אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אזהרה ממודי'ס: סיכון לדירוג האשראי של ישראל בשל חוסר הוודאות הפוליטית צילום: רויטרס

אזהרה ממודי'ס: סיכון לדירוג האשראי של ישראל בשל חוסר הוודאות הפוליטית

בסוכנות דירוג האשראי חוששים מפני הליכה לבחירות חדשות או הקמת קואליציה שאינה יציבה מספיק באופן שלא יאפשר קיצוצים והעלאות מסים; כן מזהירים מהשפעת משפט נתניהו על מוסדות המדינה

05.03.2020, 20:34 | עמרי מילמן

בעקבות סבב הבחירות השלישי בתוך שנה: סוכנות דירוג האשראי מודי'ס מזהירה היום (ה') כי הליכה לבחירות חדשות  או הקמת קואליציה שאינה יציבה מספיק מכדי לנקוט בקיצוצים ובהעלאות מסים הדרושים להפחתת הגירעון - יהוו סיכון לדירוג האשראי של ישראל (A1).

קראו עוד בכלכליסט

משמעות הדבר לפי החברה, שיכולת הממשלה הבאה להביא להמשך הפחתת היחס בין החוב לתוצר יהיה גורם חשוב בהערכת דירוג האשראי הבא של ישראל. כזכור בעקבות הפחתות המסים של משה כחלון והגדלת מסגרת ההוצאות, ב-2018 היחס בין החוב לתוצר עלה ל-60.9% וב-2019 ירד מסיבות טכניות ל-60%, כשלפי משרד האוצר ובנק ישראל הן יקוזזו בהמשך.

רה"מ נתניהו, צילום: רויטרס רה"מ נתניהו | צילום: רויטרס רה"מ נתניהו, צילום: רויטרס

חברת הדירוג מתייחסת לשלושת כתבי האישום נגד נתניהו בהם הוא נחשד בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים וכותבת כי "זו הפעם הראשונה שהאשמות כאלו יובאו נגד ראש ממשלה מכהן מה שיוסיף גם אי ודאות". עוד מציינת כי "אמנם המשפט אמור להתחיל ב-17 במרץ, אך ככל הנראה, ההליך המשפטי המלא ימשך שנים ויכול להחליש בסופו של דבר את הערכתנו לגבי כוחם של מוסדות המדינה - במיוחד אם הוא מהווה אתגר לעצמאות מערכת המשפט במדינה, כולל היכולת של בתי המשפט לפעול כביקורת להפעלת הכוח הממשלתי".

חברת הדירוג מציינת כי לאחר שלושת סבבי הבחירות, סביר יותר להניח כי הדיונים הקואליציוניים כרגע יצליחו יותר מהקודמים מאחר שלמרבית המפלגות יש מעט להרוויח מבחירות רביעיות. למרות זאת מבהירים בחברת הדירוג כי לא ברור איזה קואליציה יכולה להיבנות בשלב זה, ומציינים כי קואליציה צרה תתקשה לקדם חקיקות ורפורמות נחוצות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות