אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הונג קונג מחלקת לאזרחיה 1,200 דולר במזומן כדי לעודד את הכלכלה צילום: רויטרס

הונג קונג מחלקת לאזרחיה 1,200 דולר במזומן כדי לעודד את הכלכלה

בניסיון להציל את הכלכלה המקומית, השרויה במשבר לאחר חודשים רבים של הפגנות ובעקבות התפרצות נגיף הקורונה, יחולק כסף מזומן לכל תושבי הקבע בעיר מעל גיל 18 - כ-7 מיליון אנשים סה"כ. בנוסף מתכננות הרשויות להעניק לדיירי הדיור הציבורי בעלי הכנסה נמוכה חודש שכר דירה חינם, וכן לחלק קצבה חד פעמית ל-200 אלף משקי בית מעוטי יכולת

26.02.2020, 14:29 | שירות כלכליסט
הונג קונג מחלקת לרוב תושביה מזומנים לבזבוזים, בניסיון להציל את הכלכלה המקומית שנמצאת במשבר כתוצאה מההפגנות המתמשכות והתפרצות נגיף הקורונה.

מהמרכז הפיננסי האסיאתי נמסר היום (ד') כי הצעד - אבן היסוד של חבילת תמריצים בסך 120 מיליארד דולר מקומי (15.4 מיליארד דולר) - כרוך בהענקת עשרת אלפים דולרים מקומיים (כ-1280 דולר) לכל תושבי הקבע בעיר מעל גיל 18. כשבעה מיליון אנשים ייהנו מהטבה זו.

קראו עוד בכלכליסט

חנויות סגורות בהונג קונג, השבוע, צילום: רויטרס חנויות סגורות בהונג קונג, השבוע | צילום: רויטרס חנויות סגורות בהונג קונג, השבוע, צילום: רויטרס

שר הכלכלה פול צ'אן, הזהיר גם כי העיר עתידה לרשום את הגירעון התקציבי הראשון שלה מזה 15 שנה בגלל המיתון שהחל ברבעון השלישי של 2019, וכי המצב צפוי להחמיר. צ'אן אמר כי הגירעון לשנת הכספים הבאה - עד מרץ 2021 - צפוי להגיע לשיא של כ-4.8% מהתמ"ג של העיר. "כלכלת הונג קונג ניצבת בפני אתגרים עצומים השנה", אמר צ'אן. "והתחזית לטווח הקרוב רחוקה מלהיות מבטיחה".

המזכיר הפיננסי אמר במהלך הצגת התקציב כי כלכלת הונג קונג "נגררה על ידי שורה של רוחות", שהתפתחו בשנה שעברה, הכוללות את ההפגנות ההמוניות נגד התערבותה של בייג'ינג בענייני העיר, את מלחמת הסחר המתמשכת בין סין לארצות הברית ואת ההאטה הכללית בכלכלה העולמית.

אירועים אלה דחפו את הונג קונג למיתון, עם התכווצות של 1.2% בכלכלה בשנה שעברה, וסימנו את הירידה השנתית הראשונה שלה מאז המשבר הפיננסי העולמי.

כעת, היא מתמודדת גם עם התפשטות נגיף הקורונה ש"פגעה פגיעה קשה בפעילות הכלכלית ובסנטימנט בהונג קונג", לדבריו של צ'אן למועצה המחוקקת בעיר.

חלק מהכסף המיועד לחבילת ההקלה יגיע מקופה מיוחדת שהוקמה "לאור התנאים הכלכליים שנוצרו כתוצאה ממגפת נגיף הקורונה החדש", אמר צ'ן. בנוסף לכסף שתחלק הממשלה, היא גם תפחית בתשלומי מס הכנסה עבור חלק מהתושבים, אמר, והוסיף כי הדבר ישפיע על קרוב לשני מיליון משלמי מיסים. בנוסף מתכננות הרשויות להעניק לדיירי הדיור הציבורי בעלי הכנסה נמוכה חודש שכר דירה חינם, וכן להעניק קצבה חד פעמית ל-200 אלף משקי בית מעוטי יכולת.

קניון ריק בהונג קונג, השבוע, צילום: רויטרס קניון ריק בהונג קונג, השבוע | צילום: רויטרס קניון ריק בהונג קונג, השבוע, צילום: רויטרס

הגירעון התקציבי של השנה הבאה צפוי להיות "גבוה ממה שרבים ציפו", כך לפי טארנס צ'ונג, פרופסור לכלכלה באוניברסיטה הסינית בהונג קונג. אם זאת, הוא אמר כי הונג קונג יכולה ככל הנראה לספוג את המכה בהינתן שהיא שומרת על כר פיננסי בריא; להונג קונג יש כ-145 מיליארד דולר בעתודות פיסקליות. "הגירעון הוא לא עניין גדול כל כך", אמר צ'ונג ל-CNN Business. "יש לנו דרכים להחזיר את הכסף, אז אני לא מודאג מזה".

הממשל בהונג קונג מנסה לחזק את הכלכלה המקומית מזה חודשים, וכבר הוציא מספר סבבי תמריצים בשווי כולל של יותר מ-30 מיליארד דולר מקומי (3.9 מיליארד דולר). למרות האתגרים המתמשכים, צ'אן אמר כי הוא מאמין שבטווח הרחוק הכלכלה תוכל לחזור לשהייתה.

"למרות שההשפעה של המגיפה על כלכלתנו בטווח הקרוב עשויה להיות גדולה יותר מהשפעת התפרצות ה-SARS בשנת 2003, היסודות הכלכליים של הונג קונג נותרו איתנים", אמר. "הכלכלה של הונג קונג תתאושש ברגע שהמגיפה תסתיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות