אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדרה החדשה עם אל פצ'ינו עושה שימוש וולגרי בשואה צילום: אם סי טי

הסדרה החדשה עם אל פצ'ינו עושה שימוש וולגרי בשואה

האם סצנה אחת גרועה יכולה לפסול סדרה שלמה? תלוי עד כמה היא גרועה; ב"הציידים" עם אל פאצ'ינו מדובר במעשה נתעב

01.03.2020, 08:21 | רותה קופפר

האם סצנה אחת גרועה יכולה לפסול סדרה שלמה? תלוי עד כמה היא גרועה. “הציידים”, הסדרה החדשה של אמזון פריים על קבוצה של נוקמים יהודיים, המובלים על ידי מאיר אופרמן (אל פצ’ינו במבטא יידישאי שלא היה מזכה אותו בתפקיד ב”הדיבוק”, למשל), המתנקשים בפושעי מלחמה נאצים שהגיעו לארצות הברית וחיים בנחת, מציגה מקרה מבחן לשאלה הזאת.

קראו עוד בכלכליסט

מכון ההנצחה של מחנה ההשמדה אושוויץ התרעם על כך שהסדרה משלבת באחת מסצנות הפלשבק שלה מהשואה משחק שחמט אנושי, המשוחק על מדשאה המחולקת למשבצות כמו לוח אמיתי, שבו הנאצים השתמשו באסירים יהודים במקום כלים, וכל פעם שאחד הכלים יצא מהמשחק, הנאצים פשוט הרגו אותו. המכון טען בצדק כי השימוש באירוע שלא אירע במציאות יכול לעודד מכחישי שואה, שיטענו כי כולם ממציאים דברים, ובעצם שום דבר לא היה. יוצר הסדרה דייוויד וייל, נכד של ניצולת אושוויץ, התנצל והסביר כי השתמש בחירות פואטית למען מטרה טובה.

אל פאצ אל פאצ'ינו ב"הציידים" | צילום: אם סי טי אל פאצ

בכל זאת קשה להבין למה הזדקק להמצאה הזאת, כאילו שחסרים דברים נוראים לתאר. החשד המתעורר זה שהוא פשוט התאהב בעיצוב האסתטי של הסצנה, לוח שחמט ירוק על רקע השמים הכחולים, כי כל הסדרה מאופיינת בעיצוב יתר, והתמסרות מוגזמת, קומיקסית כרוח הסדרה, ללוק של שנות השבעים. ואם צריך לעשות בחירה בין עיצוב לעובדות, ברור מה צריך להכריע.

אבל מה שמפתיע אולי זה שעוד הרבה לפני הסצנה הזאת, יש אחת גרועה לא פחות, בפרק הראשון והארוך, בן שעה וחצי בערך, של הסדרה. מדובר על אירוע שקורה בהווה של הסדרה, המתרחשת בסוף שנות השבעים, והיא כולה שייכת לעלילת הנקמה בנאצים, בסגנון גיבורי־על, שמניעה את האירועים (בהשפעה ברורה מ“ממזרים חסרי כבוד” של טרנטינו).

בסצנה המדוברת רואים אשה זקנה נכנסת למקלחת, עירומה לחלוטין (הצופים מקבלים הזדמנות ארוכה לבהות בכל גופה הקמל), ואז כשהמים שיוצאים מהדוש נהפכים לגז, היא נחנקת ומתה. זהו עונשה של מדענית נאס”א שהיא בעצם נאצית מגרמניה, והצופים אמורים לשמוח במותה של הנבלה. אלא שכשהם רואים את זה הם עוד לא יודעים זאת. סתם מקבלים הזדמנות לראות אשה זקנה במערומיה.

סדרה שעוסקת בשואה, ומהדהדת למה שקרה בתאי הגזים, הכולל את העירום והחנק קומפלט, עושה מעשה וולגרי ונתעב. המיזוגניה המגוחכת המלווה את הסצנה נובעת מכך שהנאצית חטאה בכך שיש לה גוף זקן, וזה רק הדובדבן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה