אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צים נגד צים: עדי צים חותך את האשראי ל־PLT, שאחיו רני רוצה את השליטה בה צילום: עמית שעל

צים נגד צים: עדי צים חותך את האשראי ל־PLT, שאחיו רני רוצה את השליטה בה

אס.אר אקורד, שבשליטת עדי צים (65%), נתנה ל־PLT שלושה ימים לפרוע את התחייבויותיה כלפיה. אם לא תעמוד בכך, אס.אר אקורד תוכל להעמיד לפירעון מיידי את יתרת האשראי שהעמידה לה

02.03.2020, 08:42 | צלי גרינברג

חברת האשראי החוץ־בנקאי אס.אר אקורד, שבשליטת עדי צים (65.49%), הודיעה ל־PLT הציבורית כי לא תעמיד לה עוד אשראי. PLT, הנסחרת בבורסת תל אביב לפי שווי של 42.2 מיליון שקל ועוסקת גם היא באשראי חוץ־בנקאי, קיבלה ביום חמישי האחרון את ההודעה על עצירת האשראי. 

קראו עוד בכלכליסט

אס אר אקורד ציינה כי הסיבה למהלך היא "עמדת רשות ני"ע, שלפיה העמדת האשראי מהווה עסקה שלבעל השליטה באס.אר אקורד, עדי צים, יש בה עניין אישי. זאת כי אחיו, רני צים, בעל עניין ב־PLT, ומחזיק 9.99% מהון מניותיה".

אס.אר אקורד דורשת מ־PLT לפרוע את כל התחייבויותיה, ובהן חוב של 1.6 מיליון שקל, בתוך שלושה ימים. אם לא תעשה זאת, טוענת אס.אר אקורד, היא תהיה רשאית להעמיד לפירעון מיידי את יתרת האשראי שהעמידה לה, 13.5 מיליון שקל. בנוסף תוכל אס.אר אקורד לפעול למימוש בטוחות שהועמדו לטובתה: שני נכסים בשיעבוד מדרגה ראשונה, ערבות אישית של החברה ושל שרון פלאצ'י ללא הגבלת סכום ושטר חוב.

האחים צים סירבו להגיב, אך הערכות גורמים בשוק מתפצלות לשתיים. האחת מעריכה כי דירקטוריון אס.אר אקורד החליט להחמיר "כדי לא לעבור תחת עינה הבוחנת של רשות ני"ע". האחרת גורסת כי "לאור האולטימטום להחזר כספים בתוך שלושה ימים בלבד, ייתכן שחתול שחור עבר ביניהם. עסקה כזו בונים מראש, והודעה על השליטה היתה כבר בתחילת פברואר. הם לא גילו פתאום שהם אחים". PLT בוחנת את משמעות הפסקת האשראי ופועלת להסדרת התחייבויותיה לאס.אר אקורד ול"שמירה על זכויותיה".

רני צים רכש 9.99% מ־PLT ב־6 בפברואר 2020, אך עדיין אינו בעל השליטה העיקרי, בהיעדר רישיון מרשות שוק ההון לעסוק באשראי חוץ־בנקאי. בהינתן הרישיון, יוכל צים להשלים את רכישת המניות מבעל השליטה שרון פלאצ'י (54.44%) ולהגיע לאחזקת 45% מהחברה.

PLT דיווחה ב־31 בדצמבר 2019, ב־20 בפברואר 2020, וב־27 בפברואר 2020, כי נוכח חקירתו של פלאצ'י בנוגע לצד ג', הודיעה לה רשות שוק ההון כי תבחן אם לאפשר לו להמשיך כבעל שליטה וכנושא משרה בחברה. פלאצ'י נחקר באזהרה על סיוע להלבנת הון, ולפי הדיווח של PLT, הלבנת ההון איננה קשורה לחברה. לפי PLT, הרשות קבלה על שהוצג בפניה מצג כוזב בבקשת הרישיון ל־PLT, שבו לא צוין דבר החקירה של פלאצ'י. החברה הגיבה כי זו טעות של באי כוחה שטיפלו בבקשה, וכי ממילא השליטה תועבר לרני צים.

האחים צים מכרו את רשת כמעט חינם ברבעון הרביעי של 2012 ליינות ביתן לפי שווי של 350 מיליון שקל, 14 שנה לאחר שהקימו אותה. שנתיים וחצי קודם לכן הנפיקו אותה בתל אביב. ההערכה היתה כי המכירה ליינות ביתן נעשתה לטובת "שלום בית", לאור עדויות על ויכוחים רבים בין האחים. כיום עדי צים ממוקד בתחום האשראי החוץ־בנקאי עם אס.אר אקורד, הנסחרת בשווי של 868 מיליון שקל, ורני צים ממוקד בחברת הנדל"ן המסחרי שהקים - רני צים מרכזי קניות, הנסחרת בשווי 521.4 מיליון שקל.

עדי (מימין) ורני צים. "הם לא גילו פתאום שהם אחים", צילום: עמית שעל עדי (מימין) ורני צים. "הם לא גילו פתאום שהם אחים" | צילום: עמית שעל עדי (מימין) ורני צים. "הם לא גילו פתאום שהם אחים", צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות