אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוקרים: פליטות המזהמים מדלקי מאובנים גדולות בהרבה מכפי שהעריכו צילום: רויטרס

חוקרים: פליטות המזהמים מדלקי מאובנים גדולות בהרבה מכפי שהעריכו

הערכות קודמות לגבי כמות הפליטות של הגז מפעילותן של החברות נמוכות בעשרות אחוזים לעומת המצב בפועל

25.02.2020, 11:34 | עומר כביר

חברות דלקי מאובנים אחראיות לפליטת כמות גדולה בהרבה של מתאן, גז חממה עצמתי במיוחד – כך לפי מחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי Nature. לדברי החוקרים, הערכות קודמות לגבי כמות הפליטות של הגז מפעילותן של החברות נמוכות בעשרות אחוזים לעומת המצב בפועל.

כמות המתאן באטמוספירה יותר מהוכפלה בהשוואה לעידן הטרום-תעשייתית. ואולם, קיים קושי לחשב את הגורמים שאחראים לפליטתו, שכן מתאן יכול להגיע לאטמוספירה גם כתוצאה משורה של הליכים טבעיים, וכן מפעילות חקלאית. בניסיון לפענח את התעלומה, בחנו החוקרים דגימות קרח מגרינלנד ומאנטארקטיקה, ממים שקפאו ב-1750 ואילך.

זיהום אוויר , צילום: רויטרס זיהום אוויר | צילום: רויטרס זיהום אוויר , צילום: רויטרס

ניתוח האיזוטופים השונים מתאן בדגימות (שמשתנים בהתאם למקור הפליטה), העלה שהיקף המתאן מתופעות טבעיות קטן בהרבה מכפי שעלה מהחישובים קודמים. לדבריהם, הערכות עבר לגבי חלקן של חברות דלקי מאובנים בפליטת מתאן היו נמוכות ב-25% עד 40% מהפליטות בפועל.

"זיהינו אי-התאמה ענק שמראה שהתעשייה צריכה, לכל הפחות, לשפר את הניטור שלה", אמר לניו יורק טיימס המדען המוביל במחקר, ד"ר בנג'מין המיל מאוניברסיטת רוצ'סטר. "אם הפליטות האלו באמת מגיעות כתוצאה מהפקה ושימוש בנפט וגז, התעשייה אפילו לא מדווחת או רואה את זה עכשיו".

פרופ' רוברט האוורת' מאוניברסיטת קורנל, שלא היה מעורב במחקר, אמר לעיתון שמדובר בממצאים חשובים מאוד: "פליטות מדלקי מאובנים גדולות בהרבה מכפי שהעריכו רבים. זה מאוד משכנע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות