אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל חבר בקיבוץ מתחדש יכול לבנות דירה עד 140 מ"ר בפטור מתשלום היטל השבחה צילום: אבי מועלם

כל חבר בקיבוץ מתחדש יכול לבנות דירה עד 140 מ"ר בפטור מתשלום היטל השבחה

בית המשפט המחוזי מרכז קיבל את הערעור שהגיש קיבוץ גזר על החלטת ועדת הערר המחוזית, שקבעה כי יש לחייב את הקיבוץ בהיטל השבחה. הפטור מהשבחה יכחול גם על מי שירחיב את דירתו עד 140מ"ר

24.02.2020, 08:23 | דותן לוי

בית המשפט המחוזי מרכז קבע לאחרונה כי כל חבר בקיבוץ מתחדש יכול לבנות דירה או להרחיב את דירתו עד 140 מ"ר בפטור מתשלום היטל השבחה. בכך התקבל ערעור שהגיש קיבוץ גזר על החלטת ועדת הערר המחוזית, שקבעה כי יש לחייב את הקיבוץ בהיטל השבחה.

קראו עוד בכלכליסט

הדירה שבנדון היא בבעלות הקיבוץ, וועדת הערר המחוזית סברה בדומה לוועדה המקומית גזר כי יש לחייב את הקיבוץ בהיטל השבחה בנימוק שלא קיימת זהות בין מבקש הבקשה (הקיבוץ) לבין המחזיק בדירה (חבר קיבוץ). מנגד, הקיבוץ טען, באמצעות עורכי הדין גלי פלד ואופיר לוי ממשרד חגי שבתאי, שפירא, כי גם במקרה של קיבוץ מתחדש - שבו הקיבוץ מחזיק בדירות, אך נמצא בתהליך שבו הן יעברו לבעלות החברים בו — חל סעיף הפטור.

עו"ד אופיר לוי, צילום: יח"צ עו"ד אופיר לוי | צילום: יח"צ עו"ד אופיר לוי, צילום: יח"צ
 
קיבוץ גזר. תכלית החוק מאפשרת את הרחבת דירת המגורים, צילום: אבי מועלם קיבוץ גזר. תכלית החוק מאפשרת את הרחבת דירת המגורים | צילום: אבי מועלם קיבוץ גזר. תכלית החוק מאפשרת את הרחבת דירת המגורים, צילום: אבי מועלם

השופט קבע כי הפרשנות של ועדת הערר אינה מתיישבת עם תכלית התוספת השלישית לחוק התכנון והבנייה, שלפיה יש לתת אפשרות להרחבת דירה כדי לתת פתרון למצוקת הדיור. כמו כן קבע כי במקרה זה אין ניצול לרעה של הפטור, שכן ההטבה לא תנוצל לשימוש מסחרי, אלא לשיפור תנאי הדיור של חבר הקיבוץ. כמו כן הוא קיבל את טענת הקיבוץ כי הוא גם החייב וגם המחזיק, וקבע כי במועד אישור התוכנית המשביחה לא התרחש שינוי בזכויות הקניינית והחוזיות, ולכן הקיבוץ המתחדש הוא קיבוץ מסורתי לעניין הזכויות בקרקע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות