אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ויכוח סוער בממשלה לגבי חובת הבידוד לכל החוזרים צילום: עידו ארז

ויכוח סוער בממשלה לגבי חובת הבידוד לכל החוזרים

דיון בשאלת הרחבת הבידוד לכל הבאים מחו"ל הסתיים ללא הכרעה. השרים הכלכליים התנגדו, שר הפנים הזהיר: ההחלטה תכניס 200 אלף לבידוד, בנוסף לרבבות שכבר כעת כלואים בבית. השגרירות ביוון נסגרה לשבועיים בגלל עובד שנדבק, היערכות בשגרירות באיטליה לפינוי משפחות

09.03.2020, 18:11 | איתמר אייכנר, ynet

ההכרעה בשאלת הטלת חובת הבידוד לכל הבאים מחו"ל טרם התקבלה וגורמים שנכחו בדיון היום (ב') סיפרו על ויכוח סוער בין השרים. כמה מהם, אלו שעוסקים בתחומים הכלכליים, התנגדו לצעד דרסטי של חובת בידוד כוללת. השרים דנו גם באפשרות להוסיף מדינות ספציפיות לרשימת "מדינות הקורונה".

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם קיבל החלטה בנושא. הדיון הופסק וראש הממשלה החל במקום זאת דיון על אפשרויות לפתרונות רפואיים וטכנולוגיים לנגיף הקורונה. בדיון הבהיר שר הפנים אריה דרעי שאם יוחלט על חובת בידוד על כל הבאים לארץ רטרואקטיבית - המשמעות תהיה הכנסתם לבידוד של 200 אלף ישראלים ובסך הכל כ-300 אלף.

 יעקב ליצמן ובנימין נתניהו במסיבת העיתונאים אתמול, צילום: עמית שאבי יעקב ליצמן ובנימין נתניהו במסיבת העיתונאים אתמול | צילום: עמית שאבי  יעקב ליצמן ובנימין נתניהו במסיבת העיתונאים אתמול, צילום: עמית שאבי

נתניהו, נזכיר, אמר אתמול במסיבת העיתונאים המשותפת עם שר הבריאות יעקב ליצמן כי ההחלטה בנושא הרחבת חובת הבידוד תתקבל ביממה הקרובה. "ההחלטה הזאת מאוד קשה. דנו על כך באריכות. יש שאלות איך עושים את זה ואם משאירים נתיבים חיוביים", אמר אמש נתניהו. "אנחנו לא מדברים על לסגור על שערינו, אלא רק לחייב בידוד למי שמגיע לארץ. ישראלים שחוזרים או זרים שמגיעים. זאת החלטה לא פשוטה. הבריאות מבטיחה את הכלכלה".

אחת הסוגיות המרכזיות שעומדות במוקד היקף הרחבת הבידוד היא ההערכה שנתניהו מעוניין להימנע מהרגזת האמריקנים. בארה"ב התפשט בימים האחרונים נגיף הקורונה, ובישראל חוששים שהכללתה ברשימת המדינות שהשבים מהן חייבים להיכנס לבידוד בית, ושאזרחיהן מנועים מכניסה לישראל, תרגיז מאוד את הבית הלבן.

בתוך כך, בשגרירות ישראל באיטליה - מוקד ההתפרצות החמור באירופה - יש היערכות לפינוי משפחות השליחים מרצון. משרדי ממשלה אחרים שלהם נציגים ברומא בוחנים אפשרות לפנות גם את השליחים. נבחנת אפשרות עבודה מהבית של העובדים המקומיים הישראלים והזרים.

שגרירות ישראל ביוון תיפתח מחדש ב-23 במרץ

יוון, השגרירות הישראלית באתונה נסגרה היום לתקופה של שבועיים ותעבור חיטוי יסודי - לאחר שאחד העובדים הישראלים נדבק בקורונה בטיסת הצליינים שחזרו מישראל לאתונה וחלקם נשאו את הנגיף. העובד הדביק גם את אשתו ובתו. השלושה נמצאים בבידוד באתונה.

במשרד הבריאות מסרו כי "הישראלי טס לישראל ב-1 במרץ מאתונה בטיסת אל על בשעה 10:40. מיד לאחר שובו טס למומבאיי בערב בטיסת אל על 71 שהמריאה בשעה 20:15. ב-5 במרץ טס בטיסת אל על 72 ממומביי לתל-אביב בשעה 22:50. ב-6 במרס טס בטיסה AEGEAN 922 תל אביב-אתונה בשעה 05:40. כל מי שהיה בטיסות הנ"ל נדרש להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות".

שגרירות ישראל באתונה פרסמה הודעה רשמית שבה נכתב: "כאמצעי זהירות ודאגה לבריאות הציבור, שגרירות ישראל ביוון תיפתח מחדש ב-23 במרץ לאחר סגירה מרצון של שבועיים, מאז שנמצא כי עובד השגרירות אובחן עם וירוס קורונה. השגריר יוסי עמרני והצוות הדיפלומטי ימשיכו לעבוד מבתיהם. אנו מודים לממשלת יוון על תמיכתה ושיתוף הפעולה ומבטיחים לכולם שהשגריר והצוות הדיפלומטי במצב רפואי מצויין".

דיון בנושא קורונה אתמול, בהשתתפות בנימין נתניהומשה כחלון, צילום: קובי גדעון, לע"מ דיון בנושא קורונה אתמול, בהשתתפות בנימין נתניהומשה כחלון | צילום: קובי גדעון, לע"מ דיון בנושא קורונה אתמול, בהשתתפות בנימין נתניהומשה כחלון, צילום: קובי גדעון, לע"מ

 כרגע, כך נראה, הדבר הראשון שמעניין את נתניהו הוא לשמור עם הבית הלבן על תיאום. זו הסיבה שנתניהו לא ציין בדבריו אמש כי ייתכן בידוד לשבים מארה"ב. הניסיון הוא להרחיב את היריעה, לקבוע כללים למגיעים מכל רחבי העולם ובכך להימנע מפגיעה נקודתית בארה"ב.

לפי שעה עומד מניין הנדבקים בישראל על 39 בני אדם. ארבעה מהם החלימו. מצבם של רובם קל, אחד במצב בינוני ואחד קשה. עשרות אלפי ישראלים שוהים בבידוד ביתי.

צעד נוסף שננקט היום בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף בארץ משפיע על נוסעי התחבורה הציבורית. משרד התחבורה הורה באוטובוסים, שורת המושבים הראשונה בקרבת הנהג תיחסם בסרט, ותימנע בהם ישיבת נוסעים. באוטובוסים הבינעירוניים ייאסר להסיע נוסעים בעמידה.

במערכת החינוך חוששים מפני שיבושים בלימודים עם פתיחת עונת הבגרויות בחודש מאי, בוחן משרד החינוך בימים האחרונים החלטה שלפיה הציון בבית הספר ייחשב כציון הסופי בבחינות הבגרות.

החשש מפני התפדטות הנגיף הוביל גם לשורת צעדים והחלטות בצה"ל. בין היתר, הוחלט שכל החיילים שיחזרו מחו"ל, גם ממדינות שאינן ברשימת הבידוד מחשש לקורונה, יימנעו מהגעה ליחידות למשך שבועיים. החיילים לא יידרשו לשהות בבידוד, ויהיו בביתם בשגרה. "אנו נערכים להקים מתקן אשפוז פנים-צבאי לעשרות חיילים, למקרה שהקורונה תגיע לתוך הצבא בצורה נרחבת", אמר גורם צבאי בכיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות