אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באוניברסיטאות נערכים למעבר ללימודים מרחוק או לדחיית הסמסטר צילום: עמית שעל

נגיף הקורונה

באוניברסיטאות נערכים למעבר ללימודים מרחוק או לדחיית הסמסטר

הסמסטר השני אמור להיפתח ביום ראשון הקרוב; מחר צפויה פגישה בין ראשי המועצה להשכלה גבוהה לבין בכירי משרד הבריאות; אוניברסיטת ת"א: "בימים האחרונים כבר שודרו למעלה מ-100 שיעורים מקוונים בעבור סטודנטים המצויים בבידוד"

11.03.2020, 21:17 | שחר אילן

בפגישת חירום של ראשי מערכת ההשכלה הגבוהה שנערכה היום לא התקבלה החלטה בשאלה האם הסמסטר השני ייפתח ביום ראשון הקרוב, או שהפתיחה תידחה עם סכנה לביטולו. מחר צפויה פגישה של ראשי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) עם בכירי משרד הבריאות וייתכן שההחלטה על דחיית פתיחת הסמסטר או ביטולו תיפול בעקבותיה. בחלק מהמוסדות הסמסטר כבר החל והשאלה היא האם להפסיקו.

קראו עוד בכלכליסט

הפגישה נערכה לקראת ההודעה הרשמית של ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב, שלפיה ייאסר על כינוסים של מעל 100 משתתפים; ראש הממשלה גם אמר כי "נשקלת האפשרות לדחות את שנת הלימודים האוניברסיטאית", אך נראה שהתכוון לסמסטר השני.

בשלב זה נערכים במועצה להשכלה גבוהה לקיום הסמסטר, כאשר כל השיעורים שבהם מעל 100 תלמידים יהיו מקוונים.

בכינוס חירום שנערך היום ע"י יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המל"ג, פרופ׳ יפה זילברשץ בשיתוף עם יו"ר המל"ג, פרופ׳ אדו פרלמן, השתתפו כל גורמי ההשכלה הגבוהה: האוניברסיטאות, המכללות המתוקצבות, המכללות להוראה, המכללות שאינן מתוקצבות והתאחדות הסטודנטים.

בהודעת המל"ג נמסר: "נקבעו צעדי ההתארגנות לתרחישים אפשריים של הגבלת הגישה למוסדות להשכלה גבוהה, בין היתר: למידה דיגיטלית, פתיחת הסמסטר במועד מאוחר יותר על כל המשתמע מכך והימנעות מפגיעה במחקר".

עוד נמסר כי "לאור הודעת ראש הממשלה ושר הבריאות הערב יפעלו המוסדות להשכלה גבוהה בהתאם להנחיות תוך הימנעות מקיום כנסים ואירועים, לרבות הימנעות מהוראה בכיתות שבהם מספר הסטודנטים עולה על 100".

אוניברסיטת תל אביב, צילום: עמית שעל אוניברסיטת תל אביב | צילום: עמית שעל אוניברסיטת תל אביב, צילום: עמית שעל

אוניברסיטת תל אביב הודיעה היום כי היא "נערכת למעבר מדורג להוראה מרחוק (לימודים מקוונים) החל מהשבוע הקרוב. בתחילה יועברו באופן מקוון כלל הקורסים רבי המשתתפים, ובהמשך, במקרה של איסור על קיום לימודים בקמפוס בשל משבר הקורונה, או לפי מדיניות הנהלת האוניברסיטה בהתאם להתפתחויות, כל הלימודים יעברו להתנהל באופן מקוון לפי הצורך".

לטענת האוניברסיטה, כלי הלמידה המקוונת מופעלים גם היום וביכולתה "לקיים מערך מקיף להוראה מרחוק במידת הצורך". עוד צוין ש"בימים האחרונים כבר שודרו למעלה מ-100 שיעורים מקוונים בעבור סטודנטים המצויים בבידוד. כמו כן, שודרו שיעורים מקוונים לכיתות הלימוד בקמפוס מבתיהם של מרצים הנמצאים בעצמם בבידוד".

מהמרכז הבינתחומי בהרצליה נמסר שהמוסד נערך ללמידה רחבת היקף מרחוק. ההיערכות "נעשית על בסיס תשתיות קיימות – דוגמת מערכי קורסים מקוונים, ושיעורים שנלמדו בכיתות מצולמות וזמינים אונליין. בנוסף, אנו מטמיעים מערכת שתאפשר להעביר את מרבית הקורסים המתוכננים בסמסטר ב' באופן מקוון, ומגייסים מערך של תמיכה טכנית שיסייע למרצים ולסטודנטים להשתמש במערכת. פעילות זו". המערכת, כך צוין, "תאפשר גם קשר לימודי עם סטודנטים ששוהים בחו"ל, באזורי זמן שונים, וחזרתם לארץ מתעכבת".

אם יש התנגדות לדחיית הסמסטר היא בוודאי לא נאמרת בפומבי. מהתאחדות הסטודנטים הארצית נמסר ש"אנחנו מגבים את הוראות משרד הבריאות ורוה״מ. במידה שיוחלט באופן סופי ע״י הגורמים המקצועיים לדחות את תחילת הסמסטר, נגבה גם את החלטה זו, מתוך אחריות לשמירה על בריאות ציבור הסטודנטים והסטודנטיות. במקביל, נפעל בכל הזירות לצמצום הפערים שעלולים להיווצר ופגיעה מינימאלית בזכויותיהם".

מועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "בכל האוניברסיטאות ישנו מגוון של פתרונות בהם למידה בכיתות מצומצמות, למידה מקוונת, העלאת קורסים מצולמים לרשת ועוד. מושם דגש מיוחד לצמצם את הפגיעה האפשרית במחקר, בסגלים וכמובן בסטודנטים".

אוניברסיטת אריאל, שהייתה אמורה לחסור לפעול מחר הודיעה על פתיחת הלימודים לפחות עד יום ראשון. מבחנים והלימודים במכינה יתקיימו כסדרם. מאוניברסיטת בר-אילן שהלימודים בה החלו בראשית השבוע נמסר כי "מחר הלימודים מתנהלים כסדרם. האוניברסיטה פועלת לאיתור פתרונות (כמו למשל פיצול כיתות) שיאפשרו לימודים גם בקורסים שרשומים אליהם יותר מ100 סטודנטים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות