אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב נכנעה: הצהרה לפיה לשינויי אקלים יש השלכות על היציבות הכלכלית תצורף להודעת פורום ה-G20 צילום: אי פי איי

ארה"ב נכנעה: הצהרה לפיה לשינויי אקלים יש השלכות על היציבות הכלכלית תצורף להודעת פורום ה-G20

מדובר בפעם הראשונה בכהונתו של טראמפ כנשיא, בה ארה"ב מספקת הכרה שכזו - אולם הלחץ האמריקאי מנע הודעה חריפה יותר. שר האוצר של ארה"ב, סטיב מנוצ'ין, ניסה להפחית מחשיבות ההצהרה וטען שמדובר במידע "עובדתי טהור"

24.02.2020, 09:41 | עומר כביר

ארה"ב נכנעה ללחץ האירופאי והסכימה לצרף הצהרה, לפיה לשינויי אקלים יש השלכות על היציבות הכלכלית, להודעה משותפת של שרי אוצר ובכירי בנקים מרכזיים מפורום ה-G20 שפורסמה בתום פסגה שנערכה בשבת ובראשון בערב הסעודית.

מדובר בפעם הראשונה בכהונתו של דונלד טראמפ שארה"ב מספקת הכרה שכזו, ואולם הלחץ האמריקאי מנע הודעה חריפה יותר לפיה משבר האקלים מהווה גורם סיכון משמעותי לכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

כינוס פסגת ה-G20 בסעודיה, צילום: אי פי איי כינוס פסגת ה-G20 בסעודיה | צילום: אי פי איי כינוס פסגת ה-G20 בסעודיה, צילום: אי פי איי

לאורך הדיונים הביעו נציגי ארה"ב התנגדות לכלול בהצהרה המשותפת הכרה בסכנה הכלכלית של משבר האקלים. המדינה התנגדה לכלול את משבר האקלים ברשימת הסיכונים לצמיחה העולמית, בניגוד לעמדת כמעט כל החברות האחרות בפורום. ואולם, בסופו של דבר הסכימה להכליל התייחסות לכך שה-Financial Stability Board (או ה-FSB), גוף שהוקם על ידי ה-G20 ומנטר את המערכת הפיננסית העולמית, בוחן את השלכות שינוי האקלים על היציבות הפיננסית.

שר האוצר של ארה"ב, סטיב מנוצ'ין, ניסה להפחית מחשיבות ההצהרה וטען שמדובר בציון "עובדתי טהור" של העבודה שעושה ה-FSB. "לא התכופפתי ללחץ מהאירופאים", הוא אמר לכתבים. "היו אנשים שחשבו שזה רלוונטי להוסיף את זה".

עם זאת, כמה מקורות ב-G20 אמרו לרויטרס שמדובר בהתקדמות בדרך להכרה רחבה יותר בסיכונים הכלכליים של משבר האקלים. לפי הניו יורק טיימס, עצם הכללת המונח "שינוי אקלים" בהצהרת ה-G20 היא הכרה ראויה לציון, גם אם מעודנת, מצד ארה"ב בכך שהעלייה הגלובלית בטמפרטרות מהווה חשש כלכלי לגיטימי.

שר האוצר של צרפת, ברונו לה מר, אמר בראיון לניו יורק טיימס שהוא ומנוצ'ין קיימו דיונים ארוכים לאורך סוף השבוע לגבי הניסוח שהופיע בהצהרה המשותפת. לדבריו, הוא קיווה לאמירה רחבה יותר אך עדיין סבור שנרשמה התקדמות. "אני חושב שהוא מבין בבירור שגם אם אנחנו לא חולקים את אותה תפיסה לגבי שינוי אקלים, צריך לטפל בסוגיה במסגרת ה-G7 וה-G20. אני חושב שיש לנו השקפות שונות לגבי הסיכון הקיים בשינוי אקלים. מבחינתו, מדובר בסיכון משמעותי. זה סיכון כלכלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות