אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התרנגולים לאפרוחים: מחזה חדש משירי התרנגולים צילום: נחום סגל

התרנגולים לאפרוחים: מחזה חדש משירי התרנגולים

פסטיבל ההצגות לילדים של חיפה יעלה מחזה משירי התרנגולים. “זה רק מתקבל על הדעת שילדים יהנו מזה”, אומרת נעמי פולני מייסדת הלהקה

10.03.2020, 08:35 | מאיה נחום שחל

כשהדס קלדרון, המנהלת האמנותית של התיאטרון הארצי לילדים ונוער, התקשרה לבמאית כלת פרס ישראל נעמי פולני וסיפרה לה שהם רוצים להעלות הצגה מוזיקלית בהשראת שירי להקת התרנגולים שהקימה לפני 60 שנה, השיבה לה זו בנעמי־פולניות טיפוסית: "מה אכפת לי". בהמשך השיחה כבר אמרה שזה רעיון טוב ושתרצה לבוא לראות חזרה.

כשנחשפו ההצגות שיעלו בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים, שיחגוג 30 להיווסדו בפסח הקרוב, פולני היתה אורחת הכבוד במופע “הכל זהב” ומיד הפצירה: "זה לא לכבודי, זה לכבוד הילדים". מדי פעם צעקה "נפלא" על קטעים שהוצגו, אך גם לא חסכה בביקורת, בונה כמובן, מהיוצרים הצעירים.

כששאלתי אותה אם היא נרגשת שמורשת התרנגולים ושיריהם של חיים חפר וסשה ארגוב יועברו לדור הצעיר, ענתה בת ה־92 בלי היסוס "לא. אני כמובן נהנית אבל זה מתקבל על הדעת שיהנו להסתכל בזה".

קלדרון, פולני ונאור. “לכבוד הילדים”, צילום: נחום סגל קלדרון, פולני ונאור. “לכבוד הילדים” | צילום: נחום סגל קלדרון, פולני ונאור. “לכבוד הילדים”, צילום: נחום סגל

את "הכל זהב", הצגה בחרוזים לבני 5־12, כתבו קלדרון ועודד אהרליך ויביים משה נאור, מנהלו האמנותי של תיאטרון חיפה ששותף להפקה. זה מסע בזמן אל שכונת ילדותו של סבא יוסק’ה שלא מוצא שפה משותפת עם נכדו אסף בן העשר שבוהה כל היום בטלפון הנייד שלו. במהלך המסע פוגש אסף את סבו

כשהיה ילד. השכונה של פעם קמה לתחייה ואסף לומד שבדברים הפשוטים בחיים קיים עולם שלם של חוויות. בהצגה שזורים השירים "פנס בודד" , "שיר השכונה", "יוסי ילד שלי מוצלח", "ככה סתם" ועוד נכסי צאן ברזל ללחניו המופלאים של סשה ארגוב.

"התנועות האלה של נעמי וההחצנה של השירים זה ממש עבור ילדים”, אומרת קלדרון. “עודד ואני תפרנו סביב השירים את המחזה עם הרעיון שהשלמוּת נמצאת בפשטוּת, מה שקצת חסר לילדים היום, ואולי גם לנו ההורים. מבחינה מוזיקלית זה כמעט א־קפלה כשהקולות מופקים על ידי השחקנים יחד עם חמישה נגנים על הבמה. זה עירוב של סגנונות מהעבר וההווה, וכמובן שיש את האקורדיון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות