אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ וליברמן הולכים רק חצי דרך צילום: איי פי

גנץ וליברמן הולכים רק חצי דרך

ליברמן דורש להעביר את כל הסמכויות בנושא פתיחת עסקים ותחבורה ציבורית בשבת לרשויות המקומיות. זה חוק מצוין. לעומת זאת, רוב החרדים ישמחו לאמץ את חוק הגיוס שהוא דורש, מכיוון שהוא חוק לעידוד השתמטות

10.03.2020, 08:18 | שחר אילן

יו"ר כחול לבן בני גנץ מיהר לאמץ את רשימת הדרישות של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שמתמקדת בתחומי הדת והמדינה. זה נשמע טוב, אבל בדיקת הרשימה מקרוב מגלה שמהפכה אזרחית אין פה. הדרישה המשמעותית ביותר ברשימה של ליברמן היא הכוונה להעביר לרשויות המקומיות את כל הסמכויות בנושא פתיחת עסקים ותחבורה ציבורית בשבת. זה חוק מצוין של חיה ותן לחיות, שיאפשר לתושבים לקבוע את אורח חייהם.

לעומת זאת, חוק הגיוס שדורש ליברמן הוא חוק שרוב החרדים ישמחו לאמץ, מכיוון שהוא חוק לעידוד השתמטות. ליברמן מדבר גם על נישואים אזרחיים, אבל הניסיון מלמד שבדרך כלל הוא וגם אנשי יש עתיד מתכוונים בכלל לברית זוגיות, כלומר נישואים סוג ב'. בתחום הגיור ליברמן כלל לא מתכוון לאפשר גיורים שווים לכל הזרמים, אלא רק גיור אורתודוקסי מקל באמצעות רבני ערים.

מימין: יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, צילומים: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי מימין: יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן | צילומים: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי מימין: יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, צילומים: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי

ליברמן התחייב בבחירות לחייב את החינוך החרדי בתוכנית ליבה, אבל אין לנושא הזה, שכל כך חשוב לעתיד המדינה, כל זכר ברשימה. גם ביטול מונופול הכשרות של הרבנות הראשית, נושא קריטי מבחינה כלכלית, לא זכה להתייחסות. אין גם חוק שיסדיר עבודות תשתית בשבת וימנע השבתת המדינה בגללן באמצע השבוע.

ענייני דת ומדינה אינם בראש מעייני גנץ וליברמן. בשלב הראשון, הרבה יותר חשוב שיעבירו חוק למניעת כהונה של ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום וחוקים נוספים שיגנו על הדמוקרטיה, כמו הגבלת ראש ממשלה לשתי כהונות. ועדיין, חיוני להכניס את תוכנית הליבה, הכשרות, עבודות התשתית ושוויון בין זרמים היהדות לקווי היסוד של הממשלה הבאה. בראש ובראשונה, חיוני לעודד פתיחת בתי ספר ממלכתיים־חרדיים, בייחוד לאור הביקוש הרב להם בקרב החרדים החדשים. חיוני לא פחות שבתי ספר שמכינים את תלמידיהם לחיים יקבלו תשלום גבוה בהרבה מאלה שלא. צעדים כאלה יהפכו את הקואליציה האזרחית המתגבשת למשמעותית באמת, ולא רק למס שפתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות