אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר האיטלקי לא יגרום לאירופה לסגור גבולות צילום: איי פי

נגיף הקורונה

המשבר האיטלקי לא יגרום לאירופה לסגור גבולות

נציבת הבריאות של האיחוד: "נתייחס למצב במלוא הרצינות, אבל לא ניכנע לפאניקה". מקרי הידבקות ראשונים דווחו היום בשוויץ, אוסטריה, ספרד וקרואטיה

25.02.2020, 19:45 | תמר טוניק

מדינות אירופה אינן שוקלות את ביטול הגבולות הפתוחים שנקבעו במסגרת אמנת שנגן ב־1985, זאת למרות ההתפרצות הקשה של הקורונה באיטליה - כך בהודעת בריסל. ברקע הכרזת האיחוד דווח היום (ג') על מקרי הידבקות ראשונים גם בספרד, שוויץ, אוסטריה וקרואטיה.

קראו עוד בכלכליסט

"אנחנו צריכים להתייחס למצב הזה במלוא הרצינות, אבל אסור לנו להיכנע לפאניקה, וכמובן לדיווחים כוזבים", הודיעה אתמול נציבת הבריאות של האיחוד האירופי סטלה קיריאקידס, שצוטטה ב"פייננשל טיימס".

הנציבות האירופית הדגישה כי סגירת גבולות היא עניין הנתון לשיקולן של 26 המדינות החברות באמנת שנגן, הכוללות את מדינות האיחוד האירופי ואת שוויץ ונורבגיה.

תקנות שנגן מאפשרות למדינות החברות שיקול דעת נרחב בכל הנוגע לסגירת גבולות בתגובה לאיומים חמורים על הביטחון האזורי. כל הידוק של הנהלים אמור להוות מוצא אחרון מוגבל מאוד בזמן.

שוויץ ואוסטריה הודיעו אתמול על בידוק מוגבר לאורך הגבולות עם איטליה, כאשר אוסטריה אף מנעה כניסת רכבת איטלקית לשטחה ופרסמה אזהרת מסע. בשוויץ דווח היום על מקרה ראשון של קורונה, בקנטון השוויצרי דובר האיטלקית טיצ'ינו. כ־70 אלף עובדים חוצים את הגבול מאיטליה לטיצ'ינו מדי יום. באוסטריה דווח על שני מקרי הידבקות במחוז טירול הגובל עם איטליה. הנדבקים הם אזרחי איטליה, שביקרו באחרונה בלומברדיה.

בתוך כך, נציבות ניהול המשברים של האיחוד האירופי מסרה כי הגוש יגביר את תרומתו למאמצים הבינלאומיים למלחמה בהתפשטות הנגיף. "מדובר כאן באתגר גלובלי שדורש שיתף פעולה של הקהילה הבינלאומית כולה", כך בהודעת נציב ניהול המשברים, יאנז לנארציץ'. 

כמעט מחצית מחבילת הסיוע בהיקף של 232 מיליון יורו שעליה הכריז האיחוד השבוע תועבר לארגון הבריאות העולמי. הכסף יוזרם בעיקר לגופי החירום ולמדינות עם מערכות בריאות מוחלשות. כ־15 מיליון יורו מחבילת החירום יוקצו למעקב אחרי התפרצות אפשרית באפריקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות