אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל הפוליטיקה והקורונה: קופת בי"ח הדסה התרוקנה, צפוי לפטר עובדים צילום: אוראל כהן, מיקי אלון

פרסום ראשון

בגלל הפוליטיקה והקורונה: קופת בי"ח הדסה התרוקנה, צפוי לפטר עובדים

הנהלת בית החולים כבר שלחה עובדים לחל"ת, ובימים הקרובים מאות עובדים עלולים להיות מפוטרים; המנהל פרופ' זאב רוטשטיין: "אני מתריע, מנכ"ל משרד הבריאות מקבל דיווחים שוטפים. אתן שירות עד טיפת דם האחרונה"

12.03.2020, 11:47 | אדריאן פילוט

בית החולים הירושלמי הדסה, המעסקי השלישי בגודלו בבירה, נמצא על סף שוקת שבורה וצפוי להתחיל כבר בימים הקרובים לפטר עובדים. כך נודע לכלכליסט. הדסה נמצא בסופו של תהליך ארוך ומוצלח של הבראה, אך בשנה האחרונה סובל שוב מצרות: תושבי הרשות הפלסטינית, המכניסים כ-100 מיליון שקל לשנה, הפסיקו להגיע בגלל סיבות פוליטיות, תיירות המרפא נחתכה בבת אחת - ועכשיו הקורונה מאיימת לרוקן את הקופה ולפגוע בתשלומי המשכורות לעובדים.

קראו עוד בכלכליסט

פרופ פרופ' זאב רוטשטיין ובי"ח הדסה | צילום: אוראל כהן, מיקי אלון פרופ

בית החולים שיפץ והקים מרכז לטיפול בקורונה, אך זה כרגע אינו מיואש: אין ציוד ואין כוח אדם. הדסה הוא בית חולים 'ציבורי-פרטי' (לא בבעלות הממשלה וגם לא של הכללית), והמנהל פרופ' זאב רוטשטיין מלין זה תקופה ארוכה על הסדר ה"קאפ" הקיים- המנגנון המסדיר את תשלום קופות החולים לבתי החולים - כאשר לדברי כלכלני הדסה, על כל שקל שהדסה מקבל, הוא מחזיר לקופות 65 אגורות.

"אני שולח כל יום דו"ח למנכ"ל משרד הבריאות, בו אני מעדכן אותו מה יש לי ומה אין לי. שהוא לא יגיד שלא ידע. ברגע שזה ייגמר, לא נוכל לטפל. אטפל עד טיפת הדם האחרונה. לא אפסיק את הטיפול ולא אסגר את השערים. כאשר הציוד ייגמר, אשים מלפפונים על הפצעים. עד שהמלפפונים יגמרו גם הם", אומר פרופ' רוטשטיין, שלא מסתיר את המשבר החריף ששוב פוקד את הירושלמים, ומבקש להדגיש: "מה שקור הכאן אינו קשור להדסה. אף אחד לא ענה לי שום תשובה רצינית. כולם אומרים לי שלושה דברים: שיהיה בסדר, שאני צודק וגם 'אנחנו איתך רוטשטיין'. כולם: הן השרים והן הפקידים. כולם מבינים. הכל מילים והקופה ריקה. אני מנער את הקופסה, היא ריקה".

לשאלת כלכליסט מה היקף חבילת הסיוע שהוא דורש הוא השיב: "אני קצין פולני. אני מתעסק בכסף. שישלמו את המשכורות ושיתנו לי את הציוד- אני לא צריך כסף". רוטשטיין מבקש להוסיף גם ש"כאשר תקום ועדת חקירה, שלא ישאלו למה לא אמרתם ולמה לא התכוננתם? אני מרתיע מראש והכנתי מחלקה שלמה למטופלי קורונה. פשוט אין לי ציוד ואין לי כוח אדם להפעיל אותם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות