אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הכרעה פוליטית: ארומה פלילית, כיתותי רגליים וקורונה על המפה צילום: דנה קופל, יאיר שגיא

בחירות 2020

לקראת הכרעה פוליטית: ארומה פלילית, כיתותי רגליים וקורונה על המפה

התזוזה בסקרים, שהופכת את הליכוד למפלגה הגדולה, ואת גוש הימין גדול במעט מהמרכז־שמאל מעוררת את מערכת הבחירות ארבעה ימים לפני סיומה. בשבוע הבא יתברר: שינוי סמנטי, או פריצת המבוי הסתום

27.02.2020, 07:08 | גלית אלטשטיין וצבי זרחיה

קמפיין הבחירות לכנסת ה־23 נכנס לישורת האחרונה, וארבעה ימים לפני קו הסיום מתגלה לפתע דופק במה שנדמה היה כגווייה של תמונת המנדטים. בסקרים שפורסמו בשבוע האחרון, עבר לראשונה מזה זמן רב הליכוד ליתרון על כחול לבן. המהפך חל בארבעת הסקרים האחרונים: הליכוד הפכה למפלגה הגדולה ביותר, בפער של מנדט או שניים על פני כחול לבן. מספר המנדטים של הליכוד נע בין 33 ל־35, ושל כחול לבן בין 34-32. גוש הימין מתייצב על 57-56 מנדטים, כשמספר המנדטים לגוש השמאל-מרכז נע בין 55 ל־57.

קראו עוד בכלכליסט

הצניחה האמיתית של יו"ר כחול לבן בני גנץ מתבטאת בעיקר בתשובה לשאלה: מי מתאים יותר לתפקיד ראש הממשלה. בשבועות האחרונים הצליח גנץ כמעט להשתוות לנתניהו, אבל השבוע חלה צניחה במידת האמון בו כאשר לפחות בשני סקרים הוגדר נתניהו כמתאים על ידי 44%-43% מהנשאלים לעומת 35%-33% בלבד שסברו שגנץ מתאים יותר. גם אם רצף המספרים הללו עדיין לא מספיק להקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו, ומנבא עוד מנה גדושה של מבוי סתום פוליטי בתום סבב הבחירות השלישי, הוא מעמיד את המפלגות הגדולות על קצות האצבעות. מדוע? משום הוא מייצר משב משמעותי של רוח גבית לראש הממשלה בנימין נתניהו שממשיך לדלג מעיר לעיר ומדלת לדלת בניסיון לקושש עוד קולות, ומקטין עוד יותר את הסיכוי להקמת ממשלת "רוב יהודי" על ידי בני גנץ, שתכלול את כחול לבן, העבודה־גשר־מרצ וישראל ביתנו, בגיבוי הרשימה המשותפת (מדובר סיכוי קלוש ממילא נוכח אמירתו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שלפיה "לא נשב בממשלה שתהיה תלויה מבחוץ, או מבפנים בעודה וטיבי"). כמה אירועים הובילו למה שיתברר רק בדיעבד כסערה רגעית בכוס תה, או כרגע מהפך משמעותי בסאגת הבחירות שנמשכת כבר שנה.

1. נתניהו שלף את השפן הפלילי, וזה עבד

שפנים רבים נשלפו מכובעו של ראש הממשלה נתניהו בשבועות האחרונים בניסיון לנתץ את הקיפאון בסקרים. גולת הכותרת הייתה הנסיעה לוושינגטון והצגת תוכנית המאה - מהלך שהחמיץ לאחר שנתניהו מיהר להכריז שיספח את בקעת הירדן לפני הבחירות ונאלץ לחזור בו כשממשל טראמפ הוציא לו כרטיס אדום. בדרך הביתה עצר נתניהו במוסקבה לאסוף את נעמה יששכר עם שחרורה מהכלא. גם אז מחוג הסקרים לא זז. כך היה גם אחרי הנסיעה לאוגנדה וההודעה על כינון יחסים עם דרום סודאן וגם אחרי שנתניהו קרא ליו"ר כחול לבן להגיע לעימות מולו - והאחרון סירב.

התפנית חלה רק אחרי התפתחות בפרשת הממד החמישי: כדור השלג החל להתגלגל כאשר ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, שמונה על ידי מקורבו של נתניהו, שר המשפטים אמיר אוחנה, הודיע כי המשטרה תפתח בחקירה פלילית בפרשה על רקע ממצאי דו"ח מבקר המדינה ממרץ 2019. על פי הדו"ח, המשטרה התקשרה עם הממד החמישי ללא מכרז, כשברקע חשד שמצגת של אנשי החברה הטעתה את המשטרה בנוגע ללקוחותיה. אלדד הדגיש שגנץ אינו חשוד בפרשה, אבל אז ביקש השר לבטחון פנים גלעד ארדן (ליכוד) משירות הביטחון הכללי לפתוח בחקירה ביטחונית - מחשש שמידע משטרתי דלף מחממד החמישי לגורמים עוינים. על פי פרסומים שונים גם מערך הסייבר הלאומי החל להערך לחקירה בנושא (הידיעות הוכחשו בתגובה רשמית). מדובר באותו מערך סייבר שבוחן בימים אלה את אינספור דליפות המידע מאפליקציית אלקטור - שמשרתת את הליכוד - שכללו את ספר הבוחרים המלא של מדינת ישראל ופרטים אישיים ורגישים על מצביעים. נתניהו שאמירותיו: "לא יהיה כלום כי לא היה כלום" התנפצו אל מול שלושה כתבי אישום חמורים באשמת שוחד מרמה והפרת אמונים, לא הסס לפרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו תחת הכותרת "פרשת הממד החמישי של גנץ תסתיים ברעידת אדמה" ועל סמך מה קובע זאת ראש הממשלה? על סמך אסופת קצות החוט של חקירות שעתידות להיפתח, אולי. בין אם יהיה כלום או לא, הכתם דבק, ולו במעט.

2.תחיית המתים של פרשת הרפז

 

גם הקלטות של גבי אשכנזי מימי פרשת הרפז (ששנואת נפשו של נתניהו חדשות 13 מנסה לקדם את פרסומן) חוברות לצבע הפלילי שנתניהו מנסה לשוות לכחול לבן. נתניהו אמר שלשום בכנס של הליכוד במגדל העמק: "אתמול בני גנץ אמר שהוא ימנה את גבי אשכנזי לשר ביטחון. זו הבטחה ריקה כי כשהקלטות של אשכנזי ומנדלבליט יתפרסמו אשכנזי לא יוכל להיות שר הביטחון ולדעתי יפרוש מהפוליטיקה". נתניהו הוסיף כי שמע "שיש דבר לא פחות חמור שאשכנזי אמר באותן הקלטות, אמירות מזעזעות על אחינו הדרוזים..". לא ברור מהיכן יודע נתניהו מה תוכנן של הקלטות שמצויות תחת צו איסור פרסום. אבל התייחסותו דווקא לדרוזים אינה מקרית. על פי נתונים שפרסם הד"ר סלים בריק בכתב העת ביאן, כמעט 48% מהמצביעים הדרוזים הצביעו בבחירות האחרונות לכחול לבן. רק 9.5% אחוזים מהם הצביעו ליכוד. מדובר בכ־40,000 מצביעים ־ ובכל זאת כשכל קול משנה, שווה לקרוץ. והרי לנתניהו שתי ציפורים במכה: הקלטות המסתוריות (מתיק שהחקירה המשטרתית בו נגד אשכנזי הסתיימה ללא העמדה לדין) לא רק משוות ארומה פלילית לאשכנזי, הן גם קורצות לדרוזים, בתקווה שינהרו לקלפיות ויבחרו מח"ל. 

קלפיות מוכנות לבחירות, צילום: שאול גולן קלפיות מוכנות לבחירות | צילום: שאול גולן קלפיות מוכנות לבחירות, צילום: שאול גולן

3. מסע ההופעות של נתניהו והמעודדות

 

לסיורים בשטח יש תוצאות. בנימין נתניהו לא נח לרגע בשבועות האחרונים, הוא משתתף כמעט מדי יום בכנס בחירות אחד או שניים במקומות שונים בארץ - מדימונה בדרום ועד מרום גליל בצפון. מפת הסיורים (ראו תרשים) מגלה דלילות ביקורים בדרום, ובעיקר בולטים אפס ביקורים בעוטף עזה. בני גנץ לא מפגר הרבה מאחורי נתניהו בהתרוצצות בשטח, אבל לא מגיע למספר הכנסים שבהם השתתף יריבו מהליכוד. גנץ ביקר גם בישובים ערבים ודרוזים, ובמקביל הרבה לסייר בתל אביב. בניגוד לראש הממשלה הוא בא פעמיים לאזור העוטף, בעיקר ברגעים של הסלמה ביטחונית. נתניהו לא מסתפק בעצרות וכנסים ועובר גם מדלת לדלת. בשבועות האחרונים העלה ראש הממשלה לפחות שלושה סרטונים בעמוד הפייסבוק שלו בהם צולם מבקר משפחות שלא הצביעו ליכוד בבחירות האחרונות והפעם התחייבו להצביע מח"ל. לאלה מתווספים אינספור סרטונים בהם מבקש נתניהו מהגולשים לתייג מכרים שלא הצביעו ליכוד כדי שיגיע לשכנע אישית גם אותם.

גם אם ההגעה לבתים היא גימיק ולא פרקטיקה יומיומית - בסופו של דבר היכולות הרטוריות של נתניהו והסרטונים מייצרים השפעה שלפי שעה משיגה תוצאות. בכחול לבן יתמקדו בימים הקרובים במצביעים שמתנדנדים בינם לבין הליכוד באמצעות קמפיין "כחול לבן או ארדואן". בנוסף, פצחה כחול לבן בקמפיין שנועד למנוע ממצביעי שמאל לבחור בעבודה־מרצ־גשר, תחת הכותרות: "הצבעתם פרץ, קיבלתם הרב פרץ, הצבעתם אורלי - קיבלתם רגב".

4. גנץ מתראיין, נתניהו מרוויח

 

מבט על צבר הראיונות התקשורתיים שהעניקו בשבועות האחרונים נתניהו וגנץ יכולה לספק השערה נוספת בנוגע לסיבה שבגינה התחזק הליכוד על חשבון כחול לבן. בניגוד לסבבי בחירות קודמים (ומבלי שניתן לנבא כיצד ינהג נתניהו בימים הקרובים) במערכת הבחירות לכנסת ה־23 מיעט נתניהו להתראיין, ולכשהתראיין נטה לעשות זאת בערוצים אוהדים. יתכן שדווקא ריבוי הראיונות היחסי של גנץ היה בעוכריו.

5. אי אפשר בלי מילה על הקורונה

נכון למועד כתיבת שורות אלה עדיין לא התגלו חולי קורונה בישראל, למעט אחת הישראליות ששבה לארץ מספינת דיאמונד פרינסס ביפן ומצויה בבידוד. הנהלים שהונהגו בישראל בעקבות התפשטות המגפה מוגדרים בין החריפים בעולם - ולפי שעה מניבים תוצאות מצוינות. משרד הבריאות משדר שליטה במצב כולל הערכות לתרחיש שבו יתגלו נדבקים במחלה שיצטרכו להיות מטופלים במערכת הבריאות. נתניהו נהנה במישרין ובעקיפין מההצלחה (הזמנית או לא) במלחמה בנגיף. מדובר בהישג ציבורי ותודעתי שראש הממשלה יקצור את פירותיו.

דמיינו מצב שבו ישראל חלילה, הייתה מוצפת בנדבקים. הכתם שהיה נדבק לראש הממשלה, ולשר הבריאות, ועוד רגע לפני ההליכה לקלפי יכול היה להיות מזיק - אולי לא פחות מהוירוס עצמו. נתניהו ניצל מהפגיעה הזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות