אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם הוועדה זייפה: צריך סנקציות על המשתמטים צילום: שאול גולן

דעה

גם הוועדה זייפה: צריך סנקציות על המשתמטים

ועדת נומה אישרה את כישלון צה"ל, שמאז 2014 לא מצליח לגייס יותר מ־2,000 חרדים אמיתיים בשנה. המסקנה מהכישלון אינה לוותר על השוויון בנטל אלא צריכה להיות פיתוח מסלולי שירות חדשים

23.02.2020, 08:06 | שחר אילן

ועדת נומה, בראשות אלוף במיל' רוני נומה, שבה ישבו שני קצינים בכירים, שני אנשי ציבור דתיים ושום אזרח חילוני או נציג של תנועת השוויון בנטל, בדקה את הדיווחים הכוזבים על שירות החרדים בצה"ל. היא בחרה לכנות את הזיוף הברור של הנתונים, שהונה את הציבור כולו, "פרשנות מרחיבה" ו"רשלנות מקצועית". מסקנת הצוות כי הדיווח הכוזב לא הושפע מלחץ פוליטי - מביכה. המסקנות האישיות ברמה של נזיפות הן בדיחה. כמה נוח הטיוח לצבא (ולממסד החרדי).

קראו עוד בכלכליסט

זיוף הנתונים בנושא השוויון בנטל הוא רק חלק מתרבות של דיווחים כוזבים שהשתרשה בצבא, וכוללת גם את הנתונים הכוזבים על פנסיות אנשי הקבע ושירות הבנות בשריון. תרבות הכזב הזאת מסכנת את ביטחון ישראל ואת אמון הציבור בצבא. כדי לשים לה קץ, על ועדת החוץ והביטחון של הכנסת להקים ועדה לבדיקת אמינות הצבא, כשתהיה סוף סוף כנסת מתפקדת.

חיילים חרדים, צילום: שאול גולן חיילים חרדים | צילום: שאול גולן חיילים חרדים, צילום: שאול גולן

ועדת נומה אישרה את כישלון צה"ל, שמאז 2014 לא מצליח לגייס יותר מ־2,000 חרדים אמיתיים בשנה. המסקנה מהכישלון אינה לוותר על השוויון בנטל באמצעות הורדת גיל הפטור לחרדים כמו שממליצה הוועדה, תוך חריגה מסמכויותיה. המסקנה צריכה להיות פיתוח מסלולי שירות חדשים בצבא ובשירות האזרחי שישימו דגש על הכשרה מקצועית ושילוב בעבודה וימשכו כמה שיותר חרדים. וכן, הגיע העת לסנקציות כלכליות אמיתיות על הלא מתגייסים.

כל ניסיון לדון בגיוס החרדים בלי להתייחס לצעירים הלא חרדים הנושאים בנטל הוא בלתי נסבל. קרוב ל־90% מהגברים היהודים הלא חרדים מתגייסים וזה נתון חשוב שיש לשמור עליו מכל משמר. לאחרונה נחשפה עלייה קלה אבל מדאיגה בכמות המשתמטים באמצעות פטור נפשי. כדי להילחם בירידה במוטיבציה צריך לא רק לרסן את השתמטות בחורי הישיבות - צריך גם לתגמל בצורה הרבה יותר נדיבה את המתגייסים. כסף הוא לא תמורה לסיכון חיים, אבל לפחות שיידעו שאנחנו לא מזלזלים בהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה