אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסק דין דרמטי בתביעת הקוטג': תנובה תפצה צרכנים בעשרות מיליוני שקלים צילום: חיים צח

פרסום ראשון

פסק דין דרמטי בתביעת הקוטג': תנובה תפצה צרכנים בעשרות מיליוני שקלים

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, אסתר שטמר, קיבלה את התביעה הייצוגית נגד תאגיד המזון בגין ניצול כוחו המונופוליסטי כדי להעלות את מחירי הקוטג' בין השנים 2009 ל-2011

12.03.2020, 14:32 | תומר גנון

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, אסתר שטמר, קיבלה את התביעה הייצוגית נגד תאגיד המזון תנובה בגין ניצול כוחו המונופוליסטי כדי להעלות את מחירי הקוטג'. בפסק הדין, שפרטיו המלאים חסויים בשלב זה, נקבע כי החברה תשיב לקבוצת הצרכנים שתקבע בהמשך את הרווח הלא הוגן שהרויחה בגין מכירת קוטג' בגביעי 250 גרם 9% ו-5%, וזאת בתקופה של ה-1.1.2009 עד 30.6.2011.

הסכום המלא ייקבע לאחר בחינת הקבוצה הרלוונטית, ועל פי הערכות הוא יעמוד על עשרות מיליוני שקלים. 

קראו עוד בכלכליסט

גביע קוטג גביע קוטג' תנובה | צילום: חיים צח גביע קוטג

כבר באפריל 2016 זרעה שטמר את זרעי ההכרעה הדרמטית, כאשר אישרה, לראשונה בישראל, לנהל תביעה ייצוגית לפי חוק ההגבלים העסקיים נגד תנובה, מונופול מוכרז בתחום מוצרי החלב, בעילה של גביית מחיר מופרז.

מדובר בסוג של סגירת מעגל למחאת הקוטג' של קיץ 2011, בעקבותיה הגיש עו"ד אופיר נאור, המיוצג על ידי עוה"ד שחר בן מאיר ודוד דנינו, תביעה להשבת 125 מיליון שקלים לצרכנים. זאת בטענה של גביית מחיר בלתי הוגן, המלמד על פגיעה בציבור תוך ניצול לרעה של מעמד המונופולין של תנובה בשוק מוצרי החלב, ובפרט בשוק גבינת הקוטג'.

שטמר כבר אותתה באותה החלטה לאן נושבת הרוח. "אני קובעת כי קיימת אפשרות סבירה שהשאלה אם תנובה ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי בכך שגבתה בתקופה שבין מרץ 2008 לבין יולי 2011 מחיר גבוה מ-6 שקל לגביע קוטג', שהוא מחיר בלתי הוגן, תוכרע בתובענה לטובת הקבוצה".

"אין מחלוקת עובדתית בין הצדדים בדבר גובה המחיר של גביע קוטג' לצרכן", היא הוסיפה. "הקוטג' היה נתון לפיקוח על המחירים עד יולי 2006. לטענת המבקש, שלא נסתרה, תוך 5 שנים נסק מחירו ב-41.3% מ-4.91 שקל לקוטג' 9% ו-4.82 לקוטג' 5%, עד יותר מ-7 שקל לגביע. המבקש העמיד את תביעתו על ההפרש שבין המחיר שגבתה תנובה בתקופה מרץ 2008 - יולי 2011 לבין 6 שקל".

כאמור, היום בעצם הוכרע השלב השני. שטמר קיבלה את הטענה לנזק צרכי וגם קבעה מה התקופה הרלוונטית לפיצוי הצרכנים. בשלב זה פסק הדין חסוי, כך שלא ניתן לדעת מה המנגנון המדויק שיקבע להשבת הרווח הלא הוגן, מי יקבל פיצוי, איך ומתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות