אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקורונה מאיימת לעכב את תחנות הכוח של או.פי.סי וברכבת בוחנים את המשך הדרך

הקורונה מאיימת לעכב את תחנות הכוח של או.פי.סי וברכבת בוחנים את המשך הדרך

לא רק המניות והאג"ח של חברות האנרגיה חוות טלטלה - החברות מודיעות שהקשיים מגיעים כבר לשטח. או.פי.סי: ייתכן עיכוב בהפעלה המסחרית של תחנת הכוח בחדרה ובתחזוקת התחנה ברותם

12.03.2020, 07:47 | ליאור גוטמן

הצלילה שניכרה במניות האנרגיה בשבוע האחרון הכתה גם אתמול. קבוצת דלק רשמה צניחה של 24% בדרך לשווי של פחות מ־1.5 מיליארד שקל. אנרג'יאן ירדה ב־19%, תמר פטרוליום ב־1.6%, דלק קידוחים ב־8.3% וישראמקו ב־6%. לעומתן בלטה רציו עם עלייה של כ־8.5%, בניגוד גמור למגמה. 

קראו עוד בכלכליסט

בצד זה החלו חברות לפרסם אזהרות לגבי השפעת נגיף הקורונה על עסקיהן. חברת האנרגיה או.פי.סי, שבשליטת עידן עופר, פרסמה אתמול שתי אזהרות לגבי פעילות ייצור החשמל שלה מתחנות כוח פרטיות. לגבי תחנת הכוח בחדרה, שהחברה שדרגה מ־50 מגה־ואט ל־150 מגה־ואט, היא קיבלה הודעה מהקבלן שלשום: "בהתחשב בהוראות בידוד ומגבלות על כניסה לישראל עקב התפשטות וירוס הקורונה, צפוי עיכוב בהגעת צוות טכני זר לביצוע פעולות הנדרשות לסיום שלב בדיקות הקבלה של תחנת הכוח. בהתאם, צפוי עיכוב בהשלמתן בלוח הזמנים המתוכנן". כתוצאה, מסבירים באו.פי.סי, "ההפעלה המסחרית של תחנת הכוח חדרה עשויה להתעכב. בשלב זה אין באפשרות החברה להעריך את היקף העיכוב".

תחנת הכוח  של או.פי.סי במישור רותם. "אין אפשרות להעריך את היקף העיכוב" תחנת הכוח של או.פי.סי במישור רותם. "אין אפשרות להעריך את היקף העיכוב" תחנת הכוח  של או.פי.סי במישור רותם. "אין אפשרות להעריך את היקף העיכוב"

גם בתחנת הכוח של או.פי.סי במישור רותם, שמפיקה כ־440 מגה וואט (3.3% מכוח הייצור של חברת החשמל), הודיעה זו על אפשרות של עיכוב. "קבלן התחזוקה של תחנת הכוח מסר כי המגבלות על כניסה והוראות הבידוד של מדינת ישראל עקב התפשטות וירוס הקורונה, עלולות לדחות או להשפיע לרעה על ביצוע עבודות התחזוקה המתוכננת בתחנת הכוח באפריל 2020", מסרה. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בשלב זה נדחתה התחזוקה לימי חג סוכות, בתקווה שהמשבר יגמר עד אז. התחזוקה היא כורח המציאות בטורבינה, שעלות הקמתה כ־2 מיליארד שקל. עם לקוחותיה של תחנת הכוח נמנות אינטל ובזן.

גם רכבת ישראל הוציאה הבהרה בצל הקורונה. מלבד סגירת תחנת הרכבת בשדה התעופה בן גוריון מאתמול, ברכבת בוחנים "השפעות אפשריות של התפשטות הנגיף על המשך מתן השירות לציבור, היקף הנסיעות והובלת המטענים ונערכת בהתאם".

בחברה מחדדים שנכון למועד, זה אין בידיה להעריך את מידת ההשפעה שתהיה להתפשטות הנגיף על תוצאותיה העסקיות. בכוונת החברה לדון עם משרדי התחבורה והאוצר על ההשפעות האפשריות. הרכבת עומדת בפני תכנית חשמול שאפתנית של יותר מ־10 מיליארד שקל, אולם כדי לבצעה היא תלויה בספק ספרדי זר, חברת SEMI, וכן במומחים מחו"ל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות