אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זכיין "הפיראט האדום" בכפר סבא התלונן על הפצת "פייק ניוז" נגדו צילום: הפיראט האדום כפר סבא

נגיף הקורונה

זכיין "הפיראט האדום" בכפר סבא התלונן על הפצת "פייק ניוז" נגדו

ישראל דורי טוען כי אמש הופצה הודעה מפוברקת ברשתות החברתיות, כביכול בשם משרד הבריאות, לפיה החולה ה-42 בקורונה שחזר מספרד, ביקר בחנויות הפיראט האדום, מקס סטוק, טויס אר אס, קניון אושילנד וקניון G כפר סבא; דורי לכלכליסט: "מאז שעות הבוקר החנות שלי בהדממה"

10.03.2020, 14:44 | אורנה יפת

מי מנסה לפגוע בפיראט האדום? זכיין "הפיראט האדום" בכפר סבא, ישראל דורי, הגיש הבוקר (ג') תלונה בתחנת המשטרה כפר סבא לאחר שאמש הופץ ברשתות החברתיות פייק ניוז, בו נכתב שחולה קורונה מספר 42 ביקר בחנויות צעצועים בכפר סבא, ובין היתר בחנות הפיראט. גם חנות מקס סטוק בכפר סבא הגישה תלונה למשטרה.

בהודעה המפוברקת שהופצה אתמול בשעה 8 בערב ברשתות החברתיות, כביכול בשם משרד הבריאות, צוין כי החולה ה-42 בקורונה, גבר בן 41 שחזר מספרד, ביקר בחנויות הפיראט האדום, מקס סטוק, טויס אר אס, קניון אושילנד וקניון G כפר סבא. עיריית כפר סבא הודיעה  לתושבים כי המידע המופץ הוא שקרי.

ישראל דורי, זכיין הפיראט האדום בכפר סבא , צילום: הפיראט האדום כפר סבא ישראל דורי, זכיין הפיראט האדום בכפר סבא | צילום: הפיראט האדום כפר סבא ישראל דורי, זכיין הפיראט האדום בכפר סבא , צילום: הפיראט האדום כפר סבא

דורי, זכיין הפיראט האדום, שממוקמת באזור התעשיה בכפר סבא אמר לכלכליסט: "מאז שעות הבוקר החנות שלי בהדממה. אני מקווה שאנשים יתעוררו באיזה שלב אבל כרגע היא ריקה מאנשים. אחרי המקרה שקרה באור יהודה, מספיק שאתה מזכיר את השם 'הפיראט האדום' ואוטומטית אנשים מקשרים את זה למקרה שקרה באור יהודה. זה לא ייאמן שיושב אדם מאחורי מקלדת וזורע פניקה ופוגע בעסקים. הוא כנראה רצה לסגור את קניון G, את אושילנד ואת חנויות הצעצועים בעיר. החנות שלי נמצאת באזור התעשיה בכפר סבא וחנות מקס סטוק נמצאת במרכז מסחרי אושירה. בפייק ניוז הוא ציין חנויות צעצועים שכביכול החולה הסתובב בהן לחפש תחפושת לפורים, אבל החולה הזה היה בכלל בראשון לציון ולא הגיע לכפר סבא".

רשת הפיראט האדום עלתה בשבוע האחרון לכותרות לאחר שבעל החנות באור יהודה, מאיר כהן, שחזרר מאיטליה, נדבק בנגיף הקורונה והדביק בני משפחה, מבקרים ועובדים ששהו בחנות. "מאז הפרסום על בעל החנות באור יהודה המכירות אצלי ירדו בין 10% ל-20%", סיפר דורי. אתמול בערב מאז שפורסם הפייק ניוז הרשתות החברתיות געשו. ברגע שזה הגיע לאחת הקבוצות של ההורים, זה עבר בשרשור ואף אחד לא בודק אם זה נכון או לא, כי זה כביכול פורסם בשם משרד הבריאות. אני עובד בכפר סבא אני קרוב ל-17 שנים, ובפיראט 15 שנים. אנשים מכירים אותי וניסו לגונן עליי ברשתות החברתיות אבל יש 20 אנשים טובים ו-200 אנשים רעים".

קניון G בכפר סבא, צילום: פז בר קניון G בכפר סבא | צילום: פז בר קניון G בכפר סבא, צילום: פז בר

פרשיית הפיראט באור יהודה השפיעה על לקוחות ברמה פסיכולוגית וזכיינים מדווחים כי יש אנשים שמתקשרים ושואלים אם "בטוח להגיע לחנות". על פי ההערכות, המכירות בחנות באור יהודה ירדו ב-50-60% ובימים האחרונים הצטמצם שיעור הירידה בפדיונות ל-30%.

בוטלה תערוכת הצעצועים בישראל

תערוכת הצעצועים, שהיתה אמורה להתקיים בשבוע הבא בגעש, מלון השרון וקסיאופיה בקניון ארנה, בוטלה בשל ההנחיות של משרד הבריאות שלא לקיים ארועים הומי אדם. התערוכה נמשכת בכל שנה בתקופה זו על פני שלושה ימים ומושכת אליה קהל רב של קמעונאים שבאים לבחון את החידושים בענף. השנה אמורה היתה להתקיים התערוכה בין ה-16 ל-18 במרץ.

"לקחנו על עצמנו להביא את התערוכות לבתי העסק", אמר לכלכליסט יבואן הצעצועים עמרי דיאמנט. "בגלל שהתערוכות בוטלו אנחנו מציידים את הסוכנים בכל פריטי המבצעים שהיינו אמורים לעשות בתערוכות, ונציג את המוצרים החדשים לקמעונאים בבתי העסק שלהם במקום בתערוכות. אנחנו בעיקר מנסים לשמור על אופטימיות. בסוף אנחנו עוסקים בצעצועים ובכיף ואני משתדל לשמור על אופטימיות שלנו ושל הלקוחות".

חנויות הצעצועים בקניונים סובלות מירידה במכירות בשל העובדה שהקהל מדיר רגליו מהקניונים, אבל חנויות שנמצאות במרכזי מסחר פתוחים ובפאוור סנטרים נהנו דווקא ממבקרים רבים בימים שלפני פורים. "פורים היה טוב בכל ענף הצעצועים", אמר מנכ"ל של אחת מרשתות הצעצועים. "אבל המכירות בשבוע האחרון של תחפושות מבוגרים נעצרו כליל, כי כל המסיבות בוטלו. פורים היה טוב בסך הכל כי הורים קנו תחפושות לילדים מוקדם יותר גם כיוון שהמשלוחים מסין לא הגיעו, ורוב ארועי הילדים התקיימו בבתי הספר".

יבואן צעצועים נוסף התייחס אף הוא להבחנה בין חנויות הקניונים למרכזי המסחר: "בחנויות בקניונים המצב איום ונורא. הקניונים ריקים. בחנויות במרכזים הפתוחים ובמרכזי ביג יש עליה בחנויות הצעצועים. זו חופשת פורים, והורים רגילים לקחת ילדים לקניונים, אבל עכשיו לוקחים אותם למרכז הפתוח".

לדבריו, "ייבוא מתחיל להסתדר. סחורות מתחילות להגיע. אצלי המכולות לא עברו באיטליה ואת רוב הסחורה אנחנו מביאים מסין ואין הוראות על טיהור סחורה מסין. הייתה בעיה שהעובדים בסין לא עבדו אבל עכשיו החלו להגיע סחורות. יבואניות גדולות של צעצועים לא עובדת עם רמת מלאי של חודש אלא של מספר חודשים אז הפגיעה ביבוא מינורית והבעיה מתחילה להפטר".

ממשטרת ישראל נמסר: "הנושא נמצא בבחינה של הגורמים המקצועיים באגף לחקירות ומודיעין וככל שיעלה חשד לקיומה של עבירה פלילית תפעל המשטרה בהתאם לדין ולהנחיות. אנו קוראים לכלל הציבור לנהוג באיפוק ובאחריות ולהמנע מהפצת הודעות 'פייק ניוז'. נבהיר כי הפצת הודעות שווא עשויה להעלות לכדי עבירה פלילית ואף משום ביצוע עוולה אזרחית כלפי נשוא הידיעה הכוזבת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות