אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הבריאות: אובחן חולה קורונה ראשון שהגיע מאיטליה לישראל צילום: מוטי קמחי

מנכ"ל משרד הבריאות: אובחן חולה קורונה ראשון שהגיע מאיטליה לישראל

משה בר סימן טוב הודיע בתדרוך לעיתונאים כי אדם ששב מאיטליה לפני ארבעה ימים וחש ברע אובחן כחולה קורונה: "בהתאם לכך הצו יעודכן באופן שבו כל מי שהיה ב-14 הימים האחרונים באיטליה יהיה בבידוד"

27.02.2020, 12:53 | סיון חילאי, ynet

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודיע היום בצהריים (ה') כי אדם שחזר מאיטליה לפני ארבעה ימים אובחן כנשא נגיף הקורונה. בר סימן טוב הודיע על ההתפתחות הדרמטית בתדרוך שמתקיים באגף החירום של משרד הבריאות בתל אביב.  

קראו עוד בכלכליסט

 

 בר סימן טוב הוסיף: "הוא חש ברע ובוצעו לו בדיקות באמצעות המנגנון של המשרד עם הקופות ומד"א. נדאג להעביר אותו באמצעות מד"א לאשפוז בביה"ח שיבא במתקן הייעודי שנפתח שם. בית החולים יקח אחריות על הטיפול בו".

הוא הודיע כי משרד הבריאות מעדכנים את ההמלצות בנוגע לאיטליה: "בהתאם לכך הצו יעודכן באופן שבו כל מי שהיה ב-14 הימים האחרונים באיטליה יהיה בבידוד".

פרופ' סיגל סדצקי הסבירה: "החקירה הושלמה, כל מי שהיה איתו במגע ייכנס לבידוד בשעה הקרובה. מתקשרים אליהם בדקות אלה ומודיעים להם שעליהם להכנס לבידוד בית. הנחנו שיהיו מקרים בישראל. כבר מאתמול, מהרגע שהתברר לנו המצב באירופה הבנו שאנחנו בסיכון שונה ועלינו מדרגה. משרד הבריאות יפרסם את המידע בהמשך גם לגבי פרטי הטיסה ומי שבסיכון".

 

 

בכירי משרד הבריאות, היום, צילום: מוטי קמחי בכירי משרד הבריאות, היום | צילום: מוטי קמחי בכירי משרד הבריאות, היום, צילום: מוטי קמחי

על ההחלטה להורות על בידוד לכל מי שהיה ב-14 הימים באיטליה אמרה:" זו סוגיה שהתלבטנו בה מאתמול להיום, כי יש הרבה מאוד נושאים שההחלטה משיקה להם והתלבטנו. הסיפור הזה עכשיו אישר לנו סופית שאנחנו רוצים שכל מי שהיה ב-14 יום האחרונים באיטליה ייכנס לבידוד.

מנכ"ל המשרד אמר: "החמרנו כל הזמן גם אם זה נראה בלתי סביר ביחס למדינות אחרות, אנחנו בטוחים שעשינו את הדבר הנכון. אנחנו מבינים שגם הקריאה לא לנסוע לחו"ל נשמעת מוגזמת אבל אנחנו לא רוצים שיקרה אצלנו מה שקרה באירופה".

בינתיים, נגיף הקורונה ממשיך להתפשט כעת ברחבי אירופה, אחרי שהתפרץ בעוצמה באיטליה - בעיקר בצפונה. הבוקר התגלה מקרה ראשון בדנמרק, של אדם שחזר מחופשת סקי בצפון איטליה. גם באסטוניה התגלה הבוקר מקרה ראשון של אדם ממוצא איראני. אתמול נמנו באירופה מקרים ראשונים בנורבגיה, רומניה ויוון (מעצבת בת 38 שהגיעה משבוע האופנה במילאנו). בדרום אמריקה התגלה מקרה ראשון בברזיל, גם כן של אדם שביקר באיטליה. באסיה, פקיסטן הצטרפה לרשימה ההולכת ומתארכת בעולם.

משרד הבריאות: "לשקול כל טיסה, להימנע מהתקהלויות"

אתמול הרחיב משרד הבריאות את הדרישה לבידוד ביתי, לראשונה גם למדינה באירופה - והמליץ לציבור "לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי": בעקבות התפשטות נגיף הקורונה באיטליה, שם מתו 12 בני אדם ומניין הנדבקים בנגיף עולה, הודיע המשרד כי כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים נדרש להיכנס לבידוד ביתי עד להשלמת שבועיים ממועד חזרתו.

בתחילה הודיעו במשרד הבריאות כי ההנחיה תחול מיום ראשון הקרוב, 1 במרץ, "בין היתר על מנת לתת מספיק זמן לאיטלקים השוהים בארץ לצאת מישראל באופן מסודר" - אבל לאחר מכן חזרו בהם והודיעו כי ההוראה על הבידוד הביתי היא מיידית. במשרד הבריאות אמרו גם כי "הממשלה הוציאה אזהרת מסע כוללת לאיטליה ולנוכח התחלואה שם - אנו קוראים לתושבי ישראל לא לנסוע לאיטליה".

ישראל היא למעשה המדינה הראשונה בעולם שממליצה לאזרחיה לא לטוס לחו"ל: "הערכת המצב במשרד הבריאות היא שיש סיכוי גבוה לכך שהתחלואה התפשטה באזורים נוספים באירופה ובמקומות רבים אחרים בעולם ועל כן, משרד הבריאות קורא לציבור לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי, מעבר לחובת הבידוד לשבים ממדינות ספציפיות".

נוסף על כן, ציינו, "יש להימנע מנסיעות לכנסים, כינוסים והתקהלויות בינלאומיות אחרות, ובכלל זה גם נסיעה לאירועים בעלי אופי דתי בהם מתכנסים אנשים ממדינות רבות. כמו כן, יש להימנע מקיום כנסים בינלאומיים בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות