אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הורדת דירוג לקבוצת דלק עשויה לאלץ אותה להחזיר 100 מיליון דולר צילום: עמית שעל

הורדת דירוג לקבוצת דלק עשויה לאלץ אותה להחזיר 100 מיליון דולר

החברה שבשליטת יצחק תשובה צנחה ב-47% מתחילת השנה ושיעור המינוף שלה זינק; אם דירוג האשראי שלה יירד מתחת לקבוצת ה-A, הבנק הצרפתי BNP פאריבה שהלווה לה 200 מיליון דולר יוכל לדרוש החזר מיידי של מחצית מהסכום

08.03.2020, 11:27 | יניב רחימי

הצלילה במניית קבוצת דלק מעמידה אותה בסכנה להורדת דירוג, ועשויה לגרום לה להחזיר מחצית מהלוואה שלקחה.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה נהנית, נכון להיום, מדירוג אשראי של A ו-A2 ממעלות ומידרוג בהתאמה. תרחיש של הורדת דירוג מתחת לקבוצת ה-A יאפשר לבנק הצרפתי BNP פאריבה שהעמיד לקבוצת דלק הלוואה של 200 מיליון דולר לדרוש פירעון מיידי של 50% מההלוואה.

בנק BNP פאריבה, צילום: בלומברג בנק BNP פאריבה | צילום: בלומברג בנק BNP פאריבה, צילום: בלומברג

לא זו אף זו, בהסכם ההלוואה הוגדרו אירועים מסוג Margin Call, לפיהם במקרה של נפילה של 20% משווי הסל של חברות דומות או במדד פוטסי 100, קבוצת דלק תידרש להפקיד מזומן בשווי הנפילה.

קבוצת דלק לא מספקת גילוי ביחס לרשימת החברות ב"סל החברות הדומות" אולם מתחילת השנה נרשמה ירידה של 29% במדד האנרגיה (XLE).

ההלוואה מ-BNP הועמדה בנובמבר 2019 לתקופה של 18 חודשים או עד למועד הנפקת מניות איתקה בלונדון. ההלוואה נושאת ריבית שנתית בריבית של ליבור + מרווח של 6.5% והיא מובטחת בשעבוד של מניות איתקה לטובת הבנק המלווה.

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, צילום: קבוצת דלק יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק | צילום: קבוצת דלק יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, צילום: קבוצת דלק

בדוח הדירקטוריון של קבוצת דלק מצוינים גורמים שמשפיעים על תזרים המזומנים של החברה. בין היתר דיבידנדים ודמי ניהול המתקבלים מחברות מוחזקות שלה, תקבולים הנובעים מפעולות מימוש החזקותיה בהן, וכן "יכולתה של החברה לגייס מימון בארץ ובחו"ל התלויה, בין היתר, בשווי החזקותיה, במצב השווקים הפיננסיים בארץ ובחו"ל וכן מהשקעות שמבצעת הקבוצה ומדיבידנדים שהיא מחלקת לבעלי מניותיה".

מתחילת 2020 ועד לנעילה ביום חמישי האחרון נרשמה ירידה חדה של 43% בשווי השוק של דלק קידוחים, החברה הבת של קבוצת דלק (59%) שמרכזת את הפעילות של הקבוצה בתחום הגז והנפט בישראל. שווי האחזקה של קבוצת דלק בדלק קידוחים ירד ב-2.6 מיליארד שקל, ובהתאם לכך נרשמה גם ירידה של 3 מיליארד שקל בשווי השוק של קבוצת דלק עצמה שערכה בשוק צנח מתחילת השנה ב-47%.

ירידה בשווי השוק של דלק קידוחים מגדילה בהכרח את שיעור המינוף של קבוצת דלק. רמת המינוף של קבוצת דלק היא עקב האכילס של החברה, כך לפי חברת דירוג האשראי מעלות. בדוח הדירוג שפורסם בספטמבר אשתקד הוגדרה רמת המינוף של קבוצת דלק כ"גבוהה", כשהצפי הוא שהמינוף ירד בטווח הבינוני.

במעלות מדגישים ש"אם הקבוצה לא תעמוד בהתחייבותה להורדת המינוף, צפויה להיות לכך השפעה שלילית על הדירוג". הצניחה בשווי השוק של מניות דלק קידוחים מביאה לירידה בשווי תיק הנכסים ותקשה על קבוצת דלק להציג שיפור ביחס המינוף.

ניירות הערך של קבוצת דלק שפעילותה ממוקדת בסקטור האנרגיה סובלים מירידות שערים חדות. המניה של קבוצת דלק איבדה כמעט מחצית מערכה מתחילת השנה ורשמה את הירידה החדה ביותר במדד ת"א 125. גם אגרות החוב של קבוצת דלק מפגינות חולשה והן נסחרות בתשואה של אג"ח זבל שמגיעה על 18.7%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות