית הבינלאומי

בעל השליטה בבנק מנהל מגעים לאישור המינוי מול בנק ישראל. זאת, על רקע החשש מפגיעה באיזון בבנק בגלל הקרבה שלו לברבר־צדיק, ועל רקע העובדה כי היא עשויה להידרש לתקופת צינון כפי שנקבע בתקדים מינויה של גליה מאור ליו"רית לאומי

20.02.2020, 07:09 | גולן חזני

המנכ"לית האחרונה במערכת הבנקאית בדרך לקידום: בעוד שלושה ימים אמורה אירית איזקסון לעזוב את תפקידה כיו"רית של הבנק הבינלאומי, ול"כלכליסט" נודע כי בעל השליטה צדיק בינו מוביל מהלך למינויה של המנכ"לית סמדר ברבר־צדיק, ליו"רית. אף שאיזקסון הודיעה על פרישתה לפני שלושה חודשים וחצי טרם נמצא לה מחליף. ל"כלכליסט" נודע כי ברבר־צדיק התלבטה תחילה אם להסכים למינוי, אבל לאור הדומיננטיות שלה, התקשה בינו למצוא יו"ר מתאים שיעבוד לצדה. בהמשך השתכנעה, והמינוי שלה הוא שאלה של זמן. מינויה של ברבר־צדיק דורש את אישור בנק ישראל, וייתכן כי ימונה לבנק יו"ר זמני עד שאישור זה יתקבל. עם פרישתה מכיסא המנכ"לית ברבר־צדיק תהיה המנכ"לית החמישית והאחרונה של חמשת הבנקים הגדולים שפורשת בשנה האחרונה.

קראו עוד בכלכליסט

המשוכה של בנק ישראל

בפני המהלך למינויה של ברבר־צדיק, והמועד שבו תוכל להתיישב על כיסא היו"ר בבנק, עומדת כאמור משוכה בדמות אישורם של בנק ישראל והפיקוח על הבנקים. ל"כלכליסט" נודע כי הנושא שהגיע לפתחו של הפיקוח על הבנקים איננו עובר בצורה חלקה, זאת לאור חשש מסוים בבנק ישראל מפני כוח ריכוזי מדי שיהיה בידי בינו וברבר־צדיק, שנחשבת בת טיפוחיו ומקורבת אליו מאד, וכי עם מנכ"ל לא דומיננטי מנגנוני הבקרה הפנימיים בבנק לא יהיו אופטימליים, וכי שמירת האיזונים והבלמים בממשל התאגידי בין הדירקטוריון, ההנהלה הבכירה, בעלי השליטה ובעלי עניין נוספים, החשובה לבנק ישראל, תיפגע. בין בנק ישראל לבינו והבינלאומי תקיימים מגעים סביב המינוי.

מימין: אירית איזקסון יו"ר הבנק הבינלאומי ומנכ"לית הבנק הבינלאומי סמדר ברבר צדיק , צילום: אוראל כהן מימין: אירית איזקסון יו"ר הבנק הבינלאומי ומנכ"לית הבנק הבינלאומי סמדר ברבר צדיק | צילום: אוראל כהן מימין: אירית איזקסון יו"ר הבנק הבינלאומי ומנכ"לית הבנק הבינלאומי סמדר ברבר צדיק , צילום: אוראל כהן

בבנק ישראל חוששים גם שהמהלך שמוביל בינו, ישחזר את סאגת מינויה של גליה מאור ליו"רית בנק לאומי. ב־2010 פרש איתן רף מתפקיד יו"ר לאומי, ומאור, המנכ"לית הוותיקה, הגישה לוועדה הציבורית למניות הבנקים מועמדות לתפקיד דירקטורית בבנק, מתוך כוונה להתמודד על תפקיד היו"ר. דבר שעורר גל של תגובות זועמות. תנועת אומץ עתרה אז לבג"ץ בדרישה לחייב את ועדת המניות לבטל את המלצתה לאסיפה הכללית של בנק לאומי לתמוך במינוי של מאור כדירקטורית, בטענה כי ההמלצה מנוגדת להוראות הצינון בחוק המניות הבנקאיות.

בעתירה הוזכר גם חוק החברות, אשר קובע כי "לא ימונה לדח"צ יחיד שיש לו במועד המינוי או בשנתיים שקדמו למועד המינוי זיקה לחברה", ונטען כי למאור היתה זיקה לחברה בתפקידה כמנכ"לית וכנושאת משרה בבנק. להתנגדות הצטרפו שר האוצר דאז יובל שטייניץ, רשות ני"ע וגם היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה ויינשטיין, שהודיע לוועדה למניות הבנקים כי הוראות החוק קובעות בצורה ברורה שמנכ"ל אינו יכול לעבור לכהן כדירקטור המוצע על ידי הוועדות אלא לאחר תקופת צינון בת שנתיים.

נושא הצינון של ברבר־צדיק עלה בהתנהלות מול בנק ישראל, כאשר הבינלאומי ובינו טענו שהבינלאומי הוא בנק במעמד שונה לחלוטין מלאומי, זאת בשל העובדה שאיננו בשליטה מבוזרת אלא של בעל שליטה שמרן ואחראי. עוד טענו כי מה שנכון לבנק שהדירקטורים בו נקבעים על ידי המדינה איננו נכון לבנק שבו בעל שליטה מחזיק בהיתר שליטה בבנק שקיבל מהמדינה. עם זאת, נראה כי בכל מקרה ייאלץ בינו להתפשר על תקופה של צינון לברבר־צדיק, ולו גם של כמה חודשים. זאת, אם יצליח לשכנע את הפיקוח על הבנקים, ואולי גם גורמים נוספים אם תתעורר התנגדות ציבורית למינוי של ברבר־צדיק.

צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי, צילום: עמית שעל   צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי | צילום: עמית שעל צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי, צילום: עמית שעל

ברבר־צדיק מכהנת כמנכ"לית הבינלאומי מתחילת 2007, ובתקופה זו רשם הבנק הישגים לא מעטים שבאו לביטוי בשווייו הבורסאי. המנכ"לית ובעל השליטה הובילו בבנק אסטרטגיה שמרנית עם מהלכי התייעלות עקביים; מיזוג בנקים שנרכשו; הקטנת פרופיל הסיכון תוך התמקדות בשוק ההון; והעמדת אשראי לעסקים קטנים, בינוניים ומשכנתאות. הבינלאומי לא הסתבך בחקירות האמריקאיות כמו הפועלים, לאומי ומזרחי־טפחות. מספטמבר 2016 רשמה מניית הבנק עליה של קרוב ל־250%, לשווי של 9.8 מיליארד שקל, שווי הגבוה מההון העצמי שלו. יחס שווי השוק להון של הבינלאומי הוא הגבוה במערכת הבנקאית אחרי מזרחי־טפחות שנהנה מהפעילות בתחום המשכנתאות. בשנה האחרונה העלו שלוש חברות הדירוג – S&P מעלות, מידרוג ומודיס – את הדירוג של הבנק והישוו אותו לזה של הפועלים ולאומי.

המתח מול אירית איזקסון

ברבר־צדיק היא כאמור מנכ"לית דומיננטית, מה שהוליד מתח בינה לבין איזקסון, שפרשה כאמור, אחרי שלוש שנים בלבד בתפקיד היו"ר, תפקיד שיושבי ראש בנקים ממלאים לתקופה ארוכה בהרבה. כבר בפברואר 2017, עם כניסתה של איזקסון לתפקיד, נחשף ב"כלכליסט" כי בישיבת דירקטוריון הבנק הגיעו השתיים לוויכוח בטונים צורמים שבעקבותיו עזבה ברבר־צדיק את החדר. עם זאת, בבנק הכחישו אתמול שהפרישה של איזקסון קשורה למתחים עם ברבר־צדיק. אם וכאשר תמונה ברבר־צדיק ליו"רית, הרי שלתפקיד המנכ"ל עשוי להתמנות בעל תפקיד מתוך הבנק, בהם מנהלת החטיבה הקמעונאית אלה גולן וראש חטיבת המשאבים בנצי אדירי.

ל"כלכליסט" נודע עוד כי גם מועמדותה של מיכל עבאדי בויאנג'ו, לשעבר החשכ"לית באוצר, צפויה להיבחן.

מהבינלאומי נמסר בתגובה כי "הבינלאומי הוא בנק שנהנה מאיתנות פיננסית גבוהה וצמיחה נאה. בהתאם, בעלי השליטה בבנק סבורים שסמדר ברבר־צדיק יותר מראויה לכהן הן כמנכ"לית והן כיו"רית הבנק".

תגובת בנק ישראל: "איננו מתייחס למינויים פרסונליים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות