אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכסוך הדמים בדרום סודן: ארה"ב הוציאה את אלוף (מיל') ישראל זיו מהרשימה השחורה

סכסוך הדמים בדרום סודן: ארה"ב הוציאה את אלוף (מיל') ישראל זיו מהרשימה השחורה

משרד האוצר האמריקאי הכניס בדצמבר 2018 את זיו והחברות שבבעלותו לרשימה של סוחרי נשק לכאורה שליבו את סכסוך הדמים במזרח אפריקה. הסנקציות הכלכליות שהוטלו על זיו ובהן הקפאת חשבונותיו יבוטלו. זיו: "האמת יצאה לאור"

26.02.2020, 19:29 | תומר גנון

משרד האוצר האמריקאי הוציא את האלוף במיל' ישראל זיו, וחברות שבבעלותו, מהרשימה השחורה של סוחרי נשק שליבו לכאורה את סכסוך הדמים בדרום סודאן.  

קראו עוד בכלכליסט

כך עולה מהודעה עדכון של אגף הפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OPAC) שמתפרסמת היום (ד'). משמעות ההחלטה שהסנקציות הכלכליות וצווי הקפאת הנכסים שהוטלו על זיו בדצמבר 2018 – יבוטלו.

זיו הכחיש בתוקף את כל הטענות נגד החברות שלו שפעילות בדרום סודן, וטען כי הוא מפעיל במדינה חוות חקלאיות וכן שאין לו שום קשר למכירת כלי נשק. לאחר הכנסתו של זיו לרשימה, הקפיאו גם בנקים ישראלים ובהם לאומי את הפעילות בחשבונות שבשליטתו.

 

בעקבות הפרסום בארה"ב, האגף לפיקוח על היצוא הביטחוני במשרד הביטחון (אפ"י) ביצע תשאול לזיו, ופרסם הודעה לפיה לא מצא מעורבות של זיו בפעילות לא חוקית.

אלוף (מיל אלוף (מיל') ישראל זיו | צילום: טל שחר אלוף (מיל

זיו מצדו פתח בהליכים בארה"ב לביטול הסנקציות, וכן רתם גורמים מדיניים בדרום סודןלסייע לו בהסרת הסנקציות.

זיו: "לא היה כל בסיס להטלת הסנקציות"

על פי הודעה שפרסם הערב זיו: "משלא נמצאו להאשמות כל בסיס, לא ננקט שום הליך נוסף נגדו. צוות מומחים מטעם מועצת הביטחון של האו"ם בדק את הטענות ולא מצא שום ממצאים ועדויות לסחר בנשק בדרום סודן בשנים האחרונות. צוות מומחי האו"ם אף שיבח את שיתוף הפעולה והשקיפות של האלוף (במיל') זיו וקבוצת גלובל, והדגיש כי פרויקט החוות החקלאיות שהקים וניהל זיו הוא אמיתי וחיוני".

"אני שמח מאד שהצדק יצא לאור", נכתב בהודעה. "לפני כשנה ללא כל התראה מוקדמת ניחתו עלי כרעם ביום בהיר, האשמות שהכתימו את שמי הטוב ופגעו קשות בי ובעסקיי ללא עוול בכפי. הזמן שנדרש לניהול הבירור

מול הממשל האמריקני והקשיים הנוספים שהערימו עלי גורמים בארץ בוודאי לא סייע. ואולם, לכל אורך הדרך הייתי משוכנע, מעל לכל ספק, שאין כל בסיס להטלת הסנקציות, שמקורן במידע מוטעה, וכי לבסוף הגינותן ואמינותן של הרשויות האמריקאיות יובילו אותן למסקנה הנכונה ולאמת- כפי שאכן קרה בעצם הסרתי מכל רשימה וביטול הסנקציות".

בהודעה נכתב בנוסף כי: "אני והחברות שברשותי לא עסקנו ואיננו עוסקים במכירת נשק או באף פעולות בלתי חוקיות. אני שמח שכעת אוכל לשקם את הפרויקט החקלאי שעליו עמלנו והקמנו בדרום סודן".

ממשרד הביטחון נמסר: "משרד הבטחון אינו צד להליך. האלוף (מיל') ישראל זיו עדכן את המשרד ואנו מברכים אותו על כך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות