אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת אוסטרליה תובעת את פייסבוק: הקנס הפוטנציאלי? 350 מיליארד דולר צילום: שאטרסטוק

ממשלת אוסטרליה תובעת את פייסבוק: הקנס הפוטנציאלי? 350 מיליארד דולר

על פי נתוני הממשלה ישנם כ-311,127 קורבנות, מה שמסביר את הסכום העצום שעשוי להיגזר על פייסבוק ולייצר לחברה בעיה קשה. אם בית המשפט יצמצם את רשימת הקורבנות, הקנס של פייסבוק עשוי להיראות הרבה יותר סביר עבורה

10.03.2020, 14:08 | רפאל קאהאן
ממשלת אוסטרליה הגישה אתמול (ב') תביעה בבית המשפט הפדרלי המקומי נגד פייסבוק על פרשת קיימברידג' אנליטיקה. על פי דיווח של האוסטרליאן פייננשל רוויו (AFR) פייסבוק מואשמת בהפרה של חוקי הפרטיות (הקשוחים למדי) של המדינה כאשר הפיצוי הכספי הפוטנציאלי עשוי להגיע לכ-529 מיליארד דולר אוסטרלי או כ-346 מיליארד דולר אמריקאי.

קראו עוד בכלכליסט

כך או כך מדובר בסכום אסטרונומי שעשוי לייצר לפייסבוק בעיה קשה, הרבה יותר מהקנס של ה-FTC על סך 5 מיליארד דולר (אותו היא אגב עדיין לא שילמה) או של ממשלת בריטניה בהיקף של כחצי מיליון ליש''ט.

סידני אוסטרליה , צילום:  timesofindia סידני אוסטרליה | צילום: timesofindia סידני אוסטרליה , צילום:  timesofindia

החוק האוסטרלי קובע פיצוי מקסימלי של כ-1.7 מיליון דולר אוסטרלי על כל הפרה. על פי נתוני הממשלה ישנם כ-311,127 קורבנות מה שמסביר את הסכום העצום שעשוי להיגזר על פייסבוק תיאורטית. אגב, לשם השוואה, התקציב השנתי של הממשלה האוסטרלית עומד על כ-513 מיליארד דולר אוסטרלי. עם זאת בית המשפט כנראה ימנע מהשתת קנס מעין זה כיוון שהוא יביא לקריסתה של החברה. תחת זאת כנראה שיתבצע איחוד תיקים מה שאומר שבסופו של דבר הקנס על פייסבוק עשוי לרדת להפרה בודדת ששוויה כאמור כ-1.7 מיליון דולר אוסטרלי או כמיליון דולר אמריקאי.

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק , צילום: Bloomberg מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק | צילום: Bloomberg מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק , צילום: Bloomberg

הטענות של נציבות הפרטיות האוסטרלית מתחלקות לשתיים. "פייסבוק נכשלה בהגנה סבירה על קורבנות האפליקציה שהפעילה קיימברידג' אנליטיקה דרך הרשת החברתית", היא הראשונה. הטענה השנייה היא שהמידע שימש למטרה שונה מזו אותה הגדירה החברה בתנאי השימוש. בשני המקרים מדובר בהפרה של חוק הפרטיות המקומי משנת 1988. עוד נטען שהגדרות ברירת המחדל של פייסבוק משאירות את המידע הפרטי של המשתמשים חשוף ולא מוגן כהלכה.

ואולם לפייסבוק אולי יש דרך מוצא. התביעה מודה שרק כ-53 אוסטרלים הורידו באופן אקטיבי את האפליקציה הזדונית. היה זה אופן פעולתה שגרם לכך שכל אחד מאלה העביר בלי יודעין את רשימת אנשי הקשר שלו לאפליקציה. אם בית המשפט יצמצם את רשימת הקורבנות, הקנס של פייסבוק עשוי להיראות הרבה יותר סביר עבורה - פחות מ-100 מיליון דולר מקומי - היקף שכנראה יבלע בקלות בשורה התחתונה השנתית שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות