אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעלות: אי ודאות בנוגע למקורות קבוצת דלק לפרעון התחייבויותיה צילום: אלבטרוס, משה בנימין

מעלות: אי ודאות בנוגע למקורות קבוצת דלק לפרעון התחייבויותיה

חברת דירוג האשראי ציינה כי קיים גידול ניכר בניצול קווי האשראי של דלק בהשוואה למועד המעקב האחרון; ולכן "נוצר לחץ על נזילות החברה"; על כן, דירוגי דלק יכנסו ל-CreditWatch עם השלכות שליליות בשל אי ודאות לגבי מקורות שיעמדו לחברה; ובאור חיובי: במעלות ציינו כי לדלק "יש גמישות פיננסית מסוימת לממש חלק מנכסיה"

12.03.2020, 11:23 | ליאור גוטמן

תקופת מבחן לדלק: "אנו סבורים כי לנוכח תנאי השוק הקיימים בשל המשבר העולמי בשווקים, והירידה החדה במחירי הנפט והגז בעולם, קיימת אי ודאות באשר למקורות שיהיו זמינים לחברה לפירעון התחייבויותיה ובאשר ליכולת החברה למחזר קווי אשראי או לממש פעולות אחרות שבכוונתה לבצע" - כך הודיעה הבוקר (ה') חברת דרוג האשראי מעלות S&P, זאת לפי דיווח שיצא מקבוצת דלק לפני שעה קלה.

קראו עוד בכלכליסט

במעלות אומרים ש"מתחילת מרץ 2020 איבדה קבוצת דלק כ-67% משווי השוק שלה, רובם בימים האחרונים. זאת נוכח ירידה חדה במחירי הנפט ואי הוודאות בשווקים בשל התפרצות נגיף הקורונה, שכן קבוצת דלק במבנה החדש שלה חשופה מאד לשוק הנפט והגז". ולכן, מכניסים את דירוגי דלק ל-CreditWatch עם השלכות שליליות בשל אי ודאות לגבי מקורות שיעמדו לחברה.

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, צילום: עמית שעל יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק | צילום: עמית שעל יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, צילום: עמית שעל

במעלות מתייחסים לניסיונות ההרגעה של דלק שפורסמו בשבוע שעבר, עם תזרים מזומנים ומקורות הכנסה חזויים עד לשנת 2025. אולם לתפיסת מעלות, "דוח התזרים מעיד על גידול ניכר בניצול קווי האשראי של החברה בהשוואה למועד המעקב האחרון אחר דירוג החברה בספטמבר 2019", כאשר אחת המסקנות היא ש"נוצר לחץ על נזילות החברה ועל ודאות מקורותיה בשל אי בהירות בשווקים העולמיים ובעקבות הירידה החדה במחירי הגז והנפט".

במעלות מזכירים את הגידור שקבוצת דלק עשתה למכירות הנפט בים הצפוני (על 80% מהכמות ביחס ל-88 אלף חביות ביום), כמו גם את הזרמת הגז מישראל לירדן ומצרים.

עם זאת, השורה התחתונה היא ש"הקבוצה נדרשת לבצע פעולות נוספות לחיזוק הנזילות, כדוגמת איגוח תמלוגי על, מימוש נכסים ועוד. התפרצות נגיף הקורונה והסנטימנט השלילי בשוק עלולים להערכתנו להשפיע לשלילה על יכולת החברה להוציא לפועל פעולות לחיזוק הנזילות שלה. כמו כן הם משפיעים לרעה על שווי הנכסים שלה, כדוגמת יחידות ההשתתפות בדלק קידוחים המשועבדות לבנקים כנגד קווי אשראי. יחד עם זאת, נציין כי לחברה יש גמישות פיננסית מסוימת לממש חלק מנכסיה, גם אם במחירים נמוכים יחסית בשל תנאי השוק", אומרים במעלות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות