אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין הורידה את הריבית הבסיסית להלוואות צילום: רויטרס

סין הורידה את הריבית הבסיסית להלוואות

בניסיון הרשויות לתמוך בכלכלה שנפגעה כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה הורדה ריבית הפריים בהלוואה לשנה ב-10 נקודות בסיס ל-4.05% וריבית הפריים בהלוואה לחמש שנים הורדה ב-5 נקודות ל-4.74%

20.02.2020, 16:41 | שירות כלכליסט
סין הורידה היום (ה') את שיעור הריבית הבסיסית להלוואות (LPR), זאת בהתאם לתחזיות וכחלק מניסיון הרשויות להפחית את עלויות המימון לעסקים ולתמוך בכלכלה שנפגעה כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

המגיפה גרמה לשיבושים נרחבים בשרשרות האספקה ברחבי העולם, כמו גם בעסקים ובמפעלים בסין, מה שהביא את הרשויות לספק זרם קבוע של אמצעי ביטוח במהלך השבועות האחרונים, בניסיון לרכך את הפגיעה בצמיחה.

אזרח סין, צילום: איי אף פי אזרח סין | צילום: איי אף פי אזרח סין, צילום: איי אף פי

ריבית פריים בהלוואה לשנה הורדה ב-10 נקודות בסיס ל-4.05% לעומת 4.15% בתיקון החודשי הקודם.

ריבית פריים בהלוואה לחמש שנים הורדה ב-5 נקודות בסיס ל-4.75% מ-4.80%.

כל 51 הנשאלים בסקר שערכה רויטרס צפו הפחתה ב-LPR, כאשר 38 מתוכם, או כ-75% מהנשאלים נטו לכיוון הקטנה של 10 נקודות בסיס.

הקיצוץ בשיעור הריבית הבסיסית להלוואות מגיע אחרי מהלך דומה של הבנק המרכזי ביום שני. משקיעים מהמרים שהרשויות יישמו הקלות כספיות נוספות וגירויים פיסקליים בטווח הקרוב כדי לעזור לעסקים קטנים יותר שנאבקים להתגבר על המשבר.

כבר היום קובעים הבנקים את שיעורי ההלוואות מתחת לריבית הבסיסית ואם לוקחים בחשבון סובסידיות ממשלתיות, חלק מהלווים עשויים לא לשלם ריביות בכלל.

כמה מהאנליסטים אומרים כי הקיצוץ הקטן בשיעור הריבית הבסיסית להלוואות לחמש שנים מאותת ככל הנראה כי הרשויות מעוניינות להימנע מיצירת בועת נדל"ן ונזק רב יותר לכלכלה בטווח הארוך.

הבנק העממי של סין התחייב להשתמש בכלים כגון קיצוץ דרישות עתודות ממוקדות, הלוואה מחודשת והנחה מחודשת, לתמוך במגזרי מפתח שנפגעו כתוצאה מההתפרצות, וכבר הזרים מעל 200 מיליארד דולר בנזילות במטרה לעזור בהוזלת עלויות המימון.

בהשוואה לשנה הקודמת, הצמיחה ברבעון הראשון עשויה לרדת לרמה של 4.5% לעומת 6.0% ברבעון הרביעי. אנליסטים רבים מזהירים מפני צמיחה נמוכה עוד יותר, ברמה הקרובה יותר ל-3%, ומציינים בין היתר את השיבוש העסקי הנרחב שנגרם עקב התפרצות הנגיף.

ה-LPR הוא מדד השוואה להלוואות אשר נקבע מדי חודש על ידי 18 בנקים.

ג'וליאן אוונס-פריצ'ארד, כלכלן סיני בכיר, הזהיר כי צעדים להקלת המדיניות הם בגדר עזרה צנועה בלבד עבור חברות קטנות, המהוות חלק מרכזי בכלכלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות