אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דיווח שוטף

מספר חולי הקורונה בישראל זינק ל-75

דיווחים שוטפים על התפרצות הקורונה: משרד הבריאות מרחיב את ההגבלות, ואוסר על התכנסויות של יותר מ-2,000 בני אדם; יש להימנע מביקורים בבתי חולים ובמוסדות לגיל המבוגר; המשטרה תתחיל לאכוף בידוד לשבים מחו"ל; ההמלצה לקשישים: צמצמו מגע עם אנשים אחרים

10.03.2020, 22:41 | כלכליסט ו-ynet

 

דיווחים שוטפים מהארץ ומהעולם בנושא התפרצות נגיף הקורונה.

 

מפת חולי הקורונה בעולם:

 

22:40 - מספר חולי הקורונה בישראל ממשיך לעלות והגיע הערב ל-75, לאחר שעד הבוקר המספר עמד על 50. משרד הבריאות עדכן עד כה על מסלולם של 64 חולים. בין הנדבקים החדשים: ילד בן 9 מתל אביב שחזר ממדריד.

21:30 - מספר חולי הקורונה בישראל ממשיך לעלות, והגיע הערב (ג') ל-61. חולה מספר 59 הוא גבר בן 60 מאזור הדרום שחזר לארץ מספרד לאחר שהיה בקלאסיקו במדריד. הוא שב לארץ בטיסת ארקיע שמספרה 4XAGK שנחתה ב-2 במרץ בשעה 23:30. הוא שב בחצות בין 2 ל-3 במרץ מנתב"ג לביתו בבאר שבע וישב עם משפחתו בקרון ריק, כך לפי משרד הבריאות. אנשים שפגש במקום העבודה קיבלו הודעה אישית. האיש שוהה בבידוד ביתי בימים האחרונים.

חולה מספר 60 הוא גבר בן 29 תושב ירושלים שאובחן היום כחיובי לנגיף הקורונה. הוא הגיע בטיסה מצ'כיה וקודם לכן היה בגרמניה. הוא נחת ב-9 במרץ לפנות בוקר בטיסת ישראייר מפראג לישראל שמספרה 7762 H 6.

חולה מספר 61 הוא גבר בשנות ה-60 לחייו, ממרכז הארץ. הוא חזר מטיול מאורגן מטנריף ב-4 במרץ בטיסת סוויס שמספרה 256LX שנחתה ב-3:30 לפנות בוקר.  

אל טנריף הוא הגיע מציריך בטיסה של חברת "אדלווייס אייר" שמספרה WK214. מטנריף אל ציריך הוא הגיע בטיסה מספר WK215. אלו המקומות שבהם שהה:  

4.3: 16:30-18:30 סופר "רמי לוי שיווק השקמה" בשער בנימין; 6:3: 12:00-12:10 "רום אופטיק" פסגת זאב, רח' משה דיין; 6.3: 12:10-12:15 מכלת "מעיין 2000" פסגת זאב, רחוב משה דיין; 6.3 12:20-12:30 חנות דליקטס "קשטן" פסגת זאב, רחוב השישה עשר פינת משה דיין. מתאריך 6.3 שהה בבידוד ביתי.

חיטוי באוטובוס של חברת דן, צילום: מוטי קמחי חיטוי באוטובוס של חברת דן | צילום: מוטי קמחי חיטוי באוטובוס של חברת דן, צילום: מוטי קמחי

19:00 - משטרת ישראל הודיעה כי תפעל לאכיפה מוגברת כדי לוודא הימצאותם של השבים מחו"ל בבידוד כנדרש: החל מהערב, נתונים אודות השבים ארצה יימצאו במערכות המידע המשטרתיות על מנת לאפשר לשוטרים לאכוף ולוודא את הימצאותם של האנשים בבידוד כמתחייב.

בנוסף, המשטרה ומשרד הבריאות הקימו צוותי משימה יעודיים, המורכבים משוטרים ופקחים של משרד הבריאות בכדי למנוע את הפרות הבידוד, במטרה למנוע את התפשטות הנגיף.

(עמיר קורץ)

 

18:45 - משרד הבריאות מרחיב הערב (ג') את ההגבלות בניסיון לבלום את התפשטות ההדבקה בנגיף הקורונה. בין היתר נקבע כי לא יתקיימו אירועים עם יותר מ-2,000 איש, ומספר זה יתעדכן בהתאם להתפתחויות: "יש לשקול נחיצות אירועים", נמסר. כמו כן, יש להימנע מביקורים בבתי חולים ובמוסדות לקשישים.

אם יש צורך במלווה לבית חולים או למוסד לקשישים, יש להסתפק במלווה אחד. אנשים עם סימפטומים אינם רשאים ללוות חולים או לבקר במוסדות לאוכלוסייה הקשישה. משרד הבריאות שב וממליץ לאוכלוסיית הקשישים ובפרט לקשישים עם מחלות רקע ולאנשים עם מערכת חיסון חלשה, לצמצם מגעים ככל הניתן תוך שמירה על שגרת החיים.

15:32 - פרסום ראשון: צה"ל גייס למילואים חיילי פיקוד העורף באופן מיידי בעקבות התפרצות הקורונה. החיילים גויסו באופן מיידי אולם לא באמצעות צו 8 המופעל בנסיבות חירום אלא באמצעות צו התראה חריג. בצה"ל מסרו כי בהתאם להערכת המצב המתמשכת, הוחלט בצה"ל על גיוס מילואים נקודתי בצו התראה חריג של כ-70 משרתי מילואים להכנת תוכנית הסברה עתידית של פיקוד העורף. אותם חיילים של פיקוד העורף הצטרפו לעוד כ-100 משרתי מילואים שגויסו בימים האחרונים לצורך תגבור כוחות מגן דוד אדום.

(עמרי מילמן)

 

15:00 - השפעת משבר הקורונה על התחבורה הציבורית מחריפה: רכבת ישראל תשבית את תחנת הרכבת בנתב"ג - החל ממחר. ההוראה הגיעה לאחר שרה"מ נתניהו הודיע אתמול (ב) על החלת חובת בידוד על כל הנכנסים בשערי המדינה, מכל המדינות בעולם.

תחנת רכבת ישראל בנתב"ג, צילום: ויקיפדיה תחנת רכבת ישראל בנתב"ג | צילום: ויקיפדיה תחנת רכבת ישראל בנתב"ג, צילום: ויקיפדיה

כזכור, הבוקר פנה ועד הרכבת לשר התחבורה בצלאל סמוטריץ וביקש ממנו לסגור את התחנה, וזאת מחשש לבריאות העובדים. "יש להפעיל אמצעי אכיפה כלפי נוסעים שעולים לרכבת בתחנת נתב"ג או לסגור את התחנה לאלתר. לאור העובדה שאין אכיפה נדרשת בתחנת נתב"ג, אשר את התוצאה שלה ראינו אתמול עת נחשף כי אחד מחולי הקורונה עשה את דרכו לבידוד בית באמצעות הרכבת מנתב"ג לעכו, ובכך סיכן עשרות עובדי רכבת ואלפי נוסעים, אנו דורשים כי תחנת נתב"ג תיסגר", כתבה יו"ר הוועד גילה אדרעי.

גם הנהלת החברה טענה במהלך היום שגם היא "פנתה כבר לפני מספר ימים לגורמים המוסמכים בממשלה בנושא הפעלת תחנת נתב"ג, ותפעל ע"פ הנחיותיהם. מתוך דאגה לשלום העובדים והנוסעים, חילקה ההנהלה אמצעי מיגון לעובדים הנמצאים במגע עם נוסעים, ואף מתבצע תישאול של הנוסעים המגיעים בשערי תחנת נתב"ג ואף מניעת כניסה של אזרחים השבים מהמדינות המוגדרות, לצד פרסום ההנחיות לציבור. כמו כן, נערכת הרכבת גם להחמרה במשבר, במגוון דרכים ואמצעים, בהתאם להנחיות משרדי הבריאות והתחבורה".

ההחלטה התקבלה לאחר סדרת דיונים בראשות שר התחבורה, חה"כ בצלאל סמוטריץ, מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, מנהל הרשות הארצית לתח"צ, אמיר אסרף, מנכ"ל רכבת ישראל, מיכאל מיקסנר וגורמי המקצוע בנושא המשך פעילות תחנת הרכבת בנמל התעופה בן גוריון. על פי החלטת גורמי המקצוע נקבע כי תתאפשר נסיעה ברכבת מתחנת נתב"ג רק לעובדי נמל התעופה וצוותי האוויר והקרקע ובהם נציגי החברות הזרות, שיזוהו באמצעות הצגת תג עובד. בנוסף תתאפשר נסיעה ברכבת לנוסעי טיסות הפנים בלבד. זיהויים יתאפשר באמצעות כרטיסי הטיסה שבידיהם. הצגת כרטיס הטיסה היא תנאי הכרחי לעלייה לרכבת, ובלעדי הכרטיס לא תתאפשר נסיעה ברכבת. צוותי הביטחון של הרכבת יהיו אחראים על אכיפת הנהלים החדשים, שייכנסו לתוקף החל ממחר.

(ליאור גוטמן)

 

14:40 - משרד הביטחון הודיע היום כי מנהל הרכש החל לרכוש ב-50 מיליון שקל ציוד רפואי לצה"ל בעקבות דרישה שלו לצורך התמודדות עם התרחישים השונים של התפשטות נגיף הקורונה. בין הציוד הנרכש ישנן מסיכות, אמצעי מיגון לצוותים רפואיים כמו כפפות וחליפות ממוגנות, מכשור רפואי הכולל דפיברולטורים ומוניטורים רפואיים, חומרי חיטוי וניקוי בהיקפים גדולים . הרכישות נעשו בנוהל מזורז במבצע רכש מיידי. סמנכ"ל וראש מנה"ר במשרד הביטחון, אבי דדון: "אנו פועלים במתכונת של רכש מיידי ומזורז על מנת לספק את הציוד ליחידות צה"ל ומערכת הביטחון בלוחות הזמנים הקצרים ביותר" (עמרי מילמן)

14:25 - שמונה בני אדם נוספים, בהם אדם בשנות ה-80 לחייו, אובחנו כחולים בנגיף הקורונה. אדם נוסף שאובחן הוא תושב הדרום שביקר באיקאה בב"ש וחזר מאזרבייג'ן, שם אובחנו עד כה 9 מקרי קורונה בלבד. משרד הבריאות מפרסם מסלולים חלקיים של החולים. מניין הנדבקים הכולל בישראל: 58 בני אדם.

13:20 - חמישה ישראלים נוספים אובחנו בצהריים (שלישי) כחולים בנגיף הקורונה. במשרד הבריאות פרסמו מסלול חלקי בלבד של שניים מהנדבקים. לפי הודעת המשרד, אחד החולים הוא תושב הדרום שחזר לארץ ב-27 בפברואר מטיול משפחתי באזרבייג'ן. ב-27 בפברואר חזר החולה מנתב"ג ברכבו ועצר ב"אלונית" שבכביש 6 לכיוון דרום בין 14:00-12:30. לפי משרד הבריאות, המקום הבא שביקר בו היה סניף איקאה בבאר שבע ב-29 לפברואר, בין השעות 21:00-18:00.

התיעוד הבא שפורסם הוא רק מ-5 במרץ. החולה ביקר בסניף "בריאותא" במרכז ביג בבאר שבע בין 23:30-22:00.

חולה נוסף, שאותו הגדירו במשרד הבריאות כחולה מס' 53, הוא אדם בשנות ה-40 לחייו ממרכז הארץ שהמריא ב-20 בפברואר בטיסת אל על LY353 למינכן בשעה 06:00 ושב ב-27 בפברואר בטיסת אל על LY352 שהמריאה בשעה 21:30 ממינכן ונחתה בנתב"ג ב-28 בפברואר בשעה 02:15 (סיון חילאי).

13:13 - אזרחי מדינות זרות יורשו להיכנס לישראל אם יוכיחו שישהו בבידוד ביתי במשך 14 ימים. עם כניסתם לארץ, יידרשו האזרחים למסור בפני נציגי רשות האוכלוסין וההגירה כתובת ומספר טלפון של אדם בישראל שיאפשר להם לשהות בתנאי בידוד בהתאם להנחיות משרד הבריאות. בכך מבטל המשרד את ההנחיות הקודמות בנושא, ומאפשר כניסה לישראל גם לתיירים מסין, איטליה, תאילנד ושאר המדינות שסורבה כניסת זרים ששהו בהן (איתי בלומנטל).

בבית החולים פוריה עדכנו  כי קיימים סימנים להטבה במצבו של נהג האוטובוס ממזרח ירושלים שאושפז בעקבות הידבקות בנגיף קורונה מקבוצת צליינים יוונים שהסיע. עם זאת, הנהג עדיין מורדם ומונשם ומצבו מוגדר קשה. "ישנם סימנים מעבדתיים אשר מעידים על הטבה", נמסר.

קורונה חיטוי אוטובס בגשר אלנבי , צילום: רויטרס קורונה חיטוי אוטובס בגשר אלנבי | צילום: רויטרס קורונה חיטוי אוטובס בגשר אלנבי , צילום: רויטרס

12:07 - רשתות המלונות ישרוטל ופתאל החלו בצמצום ואיחוד של פעילות בתי מלון בבעלותם בת"א. ישרוטל סגרה את מלון טאואר ת"א שבעעלותה ואורחיו הועברו למלון רויאל ביץ' ת"א, גם הוא בבעלותה. זאת עקב הצניחה הדרמטית בתפוסה במלונות הרשת בת"א, המבוססים בעיקר על לינות של תיירים מחו"ל.

ליאור רביב, מנכ"ל רשת ישרוטל אמר לכלכליסט: "התפוסה בת"א צנחה ל-10% עד 15% ולכן החלטנו על התייעלות ולאחד פעילויות. את הסגירה של מלון טאואר ישרוטל ננצל לצורך שיפוצים. המזל שבניגוד לת"א, בה התפוסה יכולה עוד לרדת כי ת"א מבוססת על תיירים מחו"ל, באילת המלונות שלנו עדיין בתפוסה של 80%-90% בסופ"ש הקרוב. עדיין, כשמתחיל מזג האוויר להתחמם הישראלים יורדים לאילת".  

גם רשת פתאל המפעילה מספר מלונות בת"א בינהם הרודס, רוטשילד 22, NYX ועוד, שוקלת אפשרות דומה להתייעלות. יש לציין כי המשבר תפס את תל אביב בשיא הפריחה, בהיבט של השקעה והשקה של מלונות חדשים, בעיקר מלונות בוטיק ויוקרה, שנפתחו בשנה האחרונה על ידי יזמים בתחום הנדל"ן. זאת בסיוע הלוואות שכעת ללא תזרים מהכנסות, יתקשו להתמודד.

התאחדות בתי המלון מסרה השבוע כי בכוונתה להוציא 4,000 עובדים לחופשה ללא תשלום, בגלל הירידה בתפוסות. נשיא ההתאחדות אמיר חייק כתב כי "המשבר התרחש בעיקר בת"א ואחריה ירושלים. חייק הזהיר מפני קריסת הענף והעריך את הנזק נכון לעכשיו ב-4.2 מיליארד שקל ובכ-350 מיליון שקל בחודש.

מרשת פתאל נמסר: ״רשת פתאל פועלת באחריות וכמתחייב להתאים את פעילותה למציאות הפוקדת אותנו. בהתאם לזאת ולאור הגבלת הנחיות משרד הבריאות על איסור כניסת תיירים לארץ, חלק מהמלונות יתמזגו ופעילותם אוחדה עם מלונות אחרים".

(נוית זומר)

 

11:30 - הבוקר התברר כי גם בנו של אחד החולים, העובד במוקד החירום הארצי של מד"א בקריית אונו, נדבק בווירוס, וכן עוד שניים מבני משפחתם, אישה וגבר. ארבעה בני המשפחה שנדבקו מאושפזים בבית החולים בלינסון ומצבם קל.

בעקבות אבחונו של הבן, פרסם הארגון בקרב הצוותים את השעות שבהן עבד - וכ-20 עובדים ששהו לידו החל מ-25 בפברואר נשלחו לבידוד ביתי, כמו גם כ-20 בני אנשים שהיו בסביבתו.

11:00 - לנוכח הצמצום המשמעותי במספר הטיסות, רשות שדות התעופה עוברת ל"מתכונת יום כיפור", שמשמעותה 30% פעילות. אתמול הוחלט כי כל השבים מכל מדינה מחוץ לישראל מחוייבים בכניסה לבידוד למשך שבועיים. לפי הערכות, מדובר במעל 200 אלף ישראלים. התוצאה המיידית היא כמובן עצירה כמעט מוחלטת של טיסות יוצאות של חברות התעופה הישראליות וגם צמצום משמעותי של טיסות החברות הזרות. כתוצאה מכך הודיעה היום רשות שדות התעופה על החלת "מתכונת יום כיפור" בנתב"ג.

מעבר לכך, שדה"ת רמון יסגר בלילות, שלושה שרוולים מבין חמשת הקיימים בנתב"ג ימשיכו לפעול וטרמינל 1 ישאר סגור.

(תומר הדר) 

 

מטוסי אל על עומדים, צילום: תומר הדר מטוסי אל על עומדים | צילום: תומר הדר מטוסי אל על עומדים, צילום: תומר הדר

בנוסף, כל עובדי רשות שדות התעופה הארעיים יצאו לחופשה ללא תשלום ומספר עובדי הביטחון יצומצם. שעות נוספות יבוטלו והעובדים יחויבו לנצל ימי חופשה.

מביקור "כלכליסט" היום בנתב"ג עולה כי עיקר התנועה בשדה היתה של נוסעים שמנסים לצאת מישראל, תיירים בעיקר. כך, בסמוך לשערי הכניסה בנתב"ג המתינו מספר אוטובוסים עמוסים תיירים לבדיקות בטחוניות. 

במקביל לכך פנתה היום ישראייר לשר התחבורה בבקשה להוציא הוראת שעה המבטלת זמנית את החלת חוק טיבי. חוק טיבי ("חוק שירותי תעופה") קובע כי נוסע שטיסתו בוטלה זכאי לשירותי סיוע, לינה ותקשורת. אלא שבפועל, כעת, לנוכח העובדה שהפסקת הטיסות נובעת מכוחה של מגיפה עולמית, יש להתחשב בדבר.

(תומר הדר)

 

10:45 - נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לא עבר בדיקה למציאת נגיף הקורונה, כך נמסר אתמול (ב') מהבית הלבן, זאת למרות שלפחות שני מחוקקים עימם היה במגע לאחרונה הודיעו כי הם נכנסו להסגר עצמי לאחר ששהו בוועידה בה נכח אדם שנמצא חיובי לנגיף.

"הנשיא לא נבדק ל-COVID-19 מכיוון שהוא לא היה בקשר ממושך עם אף אדם שנמצא חולה או נשא של ה-COVID-19, והוא אינו מציג תסמינים. הנשיא טראמפ נשאר במצב בריאותי מצוין, והרופא שלו ממשיך לעקוב אחריו מקרוב", כך אמרה דוברת הבית הלבן סטפני גרישם בהצהרה, בהתייחסה לראשי התיבות המתארים את הנגיף.

דונלד טראמפ , צילום: MCT דונלד טראמפ | צילום: MCT דונלד טראמפ , צילום: MCT

9:45 - נשיא סין, שי ג'ינפינג, ביקר היום (ג') בווהאן, מוקד ההתפרצות של נגיף הקורונה, בפעם הראשונה מאז תחילת המגיפה, בניסיון לאותת כי בבייג'ינג מאמינים שמאמציה להשתלט על הנגיף מניבים פרי.

הגעתו לעיר, בה נחזה הנגיף לראשונה בסוף השנה שעברה, מגיעה לאחר שהתפשטותו בשאר חלקי סין הואטה בצורה חדה בשבוע האחרון ועם הפניית תשומת הלב למניעת זיהומים מיובאים ממקומות חמים מעבר לים כמו איראן, איטליה ודרום קוריאה.

קראו עוד בכלכליסט

9:00 - מתחם ייעודי לחולי הקורונה נפתח בביה"ח סורוקה, בבאר שבע. במתחם ייעשה שימוש בטכנולוגיות חדשניות לרפואה מרחוק תוך הגנה על האוכלוסייה ועל הצוות המטפל.

8:00 - הלילה עדכן בית החולים שיבא בתל השומר כי הוסר החשש שרופאה במיון נדבקה בנגיף מבן זוגה שנמצא חיובי לנגיף. מספר מקרי המוות מקורונה באירופה עבר את ה-500, באיטליה מתו 97 חולים ביממה האחרונה. בסך הכול מתו באיטליה 463 חולים. בעקבות הנתונים הללו, הורה ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה על שורת צעדים, בהם הגבלות תנועה בכל המדינה.

שדה התעופה בן גוריון ריק, צילום: רויטרס שדה התעופה בן גוריון ריק | צילום: רויטרס שדה התעופה בן גוריון ריק, צילום: רויטרס

נכון לאתמול (ב'), מספר המתים הכולל מהתפרצות נגיף הקורנה בסין הגיע ל -3,136, עלייה של 17 בני אדם מהיום הקודם. במחוז חוביי דווחו 17 מקרי מוות חדשים, כולם מהעיר ווהאן.  

אדם עם מסכה בשנגחאי , צילום: רויטרס אדם עם מסכה בשנגחאי | צילום: רויטרס אדם עם מסכה בשנגחאי , צילום: רויטרס

היערכות בצה"ל, במשרד התחבורה ובמערכת החינוך

אחד הצעדים שננקטו בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף בארץ משפיע על נוסעי התחבורה הציבורית. משרד התחבורה קבע אתמול בבוקר כי באוטובוסים, שורת המושבים הראשונה בקרבת הנהג תיחסם בסרט, ותימנע בהם ישיבת נוסעים. באוטובוסים הבינעירוניים ייאסר להסיע נוסעים בעמידה.  

 

 

חולה קורונה מפונה מקניון בגבעתיים (ארכיון), צילום: שאול גולן חולה קורונה מפונה מקניון בגבעתיים (ארכיון) | צילום: שאול גולן חולה קורונה מפונה מקניון בגבעתיים (ארכיון), צילום: שאול גולן

במקביל, ועד עובדי הרכבת דרש לסגור את התחנה בנתב"ג, מחשש להתפשטות הקורונה באמצעות אזרחים החוזרים מחו"ל. "לאור העובדה שאין אכיפה בתחנה, שאת התוצאה שלה ראינו אתמול עת נחשף כי אחד מחולי הקורונה עשה את דרכו לבידוד ברכבת מנתב"ג לעכו, וסיכן עשרות עובדי רכבת ואלפי נוסעים, אנו דורשים כי תחנת נתב"ג תיסגר", אמרו בוועד.

במערכת החינוך חוששים מפני שיבושים בלימודים עם פתיחת עונת הבגרויות בחודש מאי, ומשרד החינוך בוחן בימים האחרונים אפשרות לקבוע כי הציון בבית הספר ייחשב כציון הסופי בבחינות הבגרות.

החשש מפני התפשטות הנגיף הוביל גם לשורת צעדים והחלטות בצה"ל. בין היתר, הוחלט שכל החיילים שיחזרו מחו"ל, גם ממדינות שאינן ברשימת הבידוד מחשש לקורונה, יימנעו מהגעה ליחידות למשך שבועיים. החיילים לא יידרשו לשהות בבידוד, ויהיו בביתם בשגרה. "אנו נערכים להקים מתקן אשפוז פנים-צבאי לעשרות חיילים, למקרה שהקורונה תגיע לתוך הצבא בצורה נרחבת", אמר גורם צבאי בכיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות