אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדל השן של בנק ישראל צילום: אלכס קולומויסקי

מגדל השן של בנק ישראל

מותר לבנק ישראל לשמור את כלי הריבית למועד מאוחר יותר וייתכן שטוב עשה שלא הפחיתו ריבית אתמול, אך ניתוח המצב על ידי בכירי הבנק המרכזי מדאיג ונותן תחושה כי משהו שם במגדל השן בירושלים קצת מנותק

25.02.2020, 08:58 | אדריאן פילוט

סיכום ביניים של משבר הקורונה נכון לאתמול בערב: המדדים דאו ג'ונס ו־S&P 500 נופלים בכ־3% תוך קריסה מוחלטת של מניות חברות התעופה, מדד הפחד בבורסה נוסק ב־33%, הנפט מתרסק ב־5%, תשואת איגרות חוב של ארה"ב צונחת, הזהב מטפס. כל זה אחרי אזהרת הכנסות של אפל, ונתון שפורסם לפיו הספקים הסיניים של 93.8% מ־1,000 החברות הגדולות בארה"ב מושבתים. וגם: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודיע אמש כי תהיה תחלואה בקורונה בישראל בוודאות גבוהה ולכן הם ערכו סימולציה האם מערך האשפוז מסוגל לקלוט מסה קריטית של חולים.

ומה יש לבנק ישראל לומר? "תרחיש הבסיס הוא שהתפשטות הנגיף תיעצר בחודשים הקרובים, וההשפעה הכוללת על הכלכלה העולמית צפויה להיות מוגבלת. בתרחיש זה לא צפויה השפעה מאקרו־כלכלית משמעותית בישראל".

בי"ח שיבא, צילום: אבי מועלם בי"ח שיבא | צילום: אבי מועלם בי"ח שיבא, צילום: אבי מועלם

בזמן שמשרד הבריאות ערך תדרוך לכתבים אמש, שיגר ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, סקירה שלפיה קיים סיכון ממשי להתארכות הזמן שיחלוף עד לחזרה לשגרה בעולם. בפמן סבור כי קיימת אפשרות ממשית להאטת הצמיחה במשק ב־2020 באופן משמעותי, לשיעור נמוך מ־2%

שמשמעותו היא צמיחה שלילית לנפש. גם בסקירות של פרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, הודגש שלשיבוש בשרשרת האספקה הגלובלית עלולות להיות השפעות שליליות לאורך החודשים הקרובים.

מותר לבנק ישראל לשמור את כלי הריבית למועד מאוחר יותר (אתמול הוחלט שהיא תשאר ללא שינוי) ואין לשכוח כי הנגיד יכול בכל עת להורות על רכישה מאסיבית של דולרים או לכנס את הוועדה המוניטרית ולשכנעה להפחית את הריבית. ייתכן כי טוב עשו בבנק ישראל שלא הפחיתו ריבית אתמול. אך ניתוח המצב על ידי בכירי הבנק המרכזי מדאיג ונותן תחושה כי משהו במגדל השן בירושלים מנותק מהמציאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות