אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדינה בלי תקציב: הפרויקטים שמוחזקים בני ערובה צילום: רויטרס

בחירות 2020

מדינה בלי תקציב: הפרויקטים שמוחזקים בני ערובה

התוכנית למניעת אלימות במשרד לביטחון הפנים, סכנת דחייה לפרויקט המטרו במשרד התחבורה, התוכנית לצמצום זיהום אוויר במשרד האנרגיה, עיכוב בהקמת אלפי דירות - כל אלה הן תוצאות נוספות של היעדר תקציב מאושר ל־2020

02.03.2020, 07:23 | עמיר קורץ, ליאור גוטמן, שלומית צור ודותן לוי

פגיעה בתפוקה ובאיכות, נזק כספי אדיר למשק בשל חוסר יכולת לאשר תוכניות, ואי עמידה ביעדים - אלה הן רק חלק מהבעיות שעומדות בפני משרדי הממשלה בימים אלו, בשל היעדרה של ממשלה מתפקדת ואי קביעת תקציב. האיום בבחירות רביעיות בתוך שנה אחת מאיים עוד יותר על התפקוד השוטף של משרדי הממשלה השונים. הפגיעה הישירה כוללת כמה תחומים, שלא ניתן להקל בהם ראש.

אחת הבעיות העיקריות שאיתן מתמודד המשרד לביטחון הפנים בשל היעדרו של תקציב מדינה הוא קיצוץ של למעלה ממחצית מתקציב הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול: מ־196 מיליון שקל, בדומה לתקציב הרשות ב־2019, אושרו רק 75 מיליון שקל. מרבית התקציב יועד עבור תוכניות סיוע לרשויות המקומיות עבור שכר מדריכים במוסדות החינוך, פעילות נוער בסיכון ושיטור עירוני. אך באין תקציב, התוכניות למניעת אלימות ברשויות המקומיות ייפגעו וכ־1,000 איש שעובדים עם ילדים ונוער בסיכון יפוטרו.

קראו עוד בכלכליסט

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ועימו ראשי השלטון המקומי, פנו לאוצר ולגורמים שונים כדי לנסות ולצמצם את הפגיעה, בטענה שהפגיעה היא בעיקר באוכלוסיות המוחלשות. המשרד לביטחון הפנים כתב כי הפגיעה התקציבית כה אנושה עד כדי "עצירת כלל התוכניות לחלוטין". בעקבות זאת הוחלט להוסיף עוד 20 מיליון שקל לתקציב הרשות - אך אלו רחוקים מלהספיק.

תחבורה: דחייה אינה אופציה

בניגוד לשאר משרדי הממשלה, רוב הפרויקטים הגדולים של התחבורה כבר יצאו לדרך. מדובר בעיקר בהקמת מערכות הסעת המונים בתל אביב ובירושלים. בניית הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב כבר בעיצומה, אך לחברה אין רזרבות תפעוליות לשלם. לעומת זאת, הקמת שאר הקווים תידחה.

פרויקט נוסף שנמצא בסכנה הוא פרויקט המטרו. רק בשבוע שעבר המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה חלק מתוואי הנסיעה, אך כדי להשיק פרויקט עצום זה - הכולל עבודות ב־200 מיליארד שקל - ולעמוד ביעד, המדינה לא יכולה להרשות לעצמה אף דחייה, בעיקר לא דחייה של הקמת מינהלות ופרסום מכרזים.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן. קיצוץ קיצוני של תקציבים, צילום: מוטי קמחי השר לביטחון פנים גלעד ארדן. קיצוץ קיצוני של תקציבים | צילום: מוטי קמחי השר לביטחון פנים גלעד ארדן. קיצוץ קיצוני של תקציבים, צילום: מוטי קמחי

תשכחו מהתייעלות אנרגטית

רבות מהתוכניות להתייעלות אנרגטית יפגעו עקב מציאות של סבב רביעי של בחירות. כך לדוגמה, תפגע התוכנית להחלפת מזגנים ישנים לכאלו שצורכים פחות אנרגיה, ובכך תפגע התוכנית לצמצום צריכת החשמל וזיהום האוויר. בנוסף, המעבר לדלקים נקיים יידחה, ועימו גם רישות המדינה ב־2,500 עמדות הטענה מהירות לרכב חשמלי.

עוד יתקע שחלוף ורענון של מלאי הדלקים לחירום של המדינה, עליהם נסמכים גופי הביטחון בעיתות משבר או לחימה.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. לא ניתן לקדם תוכניות הסעת המונים | צילום: אבי מועלם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ

בניית יחידות דיור תידחה

תחום הבנייה סופג אף הוא דחיות מרובות: בניית אלפי יחידות דיור בשכונות חדשות אמנם כבר אושרה, אך בהעדר תקציב לתשתיות - בעיקר בתחומי התחבורה - לא ניתן יהיה לשווק את הקרקעות והבנייה תתעכב. גם הדיור הציבורי ייפגע, שכן יחול עיכוב משמעותי בשיפוץ ותחזוקת דירות במלאי הדיור הציבורי - והזכאים לדיור ימתינו תקופה ממושכת מהרגיל.

מינהל התיכנון עובר גם קיצוצים כואבים, בעיקר בהעסקת יועצים חיצוניים בהם נעזר המינהל לפעילותו השוטפת וארוכת הטווח, דוגמת תוכניות מתאר ארציות בתחומי בריאות ותשתיות. קיצוץ פעילות זו מאט את הפעילות התכנונית של הוועדות המחוזיות והיחידות המושפעות מהן.

ברמה המחוזית, משרד האוצר השקיע משאבים בהקמת 17 ועדות ערר שיסייעו בקידום תוכניות והיתרים, אך באין תקנים לאנשי מקצוע, תוכניות רבות מצטברות ונערמות ולא ניתן לקדמן. הפגיעה משתנה בחומרתה ממחוז למחוז, למשל במחוז צפון הערכה היא כי מדובר בנזק כבד לעבודה השוטפת של המחוז, עד כדי חוסר יכולת לעמוד במשימות שהוגדרו, שכן פעילותם של מחצית מכוח העבודה במחוז זה הושבתה.

גם כשמדובר במחוז ת"א ברור שהמחוז לא יוכל להמשיך למלא את יעודו. מחוז ת"א מטפל בכ־200 תוכניות בכל רגע נתון - כולל תוכניות מתאר של הרצליה, רמת השרון, חולון ופי גלילות - אך מצבת כוח האדם שעומדת לרשותו כעת היא 10 מובילי תוכניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות