אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל הקורונה: ענקיות הטכנולוגיה הפסידו 321 מיליארד דולר ביום אחד צילומים: בלומברג

נגיף הקורונה

בגלל הקורונה: ענקיות הטכנולוגיה הפסידו 321 מיליארד דולר ביום אחד

הבורסה האמריקאית חוותה אמש את התרסקותה הגדולה ביותר מאז 2008, והמפסידות העיקריות היו חברות הטכנולוגיה. נראה שמחכה לשוק עוד סדרה של ירידות ושהשגרה לא נראית באופק

10.03.2020, 12:44 | רפאל קאהאן
הבורסה האמריקאית חוותה אמש (ב') את התרסקותה הגדולה ביותר מאז המשבר הפיננסי של 2008, והמפסידות העיקריות היו חברות הטכנולוגיה. אפל הייתה זו שירידת המניה שלה הייתה המשמעותית ביותר עם ירידה של כ-7.9% בסוף יום המסחר. מבחינת שווי שוק היא מייצגת כשליש מהיקף ההפסדים. אבל גם מיקרוסופט, פייסבוק, גוגל ואמזון לא יצאו בלי נזק. מניות שלוש הראשונות ירדו ביותר מ-6% ואמזון אף היא ספגה ירידה של כ-5.3%.

קראו עוד בכלכליסט

חמש המניות האלה מייצגות את רוב הזינוק של מדד ה-S&P 500 והיו עקב כך גם המסייעות העיקריות להתרסקותו. השפעת מגיפת הקורונה ניכרת בכל הירידות, אך לא רק. גם מחירי הנפט המתרסקים סייעו באופן עקיף, בעיקר לאחר שהשיחות בין חברות אופ''ק לקביעת מחירי הנפט הגולמי בוטלו על ידי סעודיה בסוף השבוע האחרון כך על פי דיווח של CNBC.

מימין: טים קוק, מנכ"ל אפל,סונדאר פיצ מימין: טים קוק, מנכ"ל אפל,סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל וסאטיה נדלה מנכ"ל מיקרוסופט | צילומים: בלומברג מימין: טים קוק, מנכ"ל אפל,סונדאר פיצ

אבל ענקיות הטכנולוגיה הן לא המפסידות העיקריות. מבחינת מחיר המניה, חברות IT ושירותים כגון DXC התרסקו, כאשר האחרונה צופה במנייתה נמסה ב-18%. גם ענקית האחסון, ווסטרן דיגיטל, ירדה בכ-13% עקב הצמצום הצפוי בביקושים לאמצעי אחסון בחודשים הקרובים, אך גם בגלל המחסור הגדול שייוצר במוצרי חומרה לאחר הקטנת הייצור בסין וקוריאה. באופן מפתיע, מנייתה של טסלה גם היא התרסקה בכ-14%.

ירידות שערים, צילום: שאטרסטוק, אבי רוקח ירידות שערים | צילום: שאטרסטוק, אבי רוקח ירידות שערים, צילום: שאטרסטוק, אבי רוקח

המשקיעים מביעים חשש גובר והולך מפני הפגיעה הצפויה בכלכלה העולמית עקב מגיפת הקורונה. הפגיעה האנושה ברצפת הייצור העולמית בסין, קוריאה ומדינות אסייתיות נוספות; כמו גם הביטולים של כנסים, הוראת ההנהלות להימנע מהגעה למשרדים כמו גם מגבלות הטיסה ליעדים רבים מדאיגות מאוד את בעלי המניות שחוששים מירידה חדה בהכנסות.

אפל כאמור הייתה זו שספגה את מירב החשש עקב הדיווח על הירידה החדה במכירות האייפון בסין שכנראה יחזרו על עצמן במקומות נוספים. אך מה שתקף לאפל כנראה יחזור על עצמו אצל כולן. כך שמחכה לשוק הטכנולוגיה עוד סדרה של ירידות שכנראה יתמשכו עד לחזרה לשגרה שעדיין לא נראית באופק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות