אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל חושפת את אנדרואיד 11: ומה בתפריט הפעם? צילום: Shutterstock

גוגל חושפת את אנדרואיד 11: ומה בתפריט הפעם?

התכונה הראשונה המעניינת היא Bubbles - ממשק שמיועד לאפליקציות צ'ט, מייל, SMS ומדיה חברתית. עוד שינוי שמקשיח את ההגנה על המכשיר: אפשרות להעניק הרשאות גישה פרטניות וזמניות לאפליקציות מסוימות. הגרסה החדשה ניתנת להתקנה כבר מהיום על מכשירי הפיקסל השונים של גוגל

20.02.2020, 17:48 | רפאל קאהאן

גוגל השיקה אמש (ד'), ולפני הזמן, את הגרסה המקדימה של אנדרואיד 11 למפתחים. גרסה זו כוללת חלק ניכר מהחידושים שיופיעו בה וגם כאלה שעשויים למצוא את עצמם על רצפת הייצור.

קראו עוד בכלכליסט

הגרסה החדשה ניתנת להתקנה כבר מהיום על מכשירי הפיקסל השונים של גוגל (למעט הדור הראשון) והיא גם תושק לעוד מספר מכשירים בקרוב. חשוב לדעת, שהתקנה שלה מוחקת את ההתקנה הקודמת ואת כל המידע על המכשיר ושהיא עדיין אינה יציבה, כך שלא מדובר במוצר מוגמר שבו ניתן לעשות שימוש יומיומי וקבוע.

עם זאת החידושים שגוגל מבטיחה דרכה מעניינים. גוגל השקיעה לא מעט בהתאמת אנדרואיד לעשור החדש עם שיפור התמיכה ברשתות 5G למשל, או הקשחת הגדרות הפרטיות השונות ושיפור ממשקי הצ'ט השונים. אתר The Verge ביצע בדיקה של התכונות החדשות.

התכונה הראשונה המעניינת היא Bubbles. מדובר בממשק שמיועד לאפליקציות צ'ט, מייל, SMS ומדיה חברתית שדרכו מופיעים אנשי השיחה בבועות על פני המסך. זו למעשה העתקה (די בוטה אפשר לומר, ר''ק) של תכונת הראשים הצפים של אפליקציית מסנג'ר, הצ'ט של פייסבוק. היא היתה אמורה להופיע כבר באנדרואיד 10, אך כאמור לא נכנסה לבסוף. בשלב הראשון היא תתמוך רק באפליקציות של גוגל, אך בהמשך ניתן יהיה להשתמש בה גם באפליקציות צד-שלישי.

 , צילום: google צילום: google  , צילום: google

אם Bubbles מיועדת למסך הראשי, Conversations, מיועדת לווילון ההתראות של אנדרואיד. היא מאפשרת לאגד את כל התראות אפליקציות התקשורת והמדיה החברתית לחלק העליון של הוילון. כאן הרעיון הוא להקל על ניהול תקשורת בינאישית, כי טלפון אמור לשמש בעיקר כמכשיר תקשורת, כך אליבא דגוגל.

תוספת צנועה אך משפרת את האבטחה

עוד שינוי שמקשיח את ההגנה על המכשיר הוא האפשרות להעניק הרשאות גישה פרטניות וזמניות לאפליקציות מסוימות. כך למשל אם אתם רוצים להעניק הרשאת גישה למצלמה לאפליקציה פלונית' אך רק באופן נקודתי, תוכלו לעשות זאת. זו תוספת צנועה אך כזו שמשפרת את האבטחה והפרטיות באופן ניכר. לא נדיר שאנו מעניקים הרשאות לאפליקציות ושוכחים מהן לאחר מכן.

הקלטת צילום וידאו של המסך. זו למעשה גרסת הווידאו של צילום המסך הוותיק. תכונה זו היתה אמורה גם היא להיכנס לאנדרואיד 10 אך נזנחה. ישנם כבר יצרנים שהטמיעו תכונה כזו אך הגרסה של גוגל הוטמעה ברמת המערכת וכוללת בתוכה לא מעט שיפורי ממשק שכנראה יהפכו אותה למועדפת על המשתמשים.

עוד תכונות קטנות יותר שנצפו: הפעלה אוטומטית של סכימת עיצוב אפלה; מחווה חדשה להפעלה והפסקה של נגינה במכשירי פיקסל 4; הגברת רגישות המסך למגע (מצב כפפות); אפשרות להוסיף אפליקציות למסך השיתוף; הפרדה בין הפעלת מצב טיסה לכיבוי אוטומטי של חיבור הבלוטות' - תכונה שתשמח לא מעט מהטסים וממשק צילום מסך חדש. ישנם עוד הרבה שינויים שנמצאים מתחת למכסה המנוע של הגרסה החדשה כמו למשל תמיכה במסכים מתקפלים ובעלי שוליים משתפלים, תמיכה במצלמות סלפי מבוססות חריר ועוד.

חשוב לציין שגרסת הבטא של המפתחים אינה סופית ועדיין צפויה להשתנות מספר פעמים עד להשקת הגרסה הסופית באביב הקרוב בכנס I/O הבא של גוגל. עם זאת, היא מאפשרת הצצה לתכונות רבות שמהן ייהנו מכשירי האנדרואיד בשנה הבאה ואף לאחריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות