אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ההתבטאות של ראש עיריית נתיבות בנושא הבנייה לחרדים - גזענות, הדרה ואפליה" צילום: ישראל יוסף

"ההתבטאות של ראש עיריית נתיבות בנושא הבנייה לחרדים - גזענות, הדרה ואפליה"

עמותת "בצלמו" פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בבדיקה על רקע דברים שאמר יחיאל זוהר, שלפיהם הוא פועל לבלימה של כניסת חרדים לעיר על ידי תכנון בנייה גבוהה

06.03.2020, 13:45 | שלומית צור

הצהרתו של ראש עיריית נתיבות יחיאל זוהר אתמול, כי הוא פועל להגבלת גובה הבנייה בעיר על מנת לצמצם כניסת אוכלוסיה חרדית, מופנית כעת לפתחו של יועץ המשפטי לממשלה, לאחר שבמגזר החרדי, טוענים כי נפגעו הדברים ואף להדרה, גזענות ואפליה.

במכתב ששיגר מנכ"ל עמותת "בצלמו" שי גליק, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים עו"ד קובי זנה, מבקשת העמותה לפתוח בבדיקה נגד זוהר על רקע דבריו בכנס איגוד המתכננים בשדרות.

בכנס אמר זוהר כי באמצעות כלי תכנוני, העירייה מבקשת לצמצם כניסת רוכשי דירות מהמגזר החרדי לעיר, אשר כידוע נמנעים ברובם ממגורים בבניינים רבי קומות. "היינו בדרך להפוך לבית שמש" אמר זוהר. "קלטנו לאורך השנים אלפי תושבים חרדים, ואנחנו מדורגים באשכול סוציו-אקונומי 3 מתוך 10. הדאגה שלי היא איך לשנות את תמהיל התושבים ולהביא אוכלוסייה חזקה יותר. החלטנו שלא תהיה בנייה נמוכה רק 10 קומות ומעלה. לא קראנו לזה 'אין כניסה לחרדים', אלא בנייה גבוהה. משפחות חרדיות רוכשות בדרך כלל את הדירות בקומה הראשונה או השנייה, ושאר הדירות נרכשות על ידי הציבור הלא חרדי".

נתיבות, צילום: ישראל יוסף נתיבות | צילום: ישראל יוסף נתיבות, צילום: ישראל יוסף

גליק ציין במכתב כי מדבריו של זוהר עולה "ריח חריף של גזענות נגד החברה החרדית תוך שימוש במשאבי המדינה לשם הגשמת מדיניות מפלה ומדירה". עוד נכתב כי "התבטאות מכוערת זו, מלבד שעומדת לכאורה בניגוד חוק אפליה, ייתכן שעולה היא אף לכדי עבירת הגזענות הקבועה בחוק העונשין".

העמותה הזכירה את המקרה בעפולה, בו העירייה אסרה על כניסת תושבי חוץ לפארק העירוני במטרה למנוע כניסת ערבים לפארק, מה שהוגדר על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר כהתנהלות פסולה וגזענית. בנוסף הזכירה העמותה את פסק דין קעאדן, לפיו נקבע כי על רשויות המדינה אסור להפלות אזרחים בשל מוצאם או השתייכותם הדתית או האתנית בכל הנוגע לבקשתם להתגורר בישובים בעלי אופי יהודי.

"אשר על כן אבקשכם לפתוח בבדיקה נגד זוהר ככל שהנכם מוצאים כי דבריו עולים לכדי גזענות הדרה והעלבת ציבור", ציין גליק. "אי פתיחה בחקירה תוכיח שיש איפה ואיפה ומותר לפגוע בציבור החרדי".

מעיריית נתיבות נמסר בתגובה: "הדברים מופרכים מיסודם. עיריית נתיבות רואה עצמה מחויבת ליצירת פתרונות דיור לכל תושבי העיר לרבות האוכלוסייה החרדית. במסגרת הבינוי המאסיבי בעיר יוחדו מאות יחידות דיור שמותאמות פונקציונאליות לאוכלוסייה החרדית ובמסגרת הסכם הגג הולכת ונבנית שכונה חדשה, 'רמות מאיר', שמיועדת לציבור החרדי בעיר. בנסיבות אלה הטענה בדבר גזענות או הדרה היא מופרכת. העירייה חותרת להגברת החוסן הכלכלי החברתי של העיר ומשקיעה מאמצים לגיוס אוכלוסייה חזקה שתתרום להשגת יעד זה".

ממשרד המשפטים נמסר כי "הפנייה התקבלה ותיענה כמקובל"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות