אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות: "מי שחזר מדרום קוריאה ויפן צריך להיכנס לבידוד בן 14 ימים" צילום: טל שחר

נגיף הקורונה

משרד הבריאות: "מי שחזר מדרום קוריאה ויפן צריך להיכנס לבידוד בן 14 ימים"

לאחר שהתגלה כי תיירים קוריאנים ששהו בישראל נדבקו בנגיף הקורונה, מנכ"ל משרד הבריאות אמר בתדרוך: "כל מי שהיה עמם במגע צריך להיות בבידוד בית - זו חובה לא בקשה. אם לא נעמוד בכללים תהיה התפשטות". לגבי 30 התלמידים מבאר שבע שקיים חשש שנדבקו: "המשפחות לא צריכות להיות בבידוד"

22.02.2020, 19:49 | ynet
משרד הבריאות קיים הערב (שבת) תדרוך לאחר שהתגלה כי תשעה תיירים קוריאנים ששהו בישראל עד לפני שבוע נדבקו בנגיף הקורונה.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הזכיר בפתח התדרוך את הנחיות המשרד בנושא שהופצו היום בצהריים, ואמר כי "כל מי שהיה עמם במגע צריך להיות בבידוד בית - זו חובה לא בקשה. אם לא נעמוד בכללים אלו תהיה התפשטות נרחבת בישראל. אנחנו מעריכים כי יש פוטניצאל להדבקה מהקבוצה". 

קראו עוד בכלכליסט

הוא הוסיף כי במשרד החליטו לצרף את יפן ודרום קוריאה לרשימת המדינות שהשבים מהם חייבים להכנס לבידוד בן 14 ימים: "בחנו את שיעור התחלואה בדרום קוריאה שהתחיל לעלות וביממה האחרונה טיפס מאד. גם ביפן חלה עלייה ואנו ממליצים לשקול את הטיולים לשם. הכלל שהוחל על סין חל כעת גם על מדינות אלו - דרום קוריאה ויפן. אנו בוחנים יעדים נוספים דוגמת טייוואן".   
תדרוך משרד הבריאות: המנכ"ל משה בר סימן טוב (משמאל) ופרופ תדרוך משרד הבריאות: המנכ"ל משה בר סימן טוב (משמאל) ופרופ' סיגל סדלצקי | צילום: מוטי קמחי תדרוך משרד הבריאות: המנכ"ל משה בר סימן טוב (משמאל) ופרופ

פרופסור סיגל סדצקי, ראש אגף שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמרה כי "לשכות הבריאות מבצעים כרגע חקירה אפידימיולוגית מדוקדקת של כל המקומות בהם שהתה קבוצת התיירים מדרום קוריאה. אנחנו עושים ככל שביכולתינו לוודא בדיוק מי הם אלו שהיו במגע וצריכים להיכנס לבידוד בית".

במשרד איתרו היום את מסלולי הטיול שבהם שהו תשעת התיירים במהלך הטיול שנערך מה-8.2 ועד ה-15.2, והודיעו כאמור על נקיטת שורת צעדי זהירות. בינתיים, 30 תלמידים מבאר שבע שהיו באתר בגן הלאומי תל באר שבע שבה ביקרה הקבוצה הועברו לבידוד, כמו גם עשרים עובדים של רשות הטבע והגנים שככל הנראה באו במגע עם חברי הקבוצה בקיסריה ובגן הלאומי תל באר שבע, ושני עובדי משק במלון דיוויד ים המלח שניקו את החדרים שבהם שהו התיירים הקוריאנים. מהמלון נמסר כי הם פועלים על פי ההנחיות של משרד הבריאות.   
טיסה קוריאן אייר שהחזירה את הצליינים מישראל, צילום: מור עידן, Ynet טיסה קוריאן אייר שהחזירה את הצליינים מישראל | צילום: מור עידן, Ynet טיסה קוריאן אייר שהחזירה את הצליינים מישראל, צילום: מור עידן, Ynet

לגבי משפחות 30 התלמידים מבאר שבע אמרו במשרד הבריאות כי "משפחות המגעים שחיות עמם באותו בית לא צריכות להיות בבידוד. יש הנחיות מפורשות כיצד לקיים בידוד בית באתר משרד הבריאות עד לפרטים הקטנים".

בתוך כך הודיעה רשות האוכלוסין בנתב"ג כי תמנע הערב כניסת תיירים שיגיעו מדרום קוריאה, ב-19:30 צפויה לנחות טיסה קוריאן אייר בנתב"ג. ישראלים שיגיעו בטיסה יוכלו להכנס לישראל, והם יוצאו החוצה אחד אחד ישירות לבידוד. המטוס צפוי להמריא חזרה עם הנוסעים הזרים בחזרה לדרום קוריאה.

בר סימן טוב וסדלצקי התייחסו למאות התיירים הדרום קוריאנים שנמצאים כעת בארץ ואמורים להמריא בחזרה למולדתם ואמרו כי "בתיאום עם ממשלת דרום קוריאה אנו מגבשים תוכניות לחזרתם לארצם בשלום בבטחה ובמהירות"

30 תלמידים בב"ש הוכנסו לבידוד

ממשרד החינוך נמסר כי "בעקבות החשש כי 30 תלמידים שהו בקרבתם של קבוצת תיירים מדרום קריאה והנחיות משרד הבריאות כי ישהו בבידוד, הנחה מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, למנות צוות ליווי לבית הספר. הצוות יכלול: יועצים חינוכיים ופסיכולוגים, צוות בריאות שיכלול את הממונה על תחום הבריאות במשרד וצוות שידאג להעמיד אמצעים מקוונים כדי לעמוד בקשר עם התלמידים המבודדים בביתם ולתת להם בימי הבידוד את המענים הלימודיים הנדרשים".

בעיריית באר שבע התייחסו לנושא: "בנוגע לתלמידי בית הספר,הנושא נמצא כעת בבדיקה של משרד הבריאות. נמשיך ונעקוב אחר הוראות משרדי הבריאות והחינוך בנושא".

במהלך הטיול נודע כי הקבוצה ביקרה כאמור גם בבאר שבע ושהתה, בין היתר, במלון "לאונרדו" שבעיר. במלון מסרו כי הקבוצה הדרום קוריאנית הייתה גדולה והתפצלה לכמה מלונות. עוד אמרו כי לא נמסר להם על צעדים מיוחדים שעליהם לנקוט, וכי הם לא הונחו לבודד עובדים שעבדו בתאריך המדובר.

מהעירייה נמסר כי "ראש העיר רוביק דנילוביץ' ומנכ"לית העירייה אבישג אבטובי שוחחו עם מנכ"ל משרד הבריאות וגורמי המקצוע במשרד ועודכנו בנושא. הנושא בטיפול מלא של משרד הבריאות, כמו בשאר המקרים ברחבי הארץ. עיריית באר שבע קוראת לציבור לנהוג בעירנות ובאחריות ולפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות המפורסמות באתר המשרד ובאמצעי התקשורת השונים".

קבוצת התיירים מדרום קוריאה ביקרה כאמור גם בשטחי הרשות הפלסטינית, ביניהם ירושלים המזרחית, שכם, יריחו, בית לחם וחברון, ובעקבות זאת ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, המשמש גם כשר הפנים, הוציא צו סגירה לכל המסעדות והמתקנים אשר ידוע כי קבוצת התיירים ביקרה בה. עם זאת, לפלסטינים לא ידועים כלל המקומות שבהם ביקרה הקבוצה.

בעלי העסקים שלא יצייתו לצו הסגירה או שיסתירו מידע על הימצאות הקבוצה אצלם בביקורם צפויים לעונשים הקבועים בחוק. "אנחנו יודעים על חלק מהמקומות שקבוצת התיירים ביקרה בה ואנחנו עורכים את כלל הבדיקות לשמירה על העובדים באותם מתקנים ועל האורחים שביקרו בהם", אמר אשתייה. איננו יודעים את כלל המקומות שהם ביקרו בהם ומצפים מבעלי המקומות שסבורים כי הם ביקרו אצלם - להודיע על כך לרשויות המוסמכות". לפי שעה לא פורסמה רשימת המקומות הספציפיים ברשות הפלסטינית שבהם ידוע הם ביקרו. ניתן להניח כי מדובר על העיר בית לחם על מקומותיה הקדושים כפי שעושים צליינים רבים שמגיעים לישראל. עד כה לא נמצא אדם שנושא את נגיף הקורונה בשטחי הרשות הפלסטינית בגדה המערבית או ברצועת עזה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות