אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לבנון על סף קריסה: "לא נוכל לעמוד בהחזר החובות" צילום: AFP

לבנון על סף קריסה: "לא נוכל לעמוד בהחזר החובות"

ראש הממשלה חסן דיאב אמר כי עתודות המטבע הזר של המדינה הגיעו לרמה "קריטית ומסוכנת". בנאום בטלוויזיה אמר דיאב: "איך נוכל לשלם לנושינו בחו"ל כשהלבנונים לא יכולים אפילו למשוך כסף מחשבונות הבנק שלהם?"

08.03.2020, 10:53 | שירות כלכליסט

לבנון הודיעה כי לא תוכל לעמוד בתשלומי החובות שלה, ועצרה תשלום אג"ח בהיקף 1.2 מיליארד דולר שהיה מתוכנן למחר, מה שמציב את המדינה השקועה בחובות במסלול הבטוח אל עבר חדלות פירעון, בעודה נאבקת במשבר כלכלי חמור.

קראו עוד בכלכליסט

בדברים שנשא בטלוויזיה אמר ראש ממשלת לבנון חסן דיאב שעתודות המטבע הזר של המדינה הגיעו לרמה "קריטית ומסוכנת", ושיש בהן צורך כדי למלא צרכים בסיסיים של המדינה. דיאב קרא למשא ומתן "הוגן" עם הנושים במטרה להבנות מחדש את החוב.

הפגנות בביירות נגד הממשלה בשל המשבר  הכלכלי, צילום: אי פי איי הפגנות בביירות נגד הממשלה בשל המשבר הכלכלי | צילום: אי פי איי הפגנות בביירות נגד הממשלה בשל המשבר  הכלכלי, צילום: אי פי איי

חדלות הפירעון תהווה תחילתו של שלב חדש במשבר שמכה בכלכלת המדינה מאז אוקטובר, אשר כבר הוריד 40% מערך המטבע המקומי, מונע מבעלי חשבונות גישה לכספם וחסכונותיהם, ומתדלק את האבטלה הגואה ואי השקט כללי.

המשבר הנוכחי נתפס כמסוכן אף יותר ליציבות המדינה ממלחמת האזרחים שהשתוללה בה בשנים 1990-1975. "איך נוכל לשלם לנושינו בחו"ל כשהלבנונים לא יכולים אפילו למשוך כסף מחשבונות הבנק שלהם?" אמר דיאב. "החוב שלנו הפך לגדול ממה שלבנון יכולה לשאת, וגדול יותר מיכולתנו לעמוד בתשלומי הריבית".

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב , צילום: AFP ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב | צילום: AFP ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב , צילום: AFP

המשבר שהתבשל במשך זמן ארוך התפוצץ בשנה שעברה לאחר שזרימת ההון אל המדינה נחלשה ומחאות פרצו נגד השחיתות שלטונית והממשל כושל. "אנו משלמים את מחיר הטעויות של העבר. האם עלינו להנחיל אותן גם לילדינו?", שאל דיאב. הלבנונים "חיו חלום אשלייתי שבו הכל היה בסדר, בעוד לבנון שוקעת למעשה בעוד ועוד חובות", הוא אמר.

עד כה לא נראו סימנים מצד מדינות שעזרו ללבנון בעבר, שבכוונתן לחלץ אותה מהמשבר הנוכחי. ממשלות מערביות מתעקשות שעל ביירות לחוקק ראשית רפורמות במטרה להילחם בבזבוז ובשחיתות.

דיאב מונה לתפקידו בינואר בגיבוי חיזבאללה ובנות בריתה. ראש הממשלה לשעבר סעד אל חרירי – בן ברית של מדינות המערב והמפרץ, נשאר מחוץ לממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות