אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרס ישראל לאוצרת ולמבקרת האמנות, שרה ברייטברג-סמל צילום: גרשוני עדיקא

פרס ישראל לאוצרת ולמבקרת האמנות, שרה ברייטברג-סמל

ברייטברג-סמל, כלת פרס ישראל לאמנות פלסטית לשנת 2020, נחשבת לאחת האוצרות המוערכות בסצנה המקומית; תבעה את המושג "דלות החומר", שהגדיר תקופה ארוכה ומשמעותית באמנות הישראלית

03.03.2020, 21:11 | רעות ברנע

האוצרת ומבקרת האמנות שרה ברייטברג-סמל היא כלת פרס ישראל בתחום האמנות הפלסטית לשנת 2020 – כך פורסם הערב (ג').

קראו עוד בכלכליסט

ברייטברג-סמל (73) היא מהאוצרות הוותיקות והמוערכות בסצנה המקומית. בין השנים 1977-1989 שימשה כאוצרת לאמנות ישראלית במוזיאון ת"א לאמנות, במסגרת תפקיד זה גם אצרה את התערוכה החשובה והזכורה ביותר שלה בשנת 1986 – "דלות החומר כאיכות באמנות הישראלית", התערוכה בה גם טבעה את המושג "דלות החומר" שהגדיר תקופה ארוכה ומשמעותית באמנות הישראלית. אחרי שסיימה את תפקידה במוזיאון ת"א ערכה במשך 10 שנים את כתב העת המיתולוגי לאמנות "סטודיו" ומיצבה אותה בלב עולם האמנות המקומי כגוף משפיע שעורר דיונים רבים. שנה לאחר שפרשה מעריכת המגזין (2004) זכתה בפרס האוצר מטעם משרד התרבות.

שרה ברייטברג-סמל, צילום: גרשוני עדיקא שרה ברייטברג-סמל | צילום: גרשוני עדיקא שרה ברייטברג-סמל, צילום: גרשוני עדיקא

ברייטברג-סמל מצטרפת לשורה של אנשי אמנות בכירים ומוערכים שזכו בפרס ישראל כמו יעקב דורצ'ין ומיכל נאמן. בראש ועדת הפרס הפעם עמד אמן היודאיקה ישראל דהן ולצידו דליה לוין, לשעבר האוצרת הראשית של מוזיאון הרצליה ופרופ' ברכה יניב מאוניברסיטת בר אילן.

בנימוקי הוועדה נכתב כי "ברייטברג-סמל השפיעה והגדירה את האמנות הישראלית ביושרה, בחכמה ובידע רב (...) בתערוכות מוזיאליות חשובות רבות והנחילה לאמנות ולתרבות הישראלית מטבע לשון חדש, 'דלות החומר' ומודל תיאורטי מקיף שהנחה את השיח הציבורי של עולם האמנות הישראלי שנים רבות. כמו כן, ערכה את עיתון 'סטודיו' שהווה במה איכותית לכתיבה וביקורת על אמנות ושימש מקור השראה ומוקד התייחסות משמעותי בעולם האמנות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
זה לא פחות מביזיון. פרסים לאמנות ולמוסיקה צריך להעניק רק ליוצרי אומנות ומוסיקה.
זה לא פחות מביזיון. את פרסי ישראל לאמנות ולמוסיקה צריך להעניק רק ליוצרי אומנות ומוסיקה. לא למבקרים, לא לאוצרים, לא מפיקים, לא למארגנים, לא לעסקים פוליטיים בתחום. ללא היוצרים אין אמנות! ללא מבקרים ואוצרים העולם יהיה רק טוב יותר, הם רק חיים על חשבון האמנים היוצרים ואיש לא יגיש בחסרון המבקרים והאוצרים אם לא יהיו כאלה.
רון  |  23.04.20
1.
זו שערוריה וביזיון.
זו שערוריה וביזיון. את פרסי ישראל לאמנות ולמוסיקה צריך להעניק רק ליוצרי אומנות ומוסיקה. לא למבקרים, לא לאוצרים, לא מפיקים, לא למארגנים, לא לעסקים פוליטיים בתחום. ללא היוצרים אין אמנות! הוגשו מועמדות של אומנים יוצרים שזכו להתעלמות מכוונת. ללא מבקרים ואוצרים העולם יהיה רק טוב יותר, הם רק חיים על חשבון האמנים היוצרים ואיש לא יגיש בחסרון המבקרים והאוצרים אם לא יהיו כאלה. ברור לחלוטין שמדובר בחבר מביא חבר לפי זהות חברי ועדת פרס!!
רון  |  23.04.20