אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עם סודות: שתי סדרות ממכרות בודקות את הצורך בשקיפות בין בני זוג צילום: NETFLIX

עם סודות: שתי סדרות ממכרות בודקות את הצורך בשקיפות בין בני זוג

הסדרות, המבוססות על מותחנים רבי־מכר של סטיבן קינג והרלן קובן, מספקות תשובה שלילית. שתיהן בדיוניות ולא מחויבות לסיפור אמיתי, מה שמאפשר להן להשתולל בעלילות, הסחות דעת, טוויסטים והפתעות

02.03.2020, 08:22 | רותה קופפר

שתי סדרות מתח עם שם קצת דומה, לפחות בעברית, משודרות כעת בערוצים שונים במקביל. אחת היא "הזר", “The Outsider”, ב־HBO (אצלנו בהוט, יס וסלקום טי־וי); והשנייה היא "אדם זר" “The Stranger” בנטפליקס (להבדיל מ"זרה", שזאת בכלל סדרה אחרת). יש עוד קווי דמיון מבלבלים: שתיהן מבוססות על ספרים של אמני מסתורין אמריקאים - "הזר" על ספרו של סטיבן קינג ו"אדם זר" על ספרו של הרלן קובן. כמו כן אחת היא מותחן פסיכולוגי ("אדם זר") והשנייה מותחן פארא־פסיכולוגי ("הזר"). שתיהן גם טובות מסוגן, יעילות ומושכות, ודומות גם על דרך השלילה. שתיהן אינן מהז'אנר הכה פופולרי של השנים האחרונות - פשע אמיתי.

קראו עוד בכלכליסט

מתוך “אדם זר”. הדמות שחושפת בשורות מרות אינה רעה. היא פשוט שונאת סודות, צילום: NETFLIX מתוך “אדם זר”. הדמות שחושפת בשורות מרות אינה רעה. היא פשוט שונאת סודות | צילום: NETFLIX מתוך “אדם זר”. הדמות שחושפת בשורות מרות אינה רעה. היא פשוט שונאת סודות, צילום: NETFLIX

"אדם זר" היא סדרה שכל שמונת הפרקים שלה מוצעים לבינג', בלא צורך לחכות לפרק הבא שיגיע והיא גם בריטית. העובדה שהיא לא מחויבת לסיפור אמיתי מאפשרת לה להשתולל בעלילות, הסחות דעת, טוויסטים והפתעות. זה מבדר ולא מעיק כפי שהרבה סדרות פשע אמיתי נוטות להיות. יש בה גם קלילות וקתרזיס, שהם חלק מהעניין בסדרות מתח טובות. לא אמין? מזל. מי היה רוצה שדברים כאלה יהיו אמינים?

"אדם זר" היא עיבוד לרב־מכר של קובן (14 מתוך 31 הספרים של הרלן קובן מעובדים לסדרות וסרטים בנטפליקס) מתחיל (שוב, מאוד בדומה ל"זר") באב מסור ויפה תואר ששמו אדם פרייס (ריצ'רד ארמיטאג') שמגיע לאימון של ילדים המשחקים כדורגל. שם ניגשת אליו אשה מסתורית, שהוא אינו מכיר והיא זרה לו לחלוטין, שאומרת לו שאשתו קורין (דרבלה קירוון) זייפה הריון שהסתיים בהפלה טבעית לפני שנתיים. אם הוא לא מאמין, היא אומרת, שיבדוק בפירוט כרטיס האשראי של אשתו הוצאה מסוימת. על הדרך היא רומזת ברגל גסה שכדאי לו לברר אם בניו הם באמת שלו. בום!

בהמשך הסדרה, האשה הזרה הזאת פוקדת עוד אנשים באמצע חייהם הטובים ומפילה את התקרה גם על ראשם. הזרה אינה רעה. היא פשוט שונאת סודות. ואלה נחשפים ונערמים ככל שהסדרה מתקדמת.

גם בעלת בית קפה ומאפייה ששמה היידי (ג'ניפר סונדרס המהוללת) זוכה לביקור ממנה. היידי היא במקרה החברה הכי טובה של ג'והאנה גריפין (שיובאן פינרן, שמשחקת כעת בעוד סדרת מתח המשודרת בישראל "ההודאה" ומוכרת מ"דאונטון אבי"), בלשית משטרתית, שמעורבת כבר בחקירה הקשורה לאדם פרייס, וגם הבן שלו - שכן אי אפשר היה לוותר על עלילה הקשורה במנהגיהם הנלוזים של בני נוער, זה נושא חם כיום — אשר הסתבך במעשה פלילי. בסוף הכל מתחבר ומשתלב כמו תשבץ. אוקיי, יותר כמו תשחץ, אבל גם זה טוב.

ל"אדם זר" יש גם יומרות לעסוק בנושא מהותי יותר והוא הצורך בשקיפות מוחלטת בין בני זוג וקרובים אחרים. האם אנחנו באמת רוצים בזה? לפי הסדרה לא בטוח, והאמת היא שזה לא משנה, לא באנו כאן כדי להתפלסף. זאת לא בדיוק סדרה שגורמת לצופים לשקוע בשרעפים. זה בידור אסקפיסטי שבסופו מצטערים שהיוצר - דני ברוקלהרסט - לא הסתפק בקצת פחות פרקים, שישה במקום שמונה, נגיד, ואז אפשר עוד היה להספיק לעשות משהו באותו יום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות