אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהלת הקורונה ברשתות: הציבור מתנפל על חומרי חיטוי ומזון יבש צילום: ענר גרין

בהלת הקורונה ברשתות: הציבור מתנפל על חומרי חיטוי ומזון יבש

עלייה בקניית מוצרים יבשים בעקבות הקורונה. רשתות השיווק מדווחות על זינוק של עד עשרות אחוזים במכירות. מחיר המסיכות החד פעמיות עלה ב־400%

04.03.2020, 07:13 | נורית קדוש

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בעולם הורגשה לפני כשבוע ברשתות הפארם עלייה בהצטיידות בחומרי חיטוי ומסכות חד פעמיות. בימים האחרונים התרחבה ההצטיידות במוצרים גם לרשתות המזון. לטענת קמעונאי מרשת ארצית גדולה, בימים האחרונים נרשמת עלייה בקניות מוצרים בעלי חיי מדף ארוכים.

קראו עוד בכלכליסט

"בדרך כלל בתקופה הזאת, לקראת פורים, עיקר הקנייה ממוקדת בממתקים, חטיפים ויין למשלוחי מנות, אבל השנה הצטרפו למוצרים האלה גם מוצרי מזון יבשים ומוצרים לחיטוי". לדבריו, הדיווחים המגיעים מחו"ל מייצרים לחץ אצל הצרכנים: "הידיעות שמלוות בתמונות של מדפים ריקים בחנויות באיטליה, מייצרות חשש בקרב הצרכנים שממהרים להצטייד מחשש למחסור מקומי".

תורים בסופרמרקט. “הצרכנים ממהרים להצטייד מחשש למחסור מקומי”, מדווחים ברשתות, צילום: ענר גרין תורים בסופרמרקט. “הצרכנים ממהרים להצטייד מחשש למחסור מקומי”, מדווחים ברשתות | צילום: ענר גרין תורים בסופרמרקט. “הצרכנים ממהרים להצטייד מחשש למחסור מקומי”, מדווחים ברשתות, צילום: ענר גרין

מנתוני סטורנקסט ישנה אינדיקציה לעלייה חריגה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד במכירות מוצרי הגיינה, מים, פסטה, קמח ושימורי ירקות. במגה וביינות ביתן מעריכים שהעליה במכירות בימים האחרונים עומדת על כ־7% וברמי לוי מזהים זינוק של 20%־25% בהזמנות האונליין.

בקרב ספקים טרם זוהתה עלייה בהיקפי ההזמנות מצד הרשתות: "אנחנו מספקים בימים האלה הזמנות גדולות ממילא של מוצרים כשרים לפסח, כך שקשה להבחין האם חלק מההזמנות ישרתו את הצרכנים באופן מיידי כחלק מההצטיידות למקרה של התפשטות הנגיף", מסר ספק גדול.

ההערכה המשותפת לרשתות ולספקים, נוגעת דווקא לזינוק הצפוי בביקושים לקראת פסח ולמחסור שעלול להיווצר בעקבות זאת. החשש לטוס, מתורגם לביטול חופשות חג בחו"ל, כך שמספר התושבים שיישארו השנה בארץ, יהיה גדול ביחס לשנים שעברו. בנוסף, כפי שקרה השנה עם החמאה, דיווחים על מחסור צפוי מניעים צרכנים לקנות כמויות גדולות יותר מהרגיל. "אנחנו מתחילים את מבצעי חג הפסח רק אחרי פורים ונראה שהשנה לא נמתין וכבר נתחיל לפחות עם מבצעי ההוזלות על חומרי הניקוי", קובע בעל רשת מזון.

עלול להיווצר גם במהלך החג מחסור במוצרים יבשים

לדבריו, מיד אחרי הכשרת החנויות ופריסת המוצרים הכשרים צפויה התנפלות על מצות, פירורי לחם ודגני בוקר כשרים שכמותם בחנויות מוגבלת. "היצרנים לא רוצים להישאר עם מלאי של מוצרים כשרים לפסח, כיוון שאין להם ביקוש אחרי החג. לכן, הכמות מוגבלת. הצרכנים מבינים זאת וייערכו מראש".

מכיוון שמדובר בפסח, שבמסגרתו הרשתות הגדולות לא מוכרות מזון לא כשר, עלול להיווצר גם במהלך החג מחסור במוצרים יבשים. זאת, בעוד שבדרך כלל נרשם מחסור בתוצרת טרייה כמו עוף וירקות, בשל מיעוט ימי עבודה בחג. "אנחנו נערכים לייצור מוצרים כשרים לפסח שנה מראש והייצור הוא בכמות קבועה של השנה שעברה בתוספת כ־10%. אנחנו מנסים בימים האחרונים להגביר את הייצור, אבל לא בכל המוצרים נוכל בשל ההיקף המוגבל של חומרי הגלם הכשרים לחג". מסביר ספק גדול.

החשש למחסור עלה נוכח עיכוב מתמשך בפריקת אוניות שעליהן בשר, פירות וחומרי גלם שונים לחג. בעקבות חשיפת “כלכליסט” כי האוניות נותרו מחוץ לנמל חיפה וחלק נשלחו לנמל בלימסול, העביר משרד הבריאות הנחיות לנמלים, בנוגע לעליית עובדים לספינות משא שמגיעות לנמלי הים בישראל ולפיהן, אם יש על הספינות אנשי צוות שהיו ב־14 הימים האחרונים באחת מהמדינות לגביהן קיימת התראה, יש להימנע ממגע עם אותם אנשים מעל 15 דקות במרחק של למעלה מ־2 מטר. בנמלים החלו לקלוט את האניות ולפרוק את הסחורות, כך שבשלב זה החשש ממחסור נבלם.

בתוך כך, ברשתות טוענים כי מחירי מסכות המגן הפשוטות זינק מ־10 אגורות ליחידה ל־2.5־4 שקלים. "היצרנים מנצלים את הביקוש הרב למוצר שספק אם יכול להועיל ומעלים את המחירים בשיעור חד", טען גורם קמעונאי מתחום הפארם. לדבריו, בעקבות כך, המוצרים לא קיימים במדפי החנויות ועיקר המיקוד בימים אלו הוא במוצרי חיטוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות