אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבינוי מבטיח תמריצים לקליטת חרדים בערים, האוצר מתנגד צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

משרד הבינוי מבטיח תמריצים לקליטת חרדים בערים, האוצר מתנגד

תוכנית משרד הבינוי להענקת תמריצים לרשויות מקומיות שיקלטו אוכלוסייה חרדית צפויה להיתקל בקשיים מהותיים: האוצר טוען שהתוכנית לא ישימה, מנגנון התמריצים לא קיים בהסכמי הגג, ואף עיר לא הסכימה לקלוט בבת אחת מסה של תושבים חרדים

27.02.2020, 08:17 | אמיתי גזית

משרד הבינוי מקדם סל תמריצים לרשויות מקומיות שיקלטו חרדים, כפתרון למצוקת הדיור באוכלוסייה זו, אבל מבדיקת כלכליסט עולה כי ליוזמה הזו אין ממש שיניים. ראשית, מנגנון התמריצים הזה אמור להיות חלק מהסכמי הגג בין המדינה לרשויות המקומיות, אלא שהוא נעדר מ־35 הסכמי הגג שכבר נחתמו, ומועטות הן הערים שעמן עוד אפשר לחתום על הסכם גג; שנית, משרד האוצר מתנגד לתוכנית התמריצים בנימוק שהיא אינה ישימה, תועלתה אינה מוכחת, והיא מסבכת את תשלומי הארנונה; שלישית, אין בנמצא שום עיר חילונית שמעוניינת לקלוט בבת אחת מסה של תושבים חרדים.

קראו עוד בכלכליסט

אגף החרדים במשרד הבינוי פרסם בתחילת החודש דו”ח מקיף על תוכניות הדיור הממשלתיות לאוכלוסייה החרדית. לא רק שרבות מהתוכניות מתעכבות בגלל חסמים משמעותיים, אלא שקשה לראות כיצד תוכניות אלה יספיקו אפילו למחצית מהמשפחות החרדיות בעשורים הקרובים.

הקמת ערים חדשות

על פי תחזית זו, כוחות השוק ידחפו חרדים לפתרונות דיור לא מוסדרים, כפי שכבר קורה היום, כגון הסבת מחסנים וחניונים לדירות. כמו כן יצמח מספר החרדים בשכונות ותיקות בערים מעורבות, כגון טבריה, צפת וערד, שבהן בשנים האחרונות כ־40% מהדירות שם נרכשו על ידי חרדים. להערכת מחברי הדו”ח, עד 2040 יהיה צורך לאשר בניית 300 אלף דירות עבור הציבור החרדי.

העיר אלעד , צילום: אוראל כהן העיר אלעד | צילום: אוראל כהן העיר אלעד , צילום: אוראל כהן

על רקע מצוקת הדיור הזו, וכפי שפורסם ב”דה מרקר”, גיבש מנכ”ל משרד הבינוי בני דרייפוס סל תמריצים לרשויות מקומיות שיקלטו משפחות חרדיות. נייר העמדה הראשוני מציע מענה תקציבי לקליטת האוכלוסייה החרדית, שדורשת בתי כנסת ומקוואות, תחבורה ציבורית מספקת, תשלומי ארנונה מופחתים ולשכות רווחה. לא ננקב סכום התקצוב, אך אומדן ראשוני מדבר על כ־20 אלף שקל עבור כל משפחה שרשות מקומית תקלוט. התקציב יחולק לסיוע בהתאמת התשתיות לצורכי החרדים ולתשלום שוטף לצמצום הגירעון בתשלומי הארנונה, באמצעות מנגנון הדומה למענקי איזון שנותן משרד הפנים.

נייר העמדה הזה נוצר בעקבות תוכנית אסטרטגית לדיור לאוכלוסייה החרדית מ־2016 שחיברו משרד הבינוי והמכון החרדי למחקרי מדיניות. המלצה מרכזית בה היתה הקמת שכונות חרדיות ביישובים מעורבים. ב־2016 החליטה הממשלה לראשונה לתמרץ ערים שקולטות משפחות חרדיות, ונקבע כי בתוך 90 יום יגבש משרד הבינוי מערכת תמריצים שתאפשר הכללת שכונות חרדיות בהסכמי הגג.

באותה עת רק באר שבע וראש העין היו חתומות על הסכם גג. מאז ועד עתה משרד הבינוי חתם עם עוד עשר ערים על הסכמי גג, ורשות מקרקעי ישראל חתמה עם עוד 17 ערים. אבל שום הסכם לא כלל תמריצים לקליטת חרדים. כלומר התוכנית שיזם דרייפוס הוצגה באיחור של שלוש שנים, כשהיא כבר לא אקטואלית. אשדוד ונתיבות החתומות על הסכם גג יזמו ללא תמריץ, אלא משיקולים פוליטיים מקומיים, הקמה של שכונות חרדיות.

בני דרייפוס, מנכ”ל משרד הבינוי והשיכון , צילום: דנה קופל בני דרייפוס, מנכ”ל משרד הבינוי והשיכון | צילום: דנה קופל בני דרייפוס, מנכ”ל משרד הבינוי והשיכון , צילום: דנה קופל

מהדו”ח שפורסם החודש עולה כי במצב העניינים כעת פתרון בר ביצוע עיקרי הוא הקמת ערים חדשות נגישות לתעסוקה. עוד עולה כי כיום יש תוכניות בהליכים מוקדמים לבניית 92 אלף דירות, 40 אלף מהן בעיר חדשה ממערב לקריית גת. כל גופי תכנון מסכימים כי פתרון זה הוא הטוב ביותר, משום שהאזור נגיש למרכז, אבל בהיעדר ממשלה התוכנית אינה מתקדמת, וטרם הוחלט אם תהיה זו שכונה של קריית גת, עיר חדשה או יישוב במועצה האזורית שפיר.

עיר חרדית נוספת שמתוכננת לקום היא כסיף באזור תל שבע בנגב, שבה ייקלטו 20 אלף תושבים בשלב ראשון, אך גם תוכנית זו, שאושרה על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, מחכה להחלטת ממשלה. תוכנית זו נתקלת בהתנגדות משמעותית של מינהל התכנון, שמדיניותו היא ציפוף הערים הקיימות במקום פיזור ובניית ערים חדשות. בנוסף לכך כסיף מתוכננת הרחק מאזורי תעסוקה, ותפגע במאמצי הממשלה לעודד תעסוקה באוכלוסייה החרדית.

אלפי יחידות דיור פוטנציאליות מתוכננות באזורים מבודדים מעבר לקו הירוק, שלא ברור אם ימשכו משקי בית חרדים ואם יקבלו את אישור הדרג המדיני. תוכנית להקמת שכונת עטרות בירושלים, ובה 8,000 דירות, היא על שטח שעל פי תוכנית המאה של טרמפ מיועד לפלסטינים עבור הקמת אזור תיירות. בנוף הגליל (לשעבר נצרת עילית) 1,300 דירות לחרדים שווקו בהצלחה לחברות בנייה כבר לפני כעשור, אך טרם נבנו. בעיר החרדית עמנואל יש דירות שתוכניתן אושרה לפני שלושה עשורים וטרם שווקו.

“דרוש שיתוף פעולה”

ממשרד הבינוי נמסר: “משרד הבינוי והשיכון הניח ב־2016 תוכנית אסטרטגית מקיפה, שנכתבה לאחר מחקר מקצועי ומעמיק. החלטת ממשלה שגובשה בהמשך הנחתה להציג מיפוי חסמים, תדריך תכנוני וסל תמריצים. כלל התוצרים הוכנו על ידי המשרד והוצגו לגורמים הרלוונטיים בממשלה ובציבור. כשתקום ממשלה יוגשו התוצרים לאישורה, ובהם סל התמריצים, הקמת שתי ערים לציבור החרדי והחלטה כוללנית לתקצוב הנושא. אגף חרדים שהוקם לפני מספר שנים פועל ללא לאות ליצירת פתרונות דיור לאוכלוסייה החרדית, אך יישומם דורש שיתוף פעולה של כלל משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות וגופים רלוונטיים נוספים”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
לכל המסיתים הבורים
1. מי שמשלם הכי הרבה מס עקיף, הם החרדים בגלל הצריכה פי כמה ממשפחה ממוצעת. 2. רובם, האשה או הבעל עובדים וברוב מהם, שניהם! ומשלמים מסים. אך את המשכורות השמנות שבחברות ציבוריות וממשלתיות לא מאפשרים להם לקבל. לכן רבים הם עצמאיים, שמנסים להיות יצירתיים, לשרוד את החודש. ולנהל משפחה. 3. הסיבה לבניית שכונות עצמאיות והתמרוץ הכספי, היא בגלל הדרישה לבתי כנסת מקוואות ומוסדות חינוך שמתאים לאורח חייהם. בגלל הנאמנות לדת לא מגיע להם לקבל שירות? 4. כי אף שבני הזוג עובדים, יש קושי לפרנס משפחה ונדרשות הקלות בארנונה ועוד. 5. הוא ששומר על העם ומצילו מכליה רוחנית וגשמית! אם לא הריבוי הטבעי, השמירה על אורח חיים תורני, וחינוך למופת, לא יהיה עם יהודי. מי שמצר צעדיו, מסית נגדו ולא נותן לו להתפתח, הוא הסכנה! 6. החרדי הוא משכיל ונבון. נאמן לעבודה ולא חופש יותר מדי. עדות של כ-ל המעסיקים! 7. תורם לחברה פי כמה מאחרים ומסתפק במועט. העזרה ההדדית לכולם ללא הבדל, היא מאבני היסוד בתורה ובתרבות החרדית. אין כמעט משפחה, שלא נעזרת במשך חייה על ידי ארגוני עזרה ורווחה שמופעלים על ידי חרדים. כידוע, כל הטוען אחרת, בור וגזעני.
א  |  02.03.20
25.
תרגיע ובהקדם
כול התגובות פה מלאות שנאה וחוסר ידיעה, 14 אמר כל מקום שהגיעו אליו נהרס וכו' הפוך כל מקום הרוס החרדים מגיעים כיוון שהדירות שם זולות, למשל אני קניתי דירה ב600K בהדר שבחיפה ושם אני גר. בחיים לא קיבלתי כסף מהמדינה ובטוח שלא 20K. רובנו מתנדבים בארגונים שאתם בחיים לא תחשבו להתנדב - אני מתנדב בבית אבות פעם אחת בשבוע במשך 8 שנים, גיסי מתנדב באיחוד הצלה ויוצא ללפחות 3 קריאות ביום וכן הלאה, אז על מה אתם מתבכיינים על 3 שנים בצה"ל שרובכם מערבבים קפה לא אכתוב על זה שמקבלים משכורת חודשית + מענק פרישה על 0. ברור שלא התכוונתי שחיילים לא עושים כלום אבל במהלך עבודתי (כן אני עובד ואגב משלם מיסים מהמשכורת) אני נפגש מידי יום עם בחורים צעירים בני 25 אחרי ה"טיול אחרי צבא" ואני משוחח איתם על מה שעשו בצה"ל- רובם פשוט מתביישים לומר לי ל-חרדי לובש כיפה שמכפישים כל יום שפשוט העבירו את היום בבסיס בלי לעשות משהו משמעותי יחידים הם האנשים ששירתו בקרבי או ביחידות שבאמת נותנות שירות עצום למדינה. אז בבקשה תזכרו ששני צדדים למטבע ולכל דעה יש דעה נגדית צודקת לא פחות.
חרדי  |  01.03.20
לכל התגובות