אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התנאי של החרדים לליבה: שליטה צילום: אלכס קולומויסקי

התנאי של החרדים לליבה: שליטה

נכונות החרדים לפתוח בתי ספר לבנים עם לימודי חול נועדה לסכל הרחבה של החינוך הממלכתי חרדי

24.02.2020, 08:15 | שחר אילן
אולי הרגע החשוב ביותר במערכת הבחירות של יהדות התורה היה הודעתו של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שרשת החינוך העצמאי החרדית תחזור להקים בתי ספר לבנים עם לימודי ליבה. במשך עשרות שנים החינוך העצמאי, המזוהה עם מפלגת יהדות התורה, נמנע מכך בגלל ההשקפה שהבנים צריכים ללמוד לימודי חול בסיסיים בלבד. ההודעה מהווה מהפכה וכניעה לדרישת החרדים העובדים. אבל היא נועדה לחסום מהפכה גדולה הרבה יותר – הקמת בתי ספר ממלכתיים חרדים שלא יישלטו על ידי הממסד החרדי. היא כמובן גם נועדה למנוע את בריחת קולות החרדים־העובדים בבחירות הקרובות למפלגות אחרות.

קראו עוד בכלכליסט

הרב בצלאל כהן, מבכירי הפעילים בעד שילוב חרדים, מסביר ש"החשש הגדול הוא מאובדן הכוח". לדברי כהן, הנשק העיקרי של הממסד החרדי הוא החשש של הורים שאם לא יישמעו להנחיות הממסד החרדי, לא יקבלו את הילדים שלהם למוסדות חינוך. מוסדות ממלכתיים חרדיים מנטרלים את הנשק הזה. לכן, אם חייבים לימודי ליבה, ההנהגה החרדית מעדיפה ללמד אותם בעצמה.

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

עכשיו עולות שתי שאלות. הראשונה היא האם ההורים החרדים שרוצים יותר לימודי חול יסתפקו בבתי ספר של החינוך העצמאי או שימשיכו לדרוש חינוך ממלכתי שאינו בשליטת הממסד החרדי. השנייה היא מה המסר שהקמת בתי ספר עם לימודי חול לבנים חרדים במסגרת רשת החינוך העצמאי יעביר לציבור החרדי. אם גדולי התורה נתנו אישור, למה שלא כל הורה חרדי יבקש את זה לילדים שלו? ולמה שתלמודי תורה רגילים לא יכניסו יותר ליבה? כך שההשלכות יכולות להיות מרחיקות לכת.

ב־20 השנים האחרונות היתה עלייה בשיעור החרדים העובדים. אחרי שהם גילו כמה היה להם עצמם קשה להשתלב בשוק העבודה, גברה הדרישה שלהם כהורים לפתוח בתי ספר ממלכתיים חרדיים עם לימודי חול עבור ילדיהם (ממ"ח). למשרד החינוך צריך להיות עניין מובהק להרחיב את הממ"ח שבו היום רק כ־50 בתי ספר. אבל יהדות התורה הפעילה לחצים כבדים על המשרד ועל הרשויות המקומיות לסכל זאת, והצליחה במקרים רבים. ידוע על לפחות חמש קבוצות הורים שדורשות ממ"ח ומסורבות.

אלא שבתקופת בחירות החשש של יהדות התורה מאובדן הקולות של החרדים העובדים מחריף. גפני סיבך את העניינים כשאמר במפגש בחירות עם חרדים עובדים, על פי אתר "כיכר השבת": "ממ"ח לא יהיה. אני יכול ללכת לנתניהו ולהגיד לו, אם אתה מקים ממ"ח לא תהיה ממשלה".

גפני גם החל להציע תחליף מהפכני לממ"ח. באירועי בחירות הוא חוזר שוב ושוב על הדברים האלה: "ישבתי עם ראשי החינוך העצמאי. הם הודיעו לי, לאחר שדיברו עם גדולי התורה, שבכל מקום שתתארגן קבוצה לפתוח בית ספר שבו יהיו יותר לימודי חול, הם יעשו את זה ויהיה תחליף לממ"ח". גפני אף הגדיל ואמר: ש"בעבר לא קיבלתי תשובות כאלה. היום קיבלתי תשובה חד־משמעיות. בעזרת השם נעשה את זה כי אי אפשר אחרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות