אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוצאות כמעט סופיות: 36 לליכוד ו-33 לכחול לבן, לנתניהו עדיין אין רוב צילום: Pixabay

תוצאות כמעט סופיות: 36 לליכוד ו-33 לכחול לבן, לנתניהו עדיין אין רוב

ועדת הבחירות המרכזית סיימה את ספירת כל הקולות, כולל מ"קלפיות הקורונה". זמן קצר לפני פרסום התוצאות עתר הליכוד בדרישה לעיכוב הפרסום עד שכל הפרוטוקולים מהקלפיות ייבדקו. שש קלפיות נוספות ייבדקו מחדש מחשש לטעויות רישום, אך הסיכוי שמפת המנדטים תשתנה - קלוש

05.03.2020, 18:16 | ynet
ועדת הבחירות המרכזית פרסמה הערב (חמישי) את התוצאות הכמעט סופיות של הבחירות, לאחר שכל "קלפיות הקורונה" נספרו. עם תום ספירת הקולות אין שינוי במפת המנדטים: הליכוד עם 36, לכחול לבן 33, הרשימה המשותפת 15, ש"ס 9, יהדות התורה 7, ישראל ביתנו 7, העבודה-גשר-מרצ 7 וימינה עם 6 מנדטים.

קראו עוד בכלכליסט

זמן קצר לפני פרסום התוצאות, מפלגת הליכוד עתרה לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לעכב את פרסום התוצאות, עד שכל הפרוטוקולים והגיליונות של הקלפיות ייבדקו. "הליכוד מצפה שעד שמסמכים אלו לא ימסרו לו כדין ולא ימוצו הליכי העיון ותיקון שגיאות בהקלדת התוצאות - ועדת הבחירות תימנע מפרסום התוצאות", נמסר מהמפלגה.

נתניהו וגנץ, צילום: רויטרס נתניהו וגנץ | צילום: רויטרס נתניהו וגנץ, צילום: רויטרס

אתמול אחר הצהריים החלה ספירת 16 הקלפיות שבהן הצביעו 4,076 ישראלים השוהים בבידוד מחשש שנדבקו בנגיף. לאחר סיום הספירה, ובכדי לקבל תוצאות סופיות, נותרו רק 6 קלפיות (כ-5,500 קולות) שייבדקו שוב עקב חשד לטעויות, ככל הנראה לא זיופים מכוונים. הקולות הללו מהווים פחות משליש מנדט ועל כן, הסיכוי שיהיה שינוי במפת המנדטים בעקבות ספירתם מחדש הוא קלוש.

בימים הקרובים יחל מבצע "טוהר הבחירות", שבו ועדת הבחירות המרכזית תבדוק שוב אלפי קלפיות, כדי לוודא שלא חלו טעויות בספירת הקולות. חלק מהקלפיות ייבדקו באופן מדגמי ביוזמת ועדת הבחירות, וחלק בעקבות בקשות ספציפיות שיתקבלו ממפלגות או מגורמים אחרים שיצביעו על חשד לשגיאות או זיוף.

גם הסיכוי שמבצע זה ישנה את התמונה אינו גבוה, אך קיים. מכיוון שהליכוד וש"ס הן המפלגות שהכי קרובות להשגת מנדט נוסף, סביר שהן יהיו אלו שיתעקשו על בדיקות נוספות בקלפיות שבהן השיגו מספר קולות נמוך משציפו, וכמה מנציגיהן כבר טענו כי יש חשדות לזיופים או טעויות משמעותיות בקלפיות שונות ברחבי הארץ. בכל מקרה, ביום שני בערב יסתיימו כל הבדיקות והתוצאות הרשמיות יפורסמו, לקראת הגשתן לנשיא המדינה ביום שלישי. במשך שבועיים לאחר מכן, עד 24 במרץ, ניתן יהיה להגיש ערעור על התוצאות לבית המשפט המחוזי בירושלים.

אתמול התנהל קרב צמוד בין כחול לבן, הליכוד וש"ס על המנדט ה-120. הרשימה המשותפת, שהחזיקה בו בלילה, איבדה אותו ברגע האחרון, בין היתר עקב העובדה שבמעטפות הכפולות היא קיבלה הרבה פחות מאשר בקרב הציבור הכללי. גם ש"ס, שהחזיקה במנדט זה אתמול בבוקר, איבדה אותו לכחול לבן עקב אותה סיבה.

ביום הבחירות לא ברור היה מי יספור את הקלפיות שבהן הצביעו מבודדי הקורונה, ולפיכך הוחלט שמי שיעשה זאת יהיו בכירי הוועדה בעצמם, כולל המנכ"לית אורלי עדס, היועמ"ש דין ליבנה, הדובר גיורא פורדס וראשי האגפים. הבודקים ביצעו את הספירה עם מסכות וכפפות, על פי הנחיות משרד הבריאות. הספירה התבצעה במרכז הלוגיסטי של ועדת הבחירות המרכזית בשהם.

הספירה התבצעה בהתאם לנוהלי ספירת המעטפות הכפולות, הכוללים הצלבה עם יתר הקלפיות, כדי לבדוק שהמצביעים בקלפיות הייעודיות למבודדי הבית לא הצביעו גם בקלפי הרגילה שאליה הם משויכים.

במהלך ישיבת בלוק הימין שנערך אתמול, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייחסו לאפשרות קידום החוק שימנע ממנו לכהן בתפקיד כי "המהלך שמוביל גנץ חותר תחת יסודות הדמוקרטיה. הציבור נתן לי יותר קולות מאשר לכל מועמד אחר לראשות הממשלה. הליכוד בהנהגתי הפכה למפלגה הגדולה ביותר בנוקאאוט. גנץ אמר לפני הבחירות שמי שיקבל מנדט אחד יותר הוא זה שירכיב את הממשלה. אנחנו קיבלנו הרבה יותר. גנץ הפסיד בבחירות, שיקר לבוחריו, גנב את הבחירות ומנסה לפגוע בי. חבריי ואני ומיליוני אזרחים לא ניתן לזה לקרות". הוא סירב להתייחס לטענה שלפיה לא עלה בידו להשיג 61 מנדטים.

נתניהו המשיך: "קיבלתי הצעה ערב הבחירות לנקוט צעד שהיה מבעיר את המזרח התיכון. סירבתי לעשות את זה. לא אבעיר את המזרח התיכון כדי לזכות בשלטון בישראל. לא מוכן לעשות את זה". לדבריו הצטרף גם שר הבריאות יעקב ליצמן: "ראש הממשלה הטריח את עצמו לבוא למשרד הבריאות ולשמוע את אנשי המקצוע ואת ההחלטות הקשות שקיבלנו בנוגע להתמודדות עם נגיף הקורונה. באותו זמן יושבים בצד השני ועושים תרגילים כדי לפגוע בו. זה אבסורד".

גנץ הגיב על דברי נתניהו ואמר: "ביבי, שתה כוס מים, תמתין לתוצאות האמת ותבטיח לכבד אותן".

חברי כנסת בכחול לבן, בעבודה-גשר-מרצ וברשימה המשותפת פועלים כאמור לגיבוש חוק שימנע מנאשם בשוחד לכהן בראשות הממשלה. לפי בכירים בכחול לבן, יו"ר כחול לבן בני גנץ נתן אור ירוק למהלך, ובמפלגה מעריכים כי אם התוצאה תישאר על 58 מנדטים לגוש הימין, הסיכוי להעברת החוק גדל משמעותית. 

"ראש ממשלה עם כתב אישום על שוחד חייב להתפטר בכל מדינה מתוקנת", אמר ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. "אם הוא לא מתפטר, ויובא לכנסת חוק שימנע מראש ממשלה עם כתב אישום חמור כזה לכהן - נשקול את זה וייתכן שנתמוך". טיבי אמר כי אין לתמיכה זו קשר לליברמן, וציין כי הרשימה המשותפת תמכה בעבר בחוקים שגם נתניהו תמך בהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות