אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת ההיתרים: דיון נוסף במימון הוצאות נתניהו על ידי מקורביו צילום: יאיר שגיא

ועדת ההיתרים: דיון נוסף במימון הוצאות נתניהו על ידי מקורביו

בוועדה שמינה מבקר המדינה החדש נימקו את ההחלטה בכך שכעת הוגשו נגד ראש הממשלה שלושה כתבי אישום אליהם צורפה רשימת מאות עדים ואלף קלסרים של חומר חקירה. נתניהו כבר קיבל הלוואה של 2 מיליון שקל מבן דודו ספנסר פרטרידג'

25.02.2020, 13:01 | שחר אילן

ועדת ההיתרים שליד משרד מבקר המדינה קובעת כי הגשת כתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שבהם צפויים להעיד מאות עדים מהוה שינוי נסיבות המצדיק דיון מחדש בבקשתו לקבל תרומות. על רקע זה החליטה הוועדה לקיים דיון מחדש בקבלת תרומה מחברו הקרוב של נתניהו ספנסר פרטרידג'.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת ההיתרים שליד משרד מבקר המדינה דנה בבקשות של פוליטיקאים להתיר להם פעולות הכרוכות בניגוד אינטרסים. הוועדה הנוכחית כוללת 8 חברים שמהם מתמנים הרכבים של 3  לדיון בבקשות.

עם כניסתו של המבקר החדש מתניהו אנגלמן הוא החליף את כל חברי ועדת היתרים. ביקורת קשה נמתחה על קרבתם של חלק מאנשי ההרכב החדש לימין והעובדה שרובם אינם משפטנים.

על רקע זה קבלת החלטה חדשה ללא קבלת המידע מנתניהו תביא קרוב לודאי לעתירה לבג"ץ.

בנימין נתניהו , צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו , צילום: אלכס קולומויסקי

בדצמבר 2018 דחה ההרכב הקודם של ועדת ההיתרים את בקשת נתניהו לאפשר לו לקבל תרומות למימון הוצאותיו המשפטיות משני אנשי עסקים מקורבים - בן דודו נתן מיליקובסקי וחברו ספנסר פרטרידג'. הוועדה נימקה את ההחלטה בכך ש"מימון הוצאות משפט הנובעות מחקירה פלילית שכוללת חשש למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון, לא ראוי שייעשה בידי בעלי הון". ביוני 2019 דחתה הוועדה בקשה לקיים דיון נוסף בבקשה.

שלושה כתבי אישום

לפני כחודש פנו פרקליטי ראש הממשלה עו"ד עמית חדד ועו"ד יוסי כהן לוועדת ההיתרים בבקשה לדון מחדש בהחלטה, תוך ניצול העובדה שהרכב הוועדה השתנה. אנגלמן החליט למנות לדיון בנושא הרכב שכולל את שתי השופטות שיושבות בדרך כלל בראש הרכבים. בראש ההרכב השופטת (בדימוס) נחמה מוניץ, והחברים הם השופטת (בדימוס) שולמית דותן וישראל תיק.

הוועדה שמעה את טיעוני עורכי הדין של ראש הממשלה לפני שבועיים וקבעה כי "כי יש בהם כדי להצביע על שינוי נסיבות משמעותי בין הנסיבות שהיו בעת מתן ההחלטות הקודמות לבין הנסיבות הנוכחיות. הוועדה סבורה כי שינויי הנסיבות המשמעותיים באים לידי ביטוי בעצם הגשת שלושה כתבי אישום אליהם צורפה רשימת עדים המונה מאות עדים וכן למעלה מאלף קלסרים של חומר חקירה". היא "נותנת משקל רב לעובדה שבעת הזאת לא ניתן להעריך במדויק את העלויות אלא לשערן כעלויות רבות עד מאוד, על פי מייצגי רוה"מ הערכה היא של כ-10 מיליון שקל, לכל הפחות".

עוד שינוי נסיבות שעליו מצביעה הוועדה הוא ש"הבקשה הנוכחית הינה לקבלת מימון אך ורק ממר ספנסר, אשר כבר חתם על הסכם ניגוד עניינים שאושר על ידי היועמ"ש לממשלה, ונתן לראש הממשלה הלוואה בסך 2 מיליון שקל". את הפיכת החלטות הוועדה הקודמת מסבירה הוועדה החדשה בכך "מדובר בוועדה מנהלית שלא חל לגביהן עקרון סופית הדיון". לכן הן "ניתנות לשינוי מקום בו יש הצדקה משום שינוי נסיבות".

יצוין שסיבה מרכזית לסירובה של הוועדה הקודמת לדון בבקשת ראש הממשלה היתה סירובו של נתנהיו למסור לה מידע מקיף. הוועדה ביקשה "תמונת מצב בנוגע לרכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, מכל סוג ומין שהוא ללא יוצא מן הכלל (מזומנים, אג"ח, נדל"ן וכיוצ"ב)". כן ביקשה "תמונת מצב מלאה ומפורטת לגבי תורמים הפוטנציאליים, טיב הקשרים עמם, היקף החובות לגבי שכר הטרחה, פירוט הכספים ששולמו עד כה ומה טעם נדרשת עזרה של אנשים מבחוץ". על רקע זה קבלת החלטה חדשה ללא קבלת המידע מנתניהו תביא קרוב לודאי לעתירה לבג"ץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות