אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקלה במפעל כרמל אולפינים - "יינקטו הליכים משפטיים" צילום: המשרד להגנת הסביבה

תקלה במפעל כרמל אולפינים - "יינקטו הליכים משפטיים"

להבה גדולה מהרגיל נראתה בלפיד המפעל לאחר הפניית עודפי גז אתילן אליו בשל התקלה; אין חריגה בזיהום, אך באיגוד ערים חיפה מאיימים לפעול להפסקה אפשרית של מתקנים

05.03.2020, 22:19 | ליאור גוטמן

המשרד להגנת הסביבה צפוי לבחון את היתרי הפליטה של מפעל כרמל אולפינים מקבוצת בז"ן במפרץ חיפה, זאת בעקבות תקלה שנרשמה הערב (ה') ובעקבותיה דווח על להבה גדולה מהרגיל בארובת המפעל עקב הזרמה של עודפי גז. עם זאת, לא נרשמה פליטה חריגה של מזהמים. מנגד, באיגוד ערים חיפה טוענים כי זו תקלה שנייה תוך שבוע ומאיימים בפעולה אפשרית להפסקת פעילות מתקנים במפעל.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעת המשרד מהערב, שהתפרסמה לאחר אירוע הדלקת לפיד במתחם בתי הזיקוק, נמסר ש"בעקבות תקלה שהתרחשה במפעל כאו"ל, הופנו גזים ללפיד, שנועד לטפל באירועים מסוג זה. צוות המשרד להגנת הסביבה, בראשות מנהל מחוז חיפה, שלמה כץ, נמצא במקום ומבצע בדיקות. מערך ניטור אוויר ארצי הפרוס במפרץ חיפה, גם בסמוך למתחם בז"ן, מודד בזמן אמת את ריכוזי המזהמים באוויר, ועד לשעה זו לא נמדדה חריגה מהתקנים"

הלהבה בבתי הזיקוק, הערב, צילום: המשרד להגנת הסביבה הלהבה בבתי הזיקוק, הערב | צילום: המשרד להגנת הסביבה הלהבה בבתי הזיקוק, הערב, צילום: המשרד להגנת הסביבה

עוד אומרים במשרד ש"על פי דיווחי מפעל כרמל אולפינים, מדובר בפליטות גז האתילן, הנשרף בלפיד. בשעות הקרובות עדיין צפויה להיראות להבת הלפיד ברחבי המפרץ, והזרמת הגזים תפחת בהדרגה. יש לזכור כי שריפת הגזים בלפיד היא האמצעי היעיל להפחתת זיהום אוויר בעת תקלה". שירותי הכבאות, שהגיעו למקום, סיכמו מבחינתם על "חזרה לשגרה".

מאיגוד ערים חיפה מסרו לפני שעה קלה ש"הערב התרחשה תקלה במתקן האתילן של כאו"ל מקבוצת בז"ן. מדובר בתקלה שנייה בתוך שבוע. מנתונים שאוסף האיגוד עולה כי לארובה הועברו למעלה מכפול מכמות הגז המחויב בדיווח במקרה של אירוע. כונני האיגוד מנטרים את הזרמות הגזים ללפיד ועוקבים אחר מצלמות האיגוד לבחינת הימצאות עשן. בהתאם להיתר הפליטה, תידרש חברת בז"ן להמציא לאיגוד ערים תחקיר אודות התקלה. על רקע רצף התקלות השבוע וחריגות בהזרמה ללפיד בחודש האחרון, שוחחה עו"ד שרית גולן, יו"ר האיגוד, הערב עם ראשי עיריות חיפה ונשר לצורך שיתוף פעולה לנקיטה בהליכים מינהליים ומשפטיים מול חברת כאו"ל, לרבות האפשרות לפעול להפסקת פעילות מתקנים"

בבז"ן מסרו בתגובה ש"בעקבות תקלה במתקן האתילן, במסגרתה הופסקה עבודתם של טורבינה ומדחס במתקן, ישנה פעילות לפיד ערה שצפויה להימשך מספר שעות. במסגרת תפעול התקלה הופנו עודפי הגזים באופן בטיחותי ללפיד", אולם המשרד להגנת הסביבה לא מסתפק בדיווח היבש, ומבחינתו השוה התחתונה היא ש"המשרד בודק את הנתונים לעומק ואת עמידת המפעל בהיתר הפליטה, ויעדכן ככל שיידרש"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות