אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקורונה הפילה את השווקים, וגם האלגוריתמים של וול סטריט צילום: רויטרס

ניתוח כלכליסט

הקורונה הפילה את השווקים, וגם האלגוריתמים של וול סטריט

שישה ימים בלבד נדרשו ל־S&P 500 לאבד 10% מערכו, הירידה המהירה בהיסטוריה. נוסף על עדכון הערכות של מנהלי ההשקעות בנוגע לסיכוני המגפה, סוחרים רובוטיים הזינו את המגמה. אותם האלגוריתמים יכולים לתרום גם להתאוששות מהירה במיוחד

01.03.2020, 13:00 | סופי שולמן

מכונות או בני אדם? זו אחת השאלות המסקרנות במפולת הקורונה שפקדה את הבורסות בארה"ב בשבוע האחרון. כל הסטטיסטיקות והסופרלטיבים כבר נשלפו – "שבוע הירידות הגרוע מאז המשבר הפיננסי של 2008", "קורונה היא הברבור השחור שנחת לאחר עשור של עליות כמעט בלתי פוסקות" ו"משקיעים חיפשו טריגר למימושים אחרי שהשווקים שברו שיאים היסטוריים כל יום".

קראו עוד בכלכליסט

הכל נכון, אבל יש עוד נתון מעניין אחד מאחורי הנפילה החדה במדדים המובילים, והוא, מהירות הנפילה. בתוך שבוע התרסק הדאו ג'ונס ב־12%, הנאסד"ק קרס ב־11.5% ו־S&P 500 נפל ב־10.5%. באירופה, דאקס הגרמני ופוטסי הבריטי רשמו ירידות דומות. למעשה, ל־S&P 500 נדרשו ששה ימים בלבד כדי לאבד 10% משוויו, התיקון המהיר ביותר בהיסטוריה.

70% מהמסחר

העניין קשור מצד אחד בכך שהקורונה הגיעה בדיוק כשהמדד היה בשיא היסטורי, אך מהצד השני, יש מי שמעריכים שהמהירות נובעת גם מהעובדה שמרבית פקודות המכירה לא מגיעות מבני אדם, אלא מרובוטים.

אף אחד לא יודע את המספר המדויק, אבל ההערכות מדברות על כך שלפחות 70% מהמסחר בארה"ב מתבסס על אלגוריתמים, כלומר נוסחאות שנקבעו מראש, כך שהמסחר השוטף מתנהל ללא התערבות משקיעים בשר ודם. האחרונים רק מעדכנים את הנוסחאות מדי פעם במידה והם מזהים שינויים ארוכי טווח בסביבה הכלכלית.

לא מעט אנליסטים ייחסו את רצף העליות הבלתי פוסק של השנים האחרונות לפעילות גבוהה יותר של הסוחרים הרובוטיים שנוטים להתעלם מרעשי רקע ולהתמיד במדיניות השקעה כל עוד אין דרמות מיוחדות. זה גם היה ההסבר הרווח להתעלמות הראשונית של השווקים מפני הקורונה, כל עוד היא היתה אי שם במזרח.

אלא שעם הגעתו של הווירוס לאירופה, במקביל לאזהרות הרווח המדבקות של חברות אמריקאיות חזקות כמו אפל ומיקרוסופט, משהו השתנה. קודם היו אלה מנהלי ההשקעות (האנושיים) שהחלו לשדר פחד. לפתע הפחיד אותם כל מה שהיה צריך להפחיד אותם כבר מזמן, אבל עד השבוע שעבר זכה להתעלמות מופגנת, כמו למשל מכפיל הרווח הממוצע של מניות במדד S&P500 שהגיע לרמה של 19 ערב המפולת - רמה גבוהה מבחינה היסטורית שנצפתה בפעם האחרונה רק ערב התפוצצות בועת הדוט.קום בשנת 2000.

המשקיעים הבינו שהאופטימיות הכללית, וזו הקשורה לקורונה היתה מוגזמת והחלו למכור. כאן בדיוק נכנסו המכונות לפעולה. כל אחד על פי הנוסחה שלו, לפי עוצמת הירידה ולפי רמת מדד זה או אחר, כאשר המכנה המשותף הוא שלנוסחאות אין מקום לסנטימנטים והתלבטויות. הכל מתבצע במהירות בזק.

כעת נראה כי התנודתיות מאיימת על ציבור המשקיעים שנתקף פאניקה ושוכח שלמרות מרחץ הדמים של השבוע האחרון בוול סטריט, S&P500 ויתר המדדים המובילים בסך הכל חזרו לרמתם בקיץ 2019. בשנה החולפת, שהייתה אחת השנים הטובות שידעו השווקים בעולם המערבי, כולל ישראל, מדדי המניות נהנו מעליות דו ספרתיות נדיבות של יותר מ־20% במקרים רבים ולעתים אפילו 30%.

ג ג'רום פאוול | צילום: איי אף פי ג

אם המפולת הנוכחית אכן מונעת על ידי האלגוריתמים, אלה חדשות טובות עבור מי שמחפש את תחתית הנפילה. בצד פקודות המכירה המהירות, לנוסחאות יש גם את פקודות הקניה שנכנסות לפעולה בלי פחד כאשר מדדים חוצים רף מסויים. כך למשל, יש אלגורתימים שעוקבים אחר מדד הפחד ודווקא כשהוא גבוה מאוד נכנסים, מתוך הבנה כי זו חולשה אנושית.

באמצע השבוע שעבר סוחרי המודלים עוד הכחישו את כניסתם לפעולה, אך לקראת סופו כבר לא נשמעו הכחשות. היו מי שאמרו כי ברגע ש־S&P500 ירד מתחת ל־3,000 נקודות, מודלים רבים הופעלו וזה מה שהחריף את המגמה השלילית.

תשואות האג"ח צונחות

השאלה הגדולה כעת היא האם נגיף הקורונה יוסיף להתפשט בארה"ב ובמדינות נוספות, וכמה זמן סין תישאר משותקת. הכלכלה האמריקאית, שבסך הכל הגיעה לאירועים הנוכחיים במצב טוב, יכולה לעמוד ברבעון חלש אחד אולי אפילו שניים. אבל אם לא תהיה חזרה לפעילות שוטפת של מפעלים ברחבי העולם, וזרם אספקת חומרי הגלם וחלקי החילוף שצריכים להגיע מסין לכל העולם יתעכב, ארה"ב ובעקבותיה העולם כולו ייכנסו להאטה של ממש.

תרחיש של מיתון עולמי יתורגם כמובן למגמה שלילית ממושכת בשווקים, שיכולה להוביל גם לירידה של 20% נוספים במניות והמשך ירידת התשואות באג"ח. התשואה על אג"ח ארה"ב לעשר שנים כבר ירדה ל־1.15%. זאת, משום שהמשקיעים נוטים לברוח ממניות לאג"ח ממשלתי, השקעה בסיכון נמוך, כאשר הם חוששים מפני האטה כלכלית. בתחילת השנה תשואת אג"ח ארה"ב לעשר שנים עמדה על 1.9%.

שלושה גורמים מרכזיים יקבעו את המשך האירועים, ובראשם בלימת התפשטות הקורונה. שנית, מהירות תגובות של הבנקים המרכזיים, בדומה לפד האמריקאי. היו"ר ג'רום פאוול כבר יצא בהצהרה שנועדה להרגיע את המשקיעים ולאותת על הורדת ריבית אפשרית בהקדם. הגורם הלישי הוא הטכנולוגיה שנחלקת לשני היבטים: הראשון הוא בתחום הרפואי, כלומר האם הטיפול או החיסון לקורונה יימצא מהר מבעבר בזכות טכנולוגיות חדשניות. ההיבט הטכנולוגי השני נושק להיבט הפסיכולוגי, או ליתר דיוק הפחתת המשקל שלו בבורסה. אם נראה תיקון מהיר יחסית כלפי מעלה, נדע שככל הנראה הטכנולוגיה ניצחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות