אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עד מתי נחכה לח"כים: לשחרר את עניבת החנק התקציבית צילום: שאטרסטוק

דעה

עד מתי נחכה לח"כים: לשחרר את עניבת החנק התקציבית

אפשר לשחרר חלק משמעותי מעודפי התקציב של השנה שעברה. לחברי הכנסת החדשה צריך להיות ברור שהחיים עצמם לא יכולים ולא צריכים לחכות עד שהם יגמרו לריב ויחליטו אם יש סיבוב רביעי, ועד שהם יצליחו להעביר תקציב

03.03.2020, 08:11 | שחר אילן

ככל שההליכה לבחירות שלישיות היתה חסרת אחריות, העובדה שהדבר נעשה ללא פתרון למשבר התקציבי היתה חסרת אחריות פי כמה. אבל יש נושאי תקציב שדווקא הוסדרו כמובן: ברגע האחרון דאגו להגדיל את מימון המפלגות ב־62 מיליון שקל. כי יש מי שיכולים לחכות שתקום ממשלה חדשה ותעביר תקציב, כמו נכים או משפחות רעבות, אבל חלוקת שלל מפלגתית אינה סובלת דיחוי.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול סקר "כלכליסט" את הנזקים הרבים שהולכים ומתגברים למערכת הרווחה ומאיימים לגרום נזקים בלתי הפיכים. כך, למשל, הרפורמה של צמצום הזנות לא יוצאת לדרך. הרפורמה של צמצום האלימות במשפחה תקועה כי נתניהו דאג לתקציב רק לשנה שעברה, והרפורמה של סיוע לנוער בסיכון שהגיע לגיל 18 לא תתרחב. כמו כן הסיוע למשפחות הרעבות יסתיים בעוד שלושה חודשים ומענקי האיזון לרשויות החלשות יקוצצו.

משכן הכנסת, צילום: שאטרסטוק משכן הכנסת | צילום: שאטרסטוק משכן הכנסת, צילום: שאטרסטוק

הכנסת העבירה חוק שיבטיח שקצבאות הנכים יועלו השנה, אבל הנכים גילו שחוק לא עוזר כשאין מי שיקיים אותו. גם תנועות הנוער וארגוני הנוער, גופים שאחראים לחלק נכבד מהחינוך הערכי של ילדי ישראל, צפויים לקיצוצים כואבים, כשברור שהיה ראוי לתת להם הרבה יותר.

יש לקוות, כמובן, שהכנסת הנוכחית תצליח להקים ממשלה, אלא שגם אם זה יקרה, יהיה פה תקציב במקרה הטוב באוקטובר. ולכן יש לשחרר חלק מעניבת החנק התקציבית כבר עכשיו. אפשר לעשות את זה בהסכמה בחקיקה. לא צריך ואי אפשר לאשר תקציב בלי קואליציה. אבל אפשר לשחרר חלק משמעותי מעודפי התקציב של השנה שעברה. אפשר גם להעביר הוראת שעה (חוק זמני) שתאפשר לעדכן את התקציב ההמשכי לא בהתאם למדד אלא בהתאם לגידול הטבעי. לחברי הכנסת החדשה צריך להיות ברור שהחיים עצמם לא יכולים ולא צריכים לחכות עד שהם יגמרו לריב ויחליטו אם יש או אין סיבוב רביעי ועד שהם יצליחו להעביר תקציב. פתרון תקציבי דרוש מיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות