אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: אובחן חולה קורונה בישראל שמקור הדבקתו לא ידוע; מספר החולים עלה ל-39 צילום: הרצל יוסף

דיווח שוטף

לראשונה: אובחן חולה קורונה בישראל שמקור הדבקתו לא ידוע; מספר החולים עלה ל-39

ברקע התפשטות הקורונה, אובחן בפעם הראשונה בארץ חולה שנושא את הנגיף מבלי שמקור הדבקתו ידוע. האיש, בן 45 שעובד במד"א וסובל מדלקת ריאות, הגיע עצמאית לביה"ח בילינסון והושם בבידוד. מניין החולים בישראל זינק ל-39. שלושה מהם הבריאו, 35 במצב קל ומצבו של אחד מוגדר קשה

08.03.2020, 23:27 | שירות כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה - עדכונים אחרונים מהארץ ומהעולם

  

התחנות של חולי הקורונה בישראל: 

 

 
 
 
23:25 - בנוגע לחולה מספר 29 שאובחן בישראל נמסר כי מקור הדבקתו נכון לעכשיו אינו ידוע. החולה, עובד מגן דוד אדום שמתגורר במרכז הארץ, נמצא בבידוד. בית החולים בילינסון בפתח תקווה עדכן כי מדובר בגבר בן 45 שהגיע עצמאית למוסד הרפואי עם מחלת חום, ולאחר בירור נמצא שהוא נושא את נגיף הקורונה וסובל מדלקת ריאות. מצבו יציב.

עוד נמסר מבית החולים כי "כיוון שהאיש אינו עונה לקריטריונים כפי שהוגדרו של חולה קורונה, הוא טופל בשלב הראשוני ככל חולה רגיל המגיע למיון. אנשי צוות שהיו עמו במגע טרום האבחנה נשלחו לבידוד .החולה מאושפז במתחם מבודד בחדר בידוד תקני עם לחץ שלילי שמונע יציאת אוויר מהחדר למחלקה ומטופל על ידי צוות מיומן וממוגן באופן מלא. כל הצוותים שמטפלים בחולה עברו הדרכה קפדנית באשר להתמגנותם ומלווים על ידי יחידת למניעת זיהומים וצוות משרד הבריאות".

במד"א אמרו בנוגע לעובד כי "עם קבלת הידיעה ממשרד הבריאות, פעלנו לאיתור מהיר של כל מי שהיה במגע עם העובד במהלך השבועיים האחרונים, כדי שידווחו למשרד הבריאות וייכנסו לבידוד". במד"א הדגישו כי העובד לא היה חלק מ'צוות הקורונה' והוא לא בא במגע עם מטופלים שנחשדו כמי שנדבקו בנגיף.

מנכ"ל מד"א אלי בין אמר: "מד"א נמצא בחזית המאבק במגפת הקורונה ובהגשת רפואת חירום לכלל תושבי המדינה. הצוותים שלנו פועלים מתוך תחושת שליחות אמיתית וכך ימשיכו חרף כל הסכנות והאיומים".
 
23:18 - אחד מ-39 חולי הקורונה שאובחנו עד כה בישראל הוא עובד מד"א שאושפז להמשך טיפול בבית החולים. מצבו מוגדר טוב. במד"א ציינו כי עם קבלת הידיעה שמדובר בעובד הארגון, נעשו פעולות לאיתור של כל מי שהיה במגע עם העובד במהלך השבועיים האחרונים, על מנת שייכנסו לבידוד ויעדכנו את משרד הבריאות. במד"א ציינו עוד כי העובד לא בא במגע עם מטופלים שנחשדו כמי שנדבקו בנגיף הקורונה.

22:20 - הנגיף ממשיך להתפשט בישראל: משרד הבריאות עדכן הערב (יום א') כי מניין החולים בנגיף קורונה בארץ עלה ל-39. מדובר בעלייה של 14 חולים לעומת אתמול. בנוגע לחולה מספר 29 שאובחן בישראל נמסר כי מקור הדבקתו נכון לעכשיו אינו ידוע. החולה, גבר בשנות ה-40 לחייו תושב מרכז הארץ, נמצא בבידוד. נמסר כי פרטים מלאים על החקירה האפידמיולוגית ומיקומים מדויקים יפורסמו בהקדם.

 

בנוגע לחולים ממספר 30 עד מספר 39 נמסר כי חמישה מהם הגיעו מחו"ל (שניים מאוסטריה, אחד מאיטליה, אחד מספרד ואחד מבלגיה). חמשת האחרים נדבקו בארץ מחולים אחרים מאומתים. גם בנוגע אליהם יימסרו בהמשך פרטים מלאים על החקירות האפידמילוגיות ומיקומים מדויקים.
 
22:00 - משרד הבריאות עדכן הערב כי מספר החולים בנגיף בישראל עלה ל-28 .

 

חולה מספר 26 היא תושבת אזור מחוז חיפה ששבה מטנריף שבספרד בשלושה במרץ. היא נכנסה לבידוד כבר באותו היום ומאז לא היו לה מגעים נוספים. עוד נמסר כי מצב בריאותה טוב. האישה יצאה מישראל לטנריף דרך מדריד ב-25 בפברואר בטיסת איבריה.

 

טיסות הלוך:

1. טיסת איבריה מתל אביב למדריד בתאריך 25.2.20 שעת המראה 06:00 ושעת נחיתה 10:30. מספר טיסה ib3317

2. טיסת המשך איבריה ממדריד לטנריף בתאריך 25.2.20 שעת המראה 13:45 שעת נחיתה 15:35. מספר טיסה ib3940.

 

טיסות חזור:

1. טיסת איבריה מטנריף למדריד בתאריך 3.3.20. שעת המראה 11:05 שעת נחיתה 14:55. מספר טיסה ib3943.

2. טיסת המשך איבריה ממדריד לתל אביב בתאריך 3.3.20. שעת המראה 17:00 שעת נחיתה 22:45. מספר טיסה ib3316.

 

כל מי שהיה בטיסות הנ"ל מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

 

חולה מספר 27 הוא תושב הצפון. הוא יצא מתל אביב לווינה שבאוסטריה ב-29 בפברואר בטיסה os860 שהמריאה בשעה 06:15 מישראל ושב מווינה ב-5.3 בטיסה OS861 שהמריאה ב-13:30 ונחתה בישראל ב-17:15. מנתב"ג הוא לקח רכבת בשעה 18:05 ישירות לעכו. בעכו נסע עם מכוניתו ונכנס לבידוד מוחלט בביתו, שם הוא נמצא בבידוד ביתי.

 

כל מי שהיה בטיסות או ששהה במקומות שצוינו לעיל בימים ובשעות המפורטים מעלה מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

 

חולה מספר 28 הוא תושב ירושלים בן 60 שנדבק מתייר מצרפת. החולה נמצא בבידוד ביתי מ-6 במרץ.

 

להלן המקומות והתאריכים שבהם נכח, המחייבים את מי שהיו בקרבתו להיכנס לבידוד:

 

1. בתאריכים 3.3.20 עד 4.3.20 בחנות אופטיקה יונה קורן בע"מ רחוב מלכי ישראל 16 ירושלים, בין השעות: 9:30-14:00 ובין השעות 17:00 -19:30.

2. בתאריך 5.3.20 בחנות אופטיקה יונה קורן בע"מ רחוב מלכי ישראל 16 ירושלים בין השעות 9:30 -14:00.

3. בתאריך 5.3.20 במסעדת BIGA במרכז המסחרי באריאל בין השעות 20:00-21:30.

 

כל מי ששהה במקומות שצוינו לעיל בימים ובשעות המפורטים מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

21:10 - באיטליה מדווחים הערב (יום א') על זינוק חד במניין קורבנות נגיף הקורונה במדינה. לפי הסוכנות להגנה אזרחית 133 בני אדם מתו מהנגיף רק ביממה האחרונה. 103 מהם במחוז לומברדיה בצפון איטליה - המחוז שממנו התפשט הנגיף לשאר המדינה.

 

לפי גורם איטלקי שצוטט בסוכנות הידיעות רויטרס מניין קורבנות הקורונה במחוז לומברדיה זינק ביממה האחרונה מ-154 ל-257 בני אדם. מספר המתים באיטליה כולה עלה מ-233 ל-366. במספר הנדבקים נרשם זינוק של כ-25% - מ-5,883 ל-7,375 בני אדם. BBC דיווחה שבין הנדבקים נמצא גם הרמטכ"ל האיטלקי, סלבטורה פרינה. הוא סיפר שהוא בבידוד ומצבו טוב.

חייל במחסום באיטליה, צילום: אי פי איי חייל במחסום באיטליה | צילום: אי פי איי חייל במחסום באיטליה, צילום: אי פי איי

נגיף הקורונה, שהתפרץ בסוף 2019 במחוז חוביי בסין, הגיע לאיטליה לפני כשבועיים. לפי הרשויות באיטליה מבין אלו שנדבקו בנגיף החלימו עד כה 622 אנשים. כ-650 מאושפזים בטיפול נמרץ. אחרי סין, שבה מתו 3,097 מתוך 80,695 נדבקים, איטליה היא המדינה שסובלת מהנגיף יותר מכל מדינה בעולם.

רוב קורבנות נגיף הקורונה באיטליה מגיעים ממחוז לומברדיה. נכון לאתמול 85% ממקרי ההידבקות בנגיף הקורונה במדינה ו-92% ממקרי המוות נרשמו בלומברדיה (שבירתו מילאנו) ובעוד שני מחוזות בצפון המדינה, ונטו ואמיליה-רומנה. באיטליה ציינו אתמול שקורבנות הנגיף הם בעיקר קשישים שסבלו ממחלות רקע, ושהגיל הממוצע של החולים שמתו הוא יותר מ-81.

איטליה נקטה צעדים דרסטיים בניסיון לבלום את התפשטות הנגיף, שהגיע כמעט לכל המחוזות במדינה. הלילה החליטה הממשלה להטיל סגר על רבע מאוכלוסיית המדינה, כ-16 מיליון איש, ב-15 מחוזות. בצו ממשלתי הוחלט שהסגר יישאר בתוקף עד 3 באפריל. כניסה לאזורים אלה ויציאה מהם תתאפשר רק במקרים חריגים.

בכל המחוזות שמופיעים בצו יבוטלו כל אירועי הספורט, התרבות והדת. בתי הספר, המוזיאונים, חדרי הכושר ושאר מקומות הבילוי יישארו סגורים לפחות עד 3 באפריל. איטליה, שמנסה לגייס רופאים חדשים כדי להתמודד עם העומס, גם אסרה על עובדים במערכת הבריאות לעזוב את אותם אזורים.

אוגרים מזון במילאנו, איטליה, צילום: אי פי איי אוגרים מזון במילאנו, איטליה | צילום: אי פי איי אוגרים מזון במילאנו, איטליה, צילום: אי פי איי
 
 
20:50 - חברת התעופה ישראייר הודיעה הערב (א') כי בשל התפשטות נגיף הקורונה היא צפויה להשעות את טיסותיה למספר יעדים. כך, טיסות ישראייר למדריד יושעו עד סוף מרץ. טיסות החברה לאתונה יושעו עד תחילת אפריל. הטיסות לבוקרשט יושעו עד סוף אפריל, הטיסות לוורנה עד סוף מרץ והטיסות ליוון - עד סוף מרץ.

 

לפי דיווח אי.די.בי, חברת התעופה חווה ירידה חדה בהיקף ההזמנות והטיסות הצפויה לפגוע מהותית בהכנסות ובתוצאות הכספיות של ישראייר. לפי הודעת החברה, ישראייר נמצאת בדיונים עם משרד האוצר לשם קבלת תמיכה ממדינת ישראל. עוד מדגישה החברה, כי נגיף קורונה עשוי להשפיע על עיתוי מכירת ישראייר.

 
19:30 -  ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (א') כי מחר יוחלט אם לחייב בידוד לכל החוזרים מחו"ל. לדבריו, ביממה הקרובה יוחלט אם לחייב את כל המגיעים לארץ, ישראלים ותיירים, להיכנס לבידוד. "אנחנו במצב של שליטה, לא מדברים על לסגור את שערינו". שר הבריאות ליצמן אמר: "מניין החולים עלה ליותר מ-25". מנכ"ל המשרד הוסיף: "לוקחים בחשבון שיקולים כלכליים, אך אם אין בריאות אין כלכלה" .
 
 
 
 
19:10 - אל על מאריכה באופן אוטומטי את תוקף המעמד המתמיד של חברי מועדון הנוסע המתמיד בגלל משבר הקורונה - כך עולה מתוכנו של דיוור מיוחד שנשלח לחברי המועדון לפני שעה קלה. על פי תוכן הדיוור, מודיעה אל על לחברי מועדון הנוסע המתמיד המחזיקים במעמד זהב כי תאריך את מועד פקיעת מעמד הזהב בחצי שנה נוספת. עוד מודיעה אל על לחברי מועדון הנוסע המתמיד כי אם יצברו 750 נקודות נוסע מתמיד במהלך תקופת ההארכה, תאריך החברה את תוקף מעמד הזהב בשנה מלאה.
 
לפי תוכן הדיוור: "אנו באל על מבינים שאירועי השבועות האחרונים משפיעים על פעילותך ועל תכניותיך בעתיד הקרוב". ההטבה, לפי אל על, מיועדת לחברי מועדון שמועד פקיעת מעמדם אמור לחול במאי עד אוגוסט 2020 ומיועדת לכל דרגות הנוסע המתמיד של אל על - כסף, זהב, פלטינה וטופ פלטינה - אך עם זאת, הטבה זו אינה ניתנת לחברי מועדון שאינם טסים בפועל - כלומר כאלה שהגיעו למעמד בזכות צבירות נקודות מכרטיסי אשראי (למעט מקרים בהם נצברו 1,000 נקודות בסיס).
 
19:00 - גורמים במחוז לומברדיה שבצפון איטליה מסרו כי מניין המתים מנגיף הקורונה זינק ל-257 מ-154 תוך יממה אחת. מדובר בזינוק של 103 מקרי מוות במחוז, שנחשב למוקד התפרצות הנגיף באיטליה. מניין המתים הכולל באיטליה צפוי להתפרסם מאוחר יותר.

בהולנד דיווחו היום הרשויות שחצי מהנדבקים בקורונה חזרו מאיטליה. לפי רשויות הבריאות במדינה, מספר המתים מהנגיף עלה לשלושה ומספר הנדבקים במדינה עלה ל-265, כאשר 131 מהם ביקרו באיטליה.

 
18:20 - מפנה בגישה ברקע החשש להתפשטות נגיף הקורונה בישראל: אנשי משרד הבריאות הציגו אחר הצהריים (א') בדיון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו עמדה שלפיה על כל השבים לישראל מכל רחבי העולם להיכנס לבידוד למשך 14 ימים. בכך מקווים במשרד הבריאות לצמצם באופן ניכר את סכנת ההידבקות מהנגיף. בשעה 19:15 בערב יערוך משרד הבריאות תדרוך בהשתתפות ראש הממשלה, שר הבריאות יעקב ליצמן, ראש המל"ל ובכירי משרד הבריאות.
 
 

נתב"ג, צילום: רויטרס נתב"ג | צילום: רויטרס נתב"ג, צילום: רויטרס

 

 

הדיון בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו עסק בהרחבת רשימת המדינות שחייבות הפניה לבידוד. בין היתר נבחן אם להכניס את ארצות הברית או חלקים ממנה לרשימה הקיימת. ברקע הדברים שוחח נתניהו עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.

 

נתניהו רוצה לשמור על תיאום מלא עם האמריקאים, ומשרד הבריאות לוחץ על הכנסת ארצות הברית לרשימה. נתניהו וסגן הנשיא פנס סיכמו על עריכת שיחות המשך בין הצוות הישראלי להתמודדות עם נגיף הקורונה לצוות האמריקאי, בהשתתפות מתאמת הטיפול בנגיף בבית הלבן ד"ר דברה בירקס. השיחות יתקיימו במטרה לקדם שיתוף פעולה טכנולוגי ומדעי ובהתמודדות המשותפת עם אתגרי הנגיף.
 
במקביל, משרד הבריאות הציג היום בישיבת הממשלה עמדה הפוכה למגמה המסתמנת להאריך את חופשות של הילדים בבתי הספר. אנשי משרד הבריאות טענו שלא רק שלא נכון להאריך את החופשות, אלא שכדאי אפילו להאריך את משך הלימודים. הסיבה: כאשר הילדים מסתובבים - סיכויי ההידבקות גבוהים יותר.

ראש הממשלה נתניהו אמר אמש כי הוא מתכוון לבקש לגייס תלמידים וחיילים לחיטוי מתקנים ציבוריים כדי להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. "אנחנו חייבים לחטא מתקנים ציבוריים. הנגיף הזה רגיש לאקונומיקה. חייבים לפעול בצורה מסודרת ולחטא תחנות רכבת, אוטובוסים וכד'. לצורך זה, אגייס בתקופת החופש, וייתכן שזה יהיה חופש מורחב, את הנוער גם בבתי הספר וגם במסגרת תנועות הנוער בצורה מאוד מוקפדת לעזור בחיטוי", אמר אמש נתניהו.

 
 
17:45 -  יוון הודיעה היום על איסור אירועי ספורט עם צופים וביטול טיולי בית ספר למשך שבועיים, לאחר שמספר הנדבקים בנגיף הקורונה במדינה עלה בשבעה - ל-73 - על כך מדווחת סוכנות רויטרס. בהודעת משרד הבריאות ביוון נמסר כי הצעדים ייבחנו באופן רציף וכי כל החלטה על סגירה זמנית של בתי ספר תתקבל לגופו של עניין. יוון דיווחה על המקרה הראשון של קורונה ב-26 בפברואר - אישה שחזרה מאיטליה. רבים מהאנשים שנדבקו בנגיף היו עולי רגל שיצאו לסיור באתרים דתיים במצרים ובישראל בסוף פברואר.
 
17:00 - המשטרה חקרה את האדם שהתעטש בכוונה על פקחי משרד הבריאות באזהרה. כזכור, אותו אדם התעמת עם הפקחים, קרא לעברם קריאות וקילל אותם. בתוך כך, מסרה המשטרה כי הקימה כוח מיוחד עם משרד הבריאות, שיסייע באכיפת תנאי הבידוד ויאתר מפרי בידוד. עד עתה, פתחה המשטרה בתשע חקירות פליליות בגין הפרת תנאי בידוד.
 
בריטניה - מניין הנדבקים בנגיף הקורונה במדינה עלה ל-273. עד אתמול אובחנו ברחבי המדינה 209 בני אדם. על פי משרד הבריאות הבריטי, יותר מ-23 אלף בני אדם נבדקו כדי לשלול את הימצאות הנגיף בגופם. מניין המתים בבריטניה עומד כעת על שניים. מדובר בזינוק שיא במניין הנדבקים ביממה בבריטניה.

15:40 - במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, משרד החינוך בעזה הודיע על ביטול הלימודים בבתי הספר היסודיים וגני הילדים ברצועה עד לסוף השבוע.

עוד שני חולים בנגיף הקורונה מתו בהולנד, ובכך עלה לשלושה מניין המתים במדינה. כך מסרו גורמים רשמיים במערכת הבריאות בהולנד. עד כה נדבקו בהולנד 265 בני אדם. 

15:30 - שינויים בפעילות נתב"ג בגלל הקורונה: רשות שדות התעופה הודיעה כי במסגרת צמצום הפעילות, הנובעת ישירות מנגיף, היא מעבירה את כל הטיסות הבינלאומיות של חברות התעופה מטרמינל 1 לטרמינל 3. טרמינל 1 משמש כיום בעיקר פעילות של חברות לואו קוסט. סגירת טרמינל 1 תיכנס לתוקף בשבת הקרובה ותישאר בתוקף עד סוף אפריל.

טרמינל 1, צילום: חגי דקל טרמינל 1 | צילום: חגי דקל טרמינל 1, צילום: חגי דקל

14:35 - ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי מזהיר ש"על רקע המחסור בפועלים מסין והאיסור על כניסת פועלים מבית לחם, ספק גדול אם בראשון בספטמבר יהיו לנו מספיק כיתות לימוד וגני ילדים". בשל המשבר התקציבי, טרם הועברו לרשויות מקומיות הרשאות לתקציבים לבניית כיתות וגני ילדים לספטמבר הקרוב. כעת אומר רביבי ש"אנחנו כבר לא בבעיית תקציב אלא במחסור בפועלים".

14:30 - משרד הפרסום מקאן אוסר על עובדיו לטוס לחופשות בחו"ל. במייל שהופץ היום לכל עובדי המשרד נכתב: "על מנת למנוע את התפשטות הקורונה ולהבטיח את בריאות העובדים, כמו גם את יציבות הפעילות של מקאן בתקופה מאתגרת זו, נבקש להודיעכם כי אנו לא מאפשרים יציאה של עובדי החברה לחופשה לצורך נסיעות לחו"ל. על כן, החופשות לחו"ל אשר אושרו טרום המצב החדש, מבוטלות".

13:45 - יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד: "יש כרגע איום גדול שקם על כלל הענפים במדינה הקשור להתפשטות מגיפת הקורונה. אנחנו מוטרדים מכך מאוד ובפרט מעתיד התעשייה שאתן ואתם מובילים".

בר דוד התייחס בדבריו גם לאפשרות שיוטל סגר על הרשות הפלסטינית כדי למנוע את התפשטות המחלה: "סגר על עשרות אלפי עובדים פלסטינים שבאים כל בוקר לעבודה יוביל לקריסת הענף כולו. קריסת הענף כולו, זה אומר קריסת הכלכלה במדינת ישראל".

עוד הוסיף: "הקורונה זה מגה אירוע. ניסו להמעיט בערכו אבל הוא ייצר לנו בעיה קשה בתיירות ובתעופה ואם לא יימצא פתרון אנחנו נראה את חברות התעופה הישראליות אל על, ארקיע וישראייר, קורסות. זה דבר שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו.

"אני פונה מבמה זו למנכ"ל האוצר, לשר האוצר ולראש הממשלה: זו העת לא לדבר ולא להקים ועדות, זו העת לשים רשתות ביטחון מתחת לתעשיות הקורסות של מדינת ישראל. על המדינה לתמוך בתעשיות הקורסות האלה, אחרת כל המדינה תקרוס ויחד איתה עשרות אלפי מפוטרים ומובטלים". 

ארנון בר דוד , צילום: אוראל כהן ארנון בר דוד | צילום: אוראל כהן ארנון בר דוד , צילום: אוראל כהן

13:00 - בכירים במערכת הבריאות מזהירים את ציבור אוהדי הספורט בישראל שלא להגיע לאירועי ספורט המוניים באופן כללי, ובפרט לקלאסיקו של הכדורסל הישראלי הערב (ראשון, 21:00) בין הפועל ירושלים למכבי תל אביב בארנה בבירה, כמו גם לרבע גמר גביע המדינה מחר באצטדיון סמי עופר בין מכבי חיפה להפועל באר שבע. ד"ר ענת אנגל, מנהלת בית החולים וולפסון התארחה היום באולפן ynet ואמרה נחרצות: "ההיגיון הבריא אמור להיות לא להגיע. האדם הפרטי יכול להחליט עבור עצמו. צריך להימנע ממה שאפשר".

 

שחקני מכבי תל אביב, צילום: עוז מועלם שחקני מכבי תל אביב | צילום: עוז מועלם שחקני מכבי תל אביב, צילום: עוז מועלם

12:15 - שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס הבוקר (יום א') לפני כניסתו לישיבת הממשלה למהלכים לבלימת התפשטות נגיף הקורונה בארץ, ואמר כי ישנה אפשרות שיוכרזו בהמשך הנחיות כלליות. "יכול להיות שיהיו צעדים גדולים במשך היום", אמר. הוא נשאל אם היו לו מחלוקות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע להגבלות על החוזרים ממדינות בארה"ב והשיב שהנושא טרם הוכרע: "אנחנו הולכים לשבת על זה ולהחליט".

בישיבה עצמה עדכן ליצמן כי נכון להיום דיווחו על בידוד בית כ-20 אלף ישראלים. ההערכה היא שהמספר האמיתי של הישראלים הנדרשים לבידוד גבוה יותר. במשרד החינוך ציינו הבוקר כי 3,628 תלמידים ו-250 עובדי הוראה נמצאים כעת בבידוד. ליצמן טען כי הצעדים הנוקשים שבהם נקטה ישראל עובדים, והשווה כדוגמה את ישראל, שבה ידוע על 25 שנדבקו בקורונה, לשווייץ - שבה יש 270 חולים. "זה פי 10. זה בגלל שהחמרנו ועשינו את הצעדים הנכונים ולא מסתכלים אם צוחקים או משמיצים אותנו. הציבור צריך להקשיב לנו כי אנחנו אחראים, אף אחד לא יודע את המצב מבחוץ", אמר ליצמן.

ראש הממשלה נתניהו טען גם הוא בישיבת הממשלה שישראל נמצאת במצב טוב הרבה יותר ממדינות אחרות מבחינת התפשטות הנגיף. "אנחנו פועלים באחריות ובקור רוח. אני מקיים דיון בנושא כמה פעמים ביום. בזכות הצעדים שהובלנו אני יכול להגיד שהמצב בישראל בשליטה והוא בין הטובים ביותר בעולם אם לא הטוב ביותר", טען נתניהו.

לדבריו, "אנחנו נפעל היום כדי לקדם את הצעדים שקבעתי: אחת, נחטא מתקנים ציבוריים. שתיים, נגייס את חיל האוויר וחברות התעופה כדי להבטיח בכל מצב את המשכיות שרשרת האספקה החיונית למשק הישראלי. שלוש, נגייס את מיטב המוחות בישראל כדי להפריד ביעילות בין בריאים לחולים. מחר נקיים ישיבה מאוד חשובה של גורמי המדע והבריאות במטרה להרחיב מאוד את מספר הנבדקים ולצמצם מאוד את משך הזמן הדרוש לקבלת תוצאות הבדיקה. ארבע, נקים קרן לסיוע תזרימי. שר האוצר יציג עכשיו קרן של ארבעה מיליארד שקל שהוא מתווה הסיוע לחברות שמושפעות כלכלית מהתפשטות הנגיף".

ליצמן, צילום: אלכס קולומויסקי ליצמן | צילום: אלכס קולומויסקי ליצמן, צילום: אלכס קולומויסקי

הבוקר התקיים דיון חירום במשרד הכלכלה עם נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין. לין אמר לשר הכלכלה אלי כהן כי במגזר הקמעונאי (למעט מרשתות המזון), מדווחים על ירידות של למעלה מ 30% במחזור, על כן, יש להיערך להפעלת שורה של צעדים כדי למנוע מצב של קריסת עסקים מחמת התפשטות נגיף הקורונה. "משרד האוצר טרם הפנים את חומרת הבעיה והוא הולך בקו שיכול לגרום נזק חמור למשק. על משרד האוצר כבר היום להכין את נוסחת הפיצוי ההולמת ולקבוע בדומה לאיטליה, שכל עסק שהמחזור שלו ירד למעלה מ-25% בשני חודשי הפעילות האחרונים, יזכה לפיצוי מידי על הירידה במחזור וברווחים", אמר לין.

10:40 - בהלת הקורונה הביאה בשבוע האחרון לביטולים של אירועים רבים ונראה שכמעט אין סקטור במשק שהיא לא משפיעה עליו. לכלכליסט נמסר כי בהנהלת בתי המשפט הוקם צוות היערכות שבראשו עומד מנהל בתי המשפט, השופט ד"ר יגאל מרזל, אשר בוחן את ההתפתחויות וההשפעות האפשריות של נגיף הקורונה על פעילות הרשות השופטת. הצוות פועל ליישום הנחיות משרד הבריאות בנושא ומקיים הערכות מצב שוטפות וישיבות הערכות. בשלב זה פועלים בתי המשפט ברחבי הארץ כרגיל והדיונים בהם מתקיימים כסדרם. בהנהלת בתי משפט עדכנו כי ככל שיהיה שינוי בלוחות הדיונים או בפעילותם של בתי המשפט, תוציא הנהלת בתי המשפט הודעה מסודרת לציבור.

 

09:50  - משרד הבריאות עדכן כי אחת מחולות הקורונה שאובחנו בארץ, הצביעה ביום הבחירות בקלפי 21 בבית ספר אבן חן בשוהם, בין השעות 20:00-20:10, ומבקש מכל מי שפקד את הקלפי באותה העת להיכנס לבידוד ביתי. שאלות בנוגע לתנאי הבידוד ניתן להפנות למוקד משרד הבריאות בטלפון *5400.

 התפשטות הקורונה בעולם

 

09:15 - החמרה נוספת נרשמה היום (א') במצבו של נהג האוטובוס בן ה-39 שנדבק בקורונה מקבוצת צליינים יוונים שהסיע. הנהג, תושב מזרח ירושלים, סובל מחום גבוה ומאושפז במצב קשה עם דלקת ריאות חמורה.  לפי משרד הבריאות, הנהג בא במגע עם תיירים מספרד, גרמניה ויוון. הוא הגיע ביום חמישי אחר הצהריים לחדר המיון בבית החולים פוריה בטבריה כשהוא סובל מחום וקשיי נשימה. בתוך זמן קצר הוא הועבר לבידוד.

09:05 - האו"ם ביטל פגישות הכנה קריטיות לקראת ועידת האקלים שאמורה להיערך בנומבר בגלזגו, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה – כך הודיע הארגון בסוף השבוע. כבר בשבוע שעבר התריעו פעילי אקלים שמגיפת הקורונה מסכנת את ההכנות לוועידה, שמכונה COP26, ושנחשבת לוועידת האקלים החשובה ביותר מאז ועידת פריז מ-2015. זאת, מכיוון שבמסגרתה אמורות המדינות השונות לקבוע יעדים אגרסיביים יותר לצמצום פליטות גזי חממה. גורמים רבים בתחום סבורים שתהיה זו ההזדמנות האחרונה להכניס את מדינות העולם למסלול שיאפשר להמנע מההשלכות החמורות ביותר של ההתחממות הגלובלית.

אנטוניו גוטרס מזכ"ל האו"ם , צילום: אי פי איי אנטוניו גוטרס מזכ"ל האו"ם | צילום: אי פי איי אנטוניו גוטרס מזכ"ל האו"ם , צילום: אי פי איי

המפגשים המוקדמים אמורים לסלול את הדרך לוועידה, וליצור מסגרת של סיכומים ראשוניים שיאפשרו קבלת החלטות משמעותיות במהלכה. ואולם, בעקבות התפשטות הנגיף, החליט האו"ם לבטל את המפגשים שהיו אמורים להערך בסוף אפריל בבון שבגרמניה ובמקומות נוספים. "מדובר בצעד יוצא דופן שנועד להגביל את התפשטות COVID-19 ולהגן על בריאותם ושלומם של משתתפי הפגישות", נמסר מהאו"ם לפי דיווח של רויטרס.

09:00 - ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה חתם הבוקר (ראשון) על צו שמטיל סגר על כרבע מתושבי המדינה במטרה להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה. הצו יגביל את התנועה במחוז לומברדיה שבירתו מילאנו, במחוז ונטו שבירתו ונציה וב-13 מחוזות נוספים בצפון המדינה, ויישאר בתוקף עד ל-3 באפריל. כניסה לאזורים אלה ויציאה מהם תתאפשר רק במקרים חריגים. מספר הנדבקים בנגיף באיטליה זינק אתמול ל-5,883 בני אדם, ועד כה מתו כתוצאה ממנו 233 בני אדם.

המטרו במילאנו, צילום: גטי אימג המטרו במילאנו | צילום: גטי אימג'ס המטרו במילאנו, צילום: גטי אימג

דרום קוריאה דיווחה על 93 מקרי הידבקות חדשים ביממה האחרונה במדינה, ומספר הנדבקים הכולל בה עומד כעת על 7,134. מדובר בירידה לעומת 448 מקרים חדשים שנחשפו ביממה הקודמת, אך גורמי הבריאות הזהירו כי המספרים עשויים להשתנות ככל שיתקבלו תוצאות של יותר בדיקות.

בארה"ב - אדם שלישי שהשתתף בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון נדבק בנגיף. הרשויות במחוז לוס אנג'לס שבו הוא מתגורר מסרו כי ייתכן שאותו אדם נחשף לנגיף בכנס עצמו. באיפא"ק מסרו אתמול כי שניים ממשתתפי הכנס אובחנו כנשאי הנגיף, וייעצו למשתתפים לפנות לגורמי הבריאות. בכנס שהתקיים בשבוע שעבר השתתפו אלפי בני אדם, בהם השגרירים הישראלים רון דרמר ודני דנון, סגן הנשיא האמריקני פנס, מזכיר המדינה מייק פומפאו וחברי קונגרס רבים.

משרד הבריאות של ארגנטינה מסר כי גבר בן 64 שנדבק בנגיף הקורונה מת כתוצאה מהמחלה. זהו המוות הראשון מהנגיף בדרום אמריקה. ממשרד הבריאות נמסר כי האיש, תושב בואנוס איירס, שב לארגנטינה מאירופה, שם ככל הנראה נדבק, ב-25 בפברואר. הוא אושפז ב-4 במרץ וסבל ממחלות רקע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
לטבע דרכים משלו להתמודד עם פיצוץ האוכלוסין בכדור הארץ
בני האדם לא דואגים שתוך מאה שנה גדלנו מ700 מיליון ל8 מיליארד, הרי תמיד אפשר לגור במגדלים, לגדל אוכל במעבדה ואת החיות בר לשמור בגן חיות ולעזאזל עם חיסול המשאבים הטבעיים ומרחבי המחיה של החיות. אבל ההיסטוריה מלמדת שכל 50-100 שנה פרצה מגיפה עולמית שהחזירה את הסדר על כנו וכל הטכנולוגיה לא תעזור מול חיידקים אלימים ומתוחכמים יותר שיודעים להסוות את עצמם ולדגור תקופה ארוכה בטרם יפרצו
זקן השבט  |  09.03.20
1.
לטבע דרכים משלו להתמודד עם פיצוץ האוכלוסין בכדור הארץ
בני האדם לא דואגים שתוך מאה שנה גדלנו מ700 מיליון ל8 מיליארד, הרי תמיד אפשר לגור במגדלים, לגדל אוכל במעבדה ואת החיות בר לשמור בגן חיות ולעזאזל עם חיסול המשאבים הטבעיים ומרחבי המחיה של החיות. אבל ההיסטוריה מלמדת שכל 50-100 שנה פרצה מגיפה עולמית שהחזירה את הסדר על כנו וכל הטכנולוגיה לא תעזור מול חיידקים אלימים ומתוחכמים יותר שיודעים להסוות את עצמם ולדגור תקופה ארוכה בטרם יפרצו
זקן השבט  |  09.03.20