אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה באי.די.בי: מבקשת ממחזיקי האג"ח דחייה בתשלום ריבית צילום: סיוון פרג'

בלעדי לכלכליסט

דרמה באי.די.בי: מבקשת ממחזיקי האג"ח דחייה בתשלום ריבית

מדובר בריבית בסך 11 מיליון שקל, שאמורה להיות משולמת בסוף החודש לסדרה י"ד, לה משועבדות מניות השליטה בדסק"ש; המחזיקים יתכנסו לאסיפות להצביע אם לקבל את הבקשה לדחות את התשלום בשלושה חודשים, וההערכות הן שהתשובה תהיה שלילית - דבר שצפוי להוביל להסדר חוב

13.03.2020, 15:00 | גולן חזני

אי.די.בי פתוח מבקשת לדחות תשלום למחזיקי האג"ח שלה. לכלכליסט נודע כי מחזיקי האג"ח מסדרה י"ד, להם חייבת החברה כ-800 מיליון שקל, התבקשו להסכים לדחייה של שלושה חודשים בפירעון של 11 מיליון שקל - סכום הריבית.

קראו עוד בכלכליסט

ריבית זו אמורה להיות משולמת בסוף החודש. קופת אי.די.בי ריקה והמשמעות היא שבעל השליטה אדוארדו אלשטיין לא מעוניין להזרים סכום נוסף מעבר להשקעה של 3 מיליארד שקל שהשקיע עד היום.

אדוארדו אלשטיין, צילום: איתן שגב אדוארדו אלשטיין | צילום: איתן שגב אדוארדו אלשטיין, צילום: איתן שגב

מדובר בסכום קטן יחסית, אבל לצעד משמעות גדולה, משום שכך מתחיל בעצם הליך של הסדר חוב בחברה. אלשטיין רכש בעצמו את החברה ב-2014 במסגרת הסדר חוב ממחזיקי האג"ח שלה. אלה לקחו את השליטה מנוחי דנקנר לאחר שהחברה לא עמדה בפירעון חובותיה.

בשבוע הבא יתכנסו מחזיקי האג"ח של החברה להחליט האם להעניק לאלשטיין את הדחייה. ההערכות הן שהתשובה תהיה שלילית והמחזיקים יבקשו לפתוח בשיחות על הסדר חוב בחברה. זאת, משום שלמרות שהסכום קטן, הרי שהחברה זקוקה להזרמה הרבה יותר גדולה של מאות מיליוני שקלים.

אי.די.בי חייבת בסך הכל מעל שני מיליארד שקל לשלוש סדרות האג"ח שלה: י"ד, שלה משועבדות מניות השליטה (72%) בדיסקונט השקעות; ט"ו, שלה משועבדות מניות כלל ביטוח; וסדרה ט' נעדרת השעבודים שנסחרת בתשואה ענקית של 126%. לחברה שווי נכסי שלילי של כ-900 מיליון שקל בעקבות הצניחה בבורסה של מניות כלל ביטוח ודיסקונט השקעות.

במקרה שמחזיקי האג"ח יחליטו לשא לקבל את ההצעה של אי.די.בי, המשמעות יתבצע ניסיון לממש את המניות של דיסקונט השקעות המשועבדות להם, ואשר מחזיקות בין היתר 26% ממניות שופרסל, השליטה בסלקום, בנכסים ובנין וגב ים בתחום הנדל"ן ואלרון בתחום ההייטק.

עבור אלשטיין זה עשוי להיות הסוף העצוב של הרפתקאת ההשקעה בחברת האחזקות הישראלית שהובילה את השוק שנים רבות. אלשטיין טען שביצע אותה ממניעים ציוניים אבל לא הצליח לנהל אותה עסקי ומוביל אותה להסדר חוב שני. ההתרסקות של הכלכלה הארגנטינאית מקשה עליו מאוד ושווי נכסיו במדינה זו ירד משמעותית.

 

מאי.די.בי לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות