אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל קבוצת יעדים: "דווקא בגלל הקורונה – צריך להשקיע בנדל"ן" צילום: ניר בוקסנבאום

מנכ"ל קבוצת יעדים: "דווקא בגלל הקורונה – צריך להשקיע בנדל"ן"

על רקע התגברות המגפה והמפולות בבורסה, מספקים אפיקי השקעה מבוססי נכסים אלטרנטיבה אטרקטיבית. מוטי אברג'יל: "בזמן שאנשים שמושקעים במניות מאבדים עשרות אלפי שקלים ביום, מי שבחר בנדל"ן נהנה מהמשך עלייה בתשואות"

12.03.2020, 09:22 | דב כהן

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 כיצד תשפיע מגפת הקורונה על שוק הדיור בישראל? בשלב זה מוקדם להגיע למסקנות, אולם ניכר כי המפולות הדרמטיות שנרשמו בבורסה הופכות את ההשקעה בנדל"ן לאפיק אטרקטיבי ובטוח יותר.

עיקר העניין בנדל"ן מגיע בימים טרופים אלה מכיוונם של המשקיעים. על רקע המפולות המתמשכות בבורסה, מחפשים האחרונים אפיקי השקעה מבוססי נכסים, שלא מגיבים באופן מיידי ודרמטי לתהפוכות בשוק ההון.

קראו עוד בזירת הנדל''ן

גורמים בשוק הנדל"ן מעידים כי המגמה הזו ברורה מאי פעם: "מאז הבחירות השניות אנשים יורדים מהגדר. הם מבינים שהמחירים לא יירדו, ואין ברירה אלא לרכוש את הנכס שהם צריכים. בנוסף, אנחנו מזהים התעניינות של משקיעים שרוצים לצמצם חשיפה לשוק ההון כתוצאה מהירידות בבורסה", אמר השבוע ל"דה מרקר" מנכ"ל חברת פרשקובסקי, חיים קראדי.

מתחם מבודד לחולי קורונה בבית החולים תל השומר , צילום: אבי מועלם מתחם מבודד לחולי קורונה בבית החולים תל השומר | צילום: אבי מועלם מתחם מבודד לחולי קורונה בבית החולים תל השומר , צילום: אבי מועלם

 גם הבעלים והמנכ"ל של קבוצת יעדים נדל"ן, מוטי אברג'יל, סבור כי הנדל"ן צפוי להרוויח מהמשבר בשווקים. לדבריו, בניגוד לשוק המניות התנודתי, יתרונו של שוק הנדל"ן הוא בביקוש הקשיח המאפיין אותו: "המחסור בדירות שקיים היום לא ייעלם בטווח הקצר וגם לא בטווח הארוך. חסרות קרקעות במדינה וחסרות ידיים עובדות בענף, וכל זה רק צפוי להחריף על רקע משבר הקורונה".

תשואות קשיחות

קבוצת יעדים מציעה ללקוחותיה, בין היתר, מסלולי השקעות אטרקטיביים ובלעדיים בתחום הנדל"ן, לרבות בקרקעות בשלב הטרום-פיתוח שלהן. קריסות השווקים בעת האחרונה מספקות הזדמנות פז לגופים מסוגה של יעדים לגרוף כספי משקיעים שמחפשים אפיקי השקעה בטוחים יותר, לפחות עד יעבור זעמו של הווירוס הקטלני.

לדברי אברג'יל, נטיית המשקיעים אל עבר שוק הנדל"ן היא מובנת: "רבים היו בטוחים שהבורסה היא מקום בטוח, אבל גילו שבימים סוערים אי-אפשר לסמוך לא על קופות הגמל ואפילו לא על האפיקים הסולידיים כמו האג"חים. בנדל"ן, לעומת זאת, אין לזה מקבילה. זה משום שאנשים חייבים מקום לגור בו, גם בזמן שבחוץ מתרחשים אירועים חריגים וכשהכלכלה עוברת תקופות קשות.

"בנוסף צריך לזכור שאם המיתון הכלכלי יעמיק, אנחנו נהיה עדים לירידה בהיקפי הבנייה, מה שמטבע הדברים יביא לעליות מחירים ולתשואות גדולות יותר למי שישקיע היום בנדל"ן".

מנכ"ל קבוצת יעדים, מוטי אברג מנכ"ל קבוצת יעדים, מוטי אברג'יל | צילום: ניר בוקסנבאום מנכ"ל קבוצת יעדים, מוטי אברג

 

 

אברג'יל מוסיף כי "מרבית המשקיעים בישראל הם סולידיים ובאים לטווחי זמן ארוכים. הם לא ממהרים למכור ולכן אין היתכנות למימושים המוניים ולמצב של פאניקה בשוק הזה. בסופו של דבר יימצא חיסון לקורונה, במוקדם או במאוחר, בעוד משבר הדיור ימשיך ללוות אותנו, לפי כל ההערכות, עוד שנים רבות".

 

האם אין חשש שהקורונה תייקר את הריבית על המשכנתאות ותרחיק דווקא משקיעים?

"בכל מה שקשור להשקעה בקרקעות זה פחות רלוונטי, מהסיבה הפשוטה שבעולם הזה למשקיעים שכבר נמצאים בשוק ההון אין בכלל צורך לקנות כסף מהבנק ולפגוש את הריבית. הם יכולים להעביר כיום סכומים צנועים יחסית של כמה מאות אלפי שקלים מתיק ההשקעות שלהם לרכישת הקרקע, וכך לתת למשבר הקורונה 'לעבור להם מעל לראש'.

"צריך להבין שגם בתקופה של קיטון בהיקפי הבנייה החדשה, שזה תרחיש סביר בתקופה של מיתון כלכלי, ערכן של הקרקעות הלא מבונות ממשיך לעלות. זה קורה משום שמדובר במשאב מוגבל ובמקביל האוכלוסייה ממשיכה לגדול – בלי קשר למשבר כלכלי כזה או אחר. כך, בזמן שאנשים שמושקעים במניות נמצאים בעין הסערה ומאבדים עשרות אלפי שקלים ביום, מי שבחר בנדל"ן נהנה מהמשך רציף של עלייה בתשואות".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >> 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות