אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר בפד: "קצב התפשטות הקורונה יהיה גורם מכריע בהחלטת הריבית הקרובה" צילום: בלומברג

בכיר בפד: "קצב התפשטות הקורונה יהיה גורם מכריע בהחלטת הריבית הקרובה"

בכירי הבנק הפדרלי צפויים להתכנס בעוד כשבוע וחצי. נשיא הפד בדאלאס, רוברט קפלן: "נצטרך לבדוק מה ההתפתחויות בפועל בשבועיים הקרובים"

06.03.2020, 21:33 | שירות כלכליסט

נשיא הפדרל רזרב של דאלאס, רוברט קפלן, אמר כי קצב ההאצה של התפשטות נגיף הקורונה ברחבי ארה"ב יהיה גורם מכריע כאשר ישקול את הצורך בהפחתת ריבית נוספת בפגישתו עם קובעי המדיניות בהמשך החודש.

קראו עוד בכלכליסט

"אני הולך להסתכל בזהירות רבה מאוד על המסלול שעושים מקרים מאובחנים". אמר קפלן אתמול (ה') בראיון לטלוויזיה של בלומברג. "נצטרך לבדוק מה ההתפתחויות בפועל בעשרת הימים, בשבועיים הקרובים. זה יהיה גורם מפתח, כן, אני אשתמש בו בכדי לשפוט מה מתאים והאם נוכל לחכות עוד".

קפלן גיבה את החלטת הבנק המרכזי מיום שלישי להפחתה של הריבית בחצי אחוז, בצעד החירום הראשון מסוגו מאז המשבר הפיננסי ב-2008, תוך התגברות החשש כי התפרצות הנגיף מאיימת לעכב את ההתרחבות הכלכלית בארה"ב שהגיעה לשיא של כל הזמנים.

ועידת השוק הפתוח הקרובה צפויה להיערך ב-17 במרץ בוושינגטון. אמון המשקיעים התערער בעקבות גילויים נוספים של מקרי הידבקות בנגיף הקורונה ברחבי ארה"ב. מדד ה-S&P 500 נפל אתמול (ה') ביותר מ-3% בעוד האג"ח לעשר שנים צנחה ל-0.9% והדולר נחלש מול הין.

רוברט קפלן, צילום: בלומברג רוברט קפלן | צילום: בלומברג רוברט קפלן, צילום: בלומברג

קפלן אמר שהוא לא מתרגש מתגובות השוק מכיוון שמטרתו לא הייתה קשורה למצב הכלכלי של היום, והוסיף שהמדיניות המוניטרית אינה מיועדת להיות כלי לחיסול התנודתיות. במקום זאת, עם ההתפשטות הנמשכת של הנגיף, שיעורי ריבית נמוכים יותר עשויים לסייע בהתנגדות להידוק עתידי של התנאים הפיננסיים. "זה יעזור למתן או להקל חלק מההידוק הבלתי נמנע של התנאים הפיננסיים", אמר. דבר זה יגדיל "את הסבירות שכשנצא מהמצב, אנחנו יכולים לצאת ממנו חזקים יותר", אמר קפלן.

קפלן שוחח ערב פרסום דו"ח התעסוקה החודשי בארצות הברית. לדבריו, דיווחי הממשלה עשויים לשפוך פחות אור על האופן שבו הנגיף השפיע על הפעילות הכלכלית, שכן לוקח לזה זמן להופיע בנתונים. "מוקדם לשפוט", אמר. "לא הייתי מעלה השערות לגבי מה שידובר בישיבה במרץ".

גורמים רשמיים בפד לא אישרו את ציפיות השוק להורדת ריבית נוספת, כאשר היו"ר ג'רום פאוול לא נתן סימנים ברורים במסיבת העיתונאים שערך אחרי הורדת הריבית השבוע. ג'יימס בולארד, נשיא הפדרל ריזרב של סנט לואיס, אמר ברביעי כי לא יהיה נכון להניח שהפד יפחית שוב את הריבית בעוד שבועיים מכיוון שייתכן ויש מעט מידע חדש שמצדיק מהלך נוסף. הוא גם אמר כי ועידת השוק הפתוח תוכל תמיד לפעול בין ישיבות במידת הצורך.

בנוסף אמר קפלן כי למדיניות הפיסקלית עשוי להיות תפקיד במיתון ההשפעה של הנגיף. חלק מהבנקים המרכזיים מחוץ לארצות הברית דנו באמצעים שניתן לנקוט על מנת להשאיר את האשראי לעסקים קטנים הסובלים מכרסום באשראי שלהם כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה, שגרם לסגירתם של מפעלים בסין ושיבש את שרשרות האספקה העולמיות. קפלן אמר כי לפד אין את הכלים לקחת על עצמו הלוואות ממוקדות כאלה. "מה שאנחנו יכולים לעשות זה לעודד בנקים לנהוג בסבלנות מול לווים קטנים", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות