אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדים בבידוד: היערכות באתרי הטיול של הצליינים צילום: מור עידן, Ynet

נגיף הקורונה

עובדים בבידוד: היערכות באתרי הטיול של הצליינים

באתרים ברחבי הארץ שבהם ביקרו תשעת חברי קבוצת הצליינים מדרום קוריאה שנדבקו בנגיף - ממתינים להוראות משרד הבריאות. בינתיים, ארבעה עובדים של רשות הטבע והגנים, ושני עובדי משק במלון בים המלח הוכנסו לבידוד. ישראלי שחי בסיאול: "הרחובות ריקים. אנשים חוששים"

22.02.2020, 16:14 | ynet
בעקבות הדיווחים על אודות תשעת הצליינים שנדבקו בנגיף הקורונה והמריאו חזרה למדינתם לאחר שביקרו בישראל, הודיע משרד הבריאות על נקיטת שורת צעדי זהירות. במשרד איתרו את מסלולי הטיול שבהם שהו התשעה. כך למשל, ברשות הטבע והגנים ציינו כי התיירים ביקרו בשלושה אתרי טבע: באר שבע, מצדה וקיסריה, כמו גם בכנסיות בירושלים. דובר הכנסייה הקתולית בישראל אמר כי נבדק אם אנשיה באו במגע עם חברי הקבוצה. בינתיים, ארבעה עובדים של רשות הטבע והגנים שככל הנראה באו במגע עם חברי הקבוצה בקיסריה ובגן הלאומי תל באר שבע הוכנסו לבידוד, כמו גם שני עובדי משק במלון דיוויד ים המלח שניקו את החדרים שבהם שהו התיירים הקוריאנים. מהמלון נמסר כי הם פועלים על פי ההנחיות של משרד הבריאות.

קראו עוד בכלכליסט

להלן המקומות וזמני החשיפה הידועים לפי שעה:

8.2 - לאחר השעה 20:00 מלון מגדל דוד בנתניה ומלון גלרי

9.2 - קיסריה, מלון גבריאל בנצרת, כנסיית הבשורה, כנסיית המשפחה הקדושה, מלון עין גב

10.2 - מלון עין גב, מסעדת טנורין, כנסיית הבכורה של פטרוס הקדוש, כנסיית הלחם והדגים

11.2 - מלון דיוויד ים המלח

12.2 - מצדה, פארק תמנע, מלון לאונרדו נגב בבאר שבע

13.2 - גן לאומי תל באר שבע, מערת המכפלה בחברון, מלון גרנד קורט בירושלים

14.2 - הר הזיתים בירושלים - בית פגי, כנסיית העלייה, כנסיית פאטר נוסטר, כנסיית דומינוס פלוויט, כנסיית גת שמנים; הר ציון - חדר הסעודה האחרונה, קבר מרים, כנסיית gallicantu

15.2 - מסעדת ג'רוזלם גולד; עין כרם ירושלים - כנסיית ג'ון הקדוש, כנסיית הביקור, כנסיית אן הקדושה, ברכת הצאן (בתסדה), כנסיית הקבר הקדוש, כנסיית anastasis

המתחם המבודד בתל השומר, צילום: אבי מועלם המתחם המבודד בתל השומר | צילום: אבי מועלם המתחם המבודד בתל השומר, צילום: אבי מועלם

כמו כן, במלון עין גב שבכינרת מסרו כי הקבוצה שהתה שם שני לילות בלבד, לפני כשבועיים. "חדרי הנופש תמיד מנוקים בקפידה יתרה מאוד. איננו מקלים ראש, ועורכים ליתר ביטחון בדיקה עם סוכני הנסיעות בקוריאה ובישראל לגבי המקרה. כמו כן העברנו הנחיות לצוות ויידענו את גורמי הבריאות בקיבוץ ובאזור. מבדיקה שערכנו כעת, אין מי מהצוות שגילה תסמינים מדאיגים", נמסר.

במהלך הטיול נודע כי הקבוצה ביקרה גם בבאר שבע ושהתה, בין היתר, במלון "לאונרדו" שבעיר. במלון מסרו כי הקבוצה הדרום קוריאנית הייתה גדולה והתפצלה לכמה מלונות. עוד אמרו כי לא נמסר להם על צעדים מיוחדים שעליהם לנקוט, וכי הם לא הונחו לבודד עובדים שעבדו בתאריך המדובר.

מעיריית באר שבע נמסר כי "ראש העיר רוביק דנילוביץ' ומנכ"לית העירייה אבישג אבטובי שוחחו עם מנכ"ל משרד הבריאות וגורמי המקצוע במשרד ועודכנו בנושא. הנושא בטיפול מלא של משרד הבריאות, כמו בשאר המקרים ברחבי הארץ. עיריית באר שבע קוראת לציבור לנהוג בעירנות ובאחריות ולפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות המפורסמות באתר המשרד ובאמצעי התקשורת השונים.

הביאו איתם את הנגיף? במטוס קוריאן אייר, צילום: מור עידן, Ynet הביאו איתם את הנגיף? במטוס קוריאן אייר | צילום: מור עידן, Ynet הביאו איתם את הנגיף? במטוס קוריאן אייר, צילום: מור עידן, Ynet

יונתן ברקאי, ישראלי שחי בדרום קוריאה, סיפר ל-ynet: "עד עתה חשבנו שהנגיף תחת שליטה. השבוע התברר כי מספר הנדבקים עולה. אנשים כאן מתחילים להילחץ. שבת בערב נחשב לאחד הימים העמוסים ואין אף אחד ברחוב. אנשים חוששים. הסיפור של קבוצת הצליינים שחזרו מישראל מלחיץ מאוד. בתקשורת המקומית לא אומרים איפה הם נדבקו, אבל רוב הסיכויים שהם נדבקו בדרום קוריאה ונסעו לארץ. כשהם חזרו - המחלה התפרצה".

בין נתב"ג לסיאול מתקיימות טיסות ישירות ארבע פעמים בשבוע, של חברת התעופה "קוריאן אייר". כיום אין שום הגבלה על כניסת תיירים ששהו בדרום קוריאה, והיא לא נכללה בצו שפרסם השבוע שר הפנים אריה דרעי. בעקבות המלצת משרד הבריאות, הורה השר למנוע כניסה לישראל של מי ששהה בתאילנד, מקאו, סינגפור והונג קונג בשבועיים האחרונים - ואינו בעל אזרחות ישראלית. זאת, בנוסף לאיסור שכבר הוטל על כניסה לבאים מסין. בדומה להנחייה הנוגעת לסין - ההנחייה אינה חלה על השוהים בנמלי תעופה במסגרת טיסות המשך.

מור עידן (39), שעובד בתעשיית היהלומים בישראל, היה אמור להמריא בשבוע שעבר לטיסת עבודה בתאילנד, אך בגלל אזהרות משרד הבריאות החליט לשנות את יעדו לדרום קוריאה. במוצאי שבת בשבוע שעבר הוא המריא עם חברת התעופה "קוריאן אייר" בטיסה ישירה מנתב"ג לסיאול - ככל הנראה באותה טיסה שבה שבו הצליינים לדרום קוריאה. עידן שב לישראל ביום חמישי.

"המטוס היה מלא בצליינים קוריאנים. כששמעתי על התפשטות הנגיף בקוריאה שכוללת גם כאלה שביקרו בישראל במספר כנסיות - זה היה מאוד מטריד", אמר ל-ynet. "השתדלתי להיום עם מסכה על הפנים, אבל כרגע אני מחכה לעדכונים ולא ממש יודע מה לעשות. בכל מקרה מאז שנתתי בארץ החלטתי להכניס את עצמי לבידוד עצמי מרצון. אני חושב שמשרד הבריאות חייב לעדכן את ההנחיות שלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות